Битва за борг
8 жовтня о п’ятій годині ранку до чергової частини Теофіпольського райвідділу внутрішніх справ Хмельницької області повідомили із ТОВ «Старт»: невідомі викопують і вивозять урожай з нашої бурякової плантації.
Директор «Старту» Віталій Кравчук розповів «Дню»: «Приїхав удосвіта в поле. Дивлюсь — якісь люди викопують урожай комбайнами. Запитую в одного, другого, третього комбайнера: що тут робиться? Відповіли, що копають. А водії вивозять машинами...»
Міліція прибула на місце виклику оперативно. Зупинила техніку в гонах. Невдовзі сюди з’їхалося все райначальство. Хвиля скандалу докотилася аж до Києва, звідки зателефонували до Хмельницької облдержадміністрації: що то за неподобство? На «скандальну» плантацію прибув заступник губернатора Віктор Семенчук.
— Із 22 гектарів урожай викопали! — вигукнув Віталій Кравчук. Він не був у захваті від того, що комбайнери показали приклад ударної роботи в нічний час.
Голова Теофіпольської райради Василь Шуляк киває у бік інвестиційно-виробничої компанії «Агроцукор»: «Їхня техніка. Зухвальство. Такого в нашому передовому районі ще не було: серед ночі загнали техніку, викопали чужі буряки...».
Заступник начальника райвідділу внутрішніх справ Валерій Чагарин не поспішає з коментарями: «Перевіримо, а потім скажемо, що тут сталося, хто винен». Він поки що не впевнений, що ці дії «вписуються» в кримінальну статтю.
«Наша техніка. Ось акт, що 8 жовтня 2003 року викопали і вивезли 441 тонну 589 кілограмів цукрових буряків у заліковій вазі з поля №5 села Коров’є ТОВ «Старт». Цукристість — 16,11 відсотка», — заявив директор інвестиційно-виробничої компанії «Агроцукор» Вадим Лейві. І продовжив: «Вони сіяли буряки нашим насінням, брали в нас інші ресурси, щоб виростити цукрову сировину, та на цей день жодного солодкого кореня на завод самостійно не відправили. Відправляють на інші цукроварні».
Це поле №5, як кажуть у народі, — під трубою Теофіпольського цукрового заводу. «Агроцукор» має пакет акцій цього «солодкого» підприємства. Відтак Вадим Лейві посилається на усну домовленість із керівниками ТОВ «Старт» про збирання врожаю з поля №5 «з метою погашення заборгованості».
Директор ТОВ «Старт» Віталій Кравчук говорить, що «ніхто з ними не домовлявся». Обидва учасники конфлікту апелюють до райпрокуратури. «Старт»: загнали техніку, наче нічні грабіжники. «Агроцукор»: повертаємо своє, що «підтверджується документами бухгалтерського обліку».
— Борги треба повертати у правовому порядку, — вважає заступник губернатора Віктор Семенчук.
— Були вже такі спроби. Ухвали суду не виконуються, — відповідає на те Вадим Лейві. Мовляв, це стосується саме тих засновників, на яких він вказує у своїй заяві до наглядової інстанції.
Це саме він, правовий нігілізм. Той позивався, одержав потрібне йому рішення, цей не виконав свої боргові зобов’язання та й, як кажуть, пішло-поїхало... На прикладі цього конфлікту на окремо взятому полі №5 вгадується гостра ситуація, що склалася у галузі. Бурякова площа у краї — 47,3 тисячі гектарiв. Втричі менша, ніж тоді, коли галузь «знала» кращі часи. Врожайність «упала» до 220 центнерів з гектара. Отож за обсягами виробництва цукру область опинилася на рівні 1914 року, коли почалася Перша світова війна.
На цукроварнях — одна проблема: сировина. Із 19 цукрових заводів лише 9 почали сезон, решту вже заходилися різати на металобрухт. Аби врятувати становище, власники цих дев’яти заводів не знають, з якого боку до буряківника підступитися. Взяли курс на кредитування ресурсами.
— Дали виробникам сировини на п’ять мільйонів гривень ресурсів. Є серед них, виробників, нормальні люди. На скільки взяли, на стільки ж і повернули борги цукровими буряками, як домовлялися. І є інші: одержали від нас на 80 тисяч гривень і більше насіння, пального, засобів захисту рослин, а буряки відправляють на чужий завод і навіть у сусідні області. В нас — ресурси, в них — гроші, — розповідає голова правління ВАТ «Наркевицький цукровий завод» Василь Мельниченко.
— Не буде «відпущення гріхів»?
— Подарунків нікому робити не будемо. Є господарський суд, є юридична служба.
— Кажуть, що рішення щодо стягнення боргів на користь кредитора тяжко виконуються.
— Будемо продовжувати йти правовим шляхом, — відповів законослухняний Василь Мельниченко.
Коментуючи «Дню» цю ситуацію, заступник голови Хмельницької облдержадміністрації Віктор Семенчук заявив:
— Правову оцінку конфлікту на полі №5 дадуть відповідні служби. Влада бере уроки із ситуації, що склалася. Передусім, вітаємо власників заводів, які беруть в оренду землю, самі вирощують сировину.
Втім, ситуація залишається неврегульованою. І свідчить про те, що надійних ринкових правил в АПК поки немає.