Перейти до основного вмісту
На сайті проводяться технічні роботи. Вибачте за незручності.

Конкурентні ігри

УССП стає до лав... економічних націоналістів
05 вересня, 00:00

Ювілейний десятий з’їзд Українського союзу промисловців і підприємців розпочався з чудового компліменту, що прозвучав у привітанні заступника голови Верховної Ради Геннадія Васильєва. Віце-спікер відзначив, що завдяки людям нової ринкової формації, до яких він безумовно зараховує і делегатів з’їзду, Україна вийшла з кризи. Останнє припущення на з’їзді якщо і не спростовували, то, принаймні, прямо не підтверджували.

Багаторічного президента УСПП Анатолія Кінаха напередодні з’їзду прийняв Президент України і почесний президент УСПП Леонід Кучма (вчора він уперше з часу роботи у цій організації був відсутній на її з’їзді) й обговорив із ним не тільки залучення інтелектуального потенціалу промисловців і підприємців до розвитку країни, але, мабуть, і можливість обрання Кінаха на ще один термін. Тому в доповіді лідер УСПП впевнено відзначив, що Україні важливо прагнути не тільки до високих економічних показників, а й зміцнювати найважливіші (він назвав їх також базовими) принципи та якості, від яких залежатиме майбутнє країни й українського суспільства. Зокрема, це, за Кінахом, «справжній патріотизм і мораль, послідовність і відповідальність». Тільки спираючись на них, вважає лідер УСПП, Україна («і це їй підказують також зі сторони, куди вона прагне потрапити») зможе зробити безповоротними сьогоднішні досягнення.

Голова УСПП закликав громадян України до розуміння логіки подій і власної відповідальності. Делегати з’їзду, безумовно, сприйняли цей натяк і не здивувалися, що серед заходів, покликаних забезпечити досягнення цих цілей, у доповіді фігурувала також ідея створення міжфракційної парламентської групи промисловців і підприємців. Мета цього об’єднання — не допустити, щоб в умовах загострення політичної конкуренції економіка стала заручницею цієї конкуренції, «яка на деяких напрямах може перейти у політичну конфронтацію».

Незважаючи на відносно невисокий рівень представництва на з’їзді державних органів (коротке привітання прем’єр-міністра довелося зачитати самому Кінаху), УСПП, проте, не залишив спроб підвищити свій вплив на всі процеси, що відбуваються у країні. У зв’язку з цим А. Кінах послався навіть на конституцію Франції, у якій передбачена рада соціально- економічного розвитку, до якої входять, зокрема, багато відомих підприємців, та яка наділена важливими державними функціями. З цього погляду, УСПП претендує на те, щоб із ним узгоджували всі важливі економічні рішення.

Відзначивши як одне з головних досягнень економіки країни випередження темпів збільшення доходів громадян порівняно з темпами зростання ВВП, Кінах одночасно вказав, що всі основні економічні проблеми минулих періодів залишаються актуальними і на сьогодні. Особливу увагу при цьому, природно, приділено системі оподаткування й змінам, які у ній відбуваються. На думку президента УСПП, цей процес відбувається повільно й дещо хаотично. Податковий кодекс практично не має перспектив, а прийняті парламентом рішення щодо зниження ставок податків не забезпечені розширенням податкової бази. У зв’язку з цим Кінах передбачає спроби наповнити бюджет за рахунок підвищеного фіскального тиску на тих підприємців, які працюють прозоро. На його думку, через те, що не було знижено тиск на фонд оплати праці, не буде реалізовано мету (легалізація і вихід доходів з «тіні»), яку ставили при зниженні ставки прибуткового податку на фізичних осіб. Особливо непокоїть УСПП і проблема податку на додану вартість. При цьому, схоже, керівництво Союзу дедалі більше схиляється від вимог про зниження ставок і дотримання законодавства щодо відшкодування ПДВ експортерам до пропозицій про його цілковите скасування, оскільки цей податок руйнує економіку підприємств і всієї країни. Одночасно УСПП пропонує при всіх видах оподаткування перейти від розрахункового до касового методу нарахування податків.

Важливим пунктом свого впливу промисловці і підприємці вважають також відносини з СОТ. Кінах підтвердив, що вступати до цієї організації необхідно, проте підкреслив, що за умови, коли в Україні ще не прописане ні податкове законодавство, ні правила конкурентних ігор, це може принести великі додаткові ризики для української промисловості й економіки, стати причиною втрати тисяч і тисяч робочих місць. При цьому голова УСПП підкреслив, що процес вступу України до СОТ триває не прозоро, і не тільки керівники великих підприємств, але навіть і деякі міністри не знають умов, які країні незабаром доведеться виконувати. Саме з такої ситуації і було виведено лозунг «економічного націоналізму», виконання якого тепер вимагатиме УСПП. До речі, перший із тих, хто виступав у дебатах, — директор Дніпропетровського електровозобудівельного заводу Валерій Чумак закликав з’їзд перейти від риторики, через прихильність до якої, за його словами, колись занепав Рим, до практичної площини і заявив: «Ми не повинні дозволити, щоб нас втягли у політичні ігрища, пов’язані з наступними виборами».

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати