Тенет був «не в курсі»
![](/sites/default/files/main/openpublish_article/20030718/4122-3-1.jpg)
Директор Центрального розвідувального управління США Джордж Тенет був змушений учора упродовж чотирьох годин звітувати перед американськими сенаторами з приводу помилки, допущеної Джорджем Бушем у виступі про іракську загрозу.
Американські політики не обминули нагоди перед зустріччю «нагородити» американську владу традиційними у таких випадках ярликами — про брехливість і безвідповідальність. Джордж Тенет змушений був давати роз’яснення, яким саме чином неточність потрапила у січневе послання президента до нації. У ньому Джордж Буш заявив, нібито Багдад намагався придбати уран в африканському Нігері для виготовлення ядерної зброї. Американська адміністрація уже визнала, що цією інформацією президента просто ввели в оману спецслужби. І вся вина, таким чином, лягає на директора ЦРУ. Щоправда, за повідомленням газети «Вашингтон Пост», Джордж Тенет зізнався сенаторам, що сам був не в курсі переданого президенту фактажу, але відповідальність за оприлюднену інформацію він зрештою взяв на себе. Якою буде подальша доля директора ЦРУ, передбачати складно — чимало політиків США висловлюються за його відставку. Сенатор від Демократичної партії Джозеф Ліберман заявив, що якби він був президентом країни, то відставка Тенета була б неминучою. Значна частина американського політикуму також наголошує, що головний «цереушник» просто захищає Буша, перебираючи вину на себе. «Проблема не у Джорджі Тенеті, а у Джорджі Буші», — упевнений сенатор із Флориди Боб Грехем. Утім, пальму першості серед обвинувачів обіймає колишній губернатор штату Вермонт Говард Дін. На противагу від таких політиків, як Джозеф Ліберман, Боб Грехем, Джон Едвардс, Джон Керрі, Річард Гепхард, він критикував Білий дім ще тоді, коли в США лише вирішувалося, чи слід розпочинати війну проти Іраку. Згадані ж політики (до речі, усі вирішили змагатися за президентське крісло) чомусь почали боротися за справедливість, коли ситуацію вже ніяк не зміниш.
Більшість аналітиків погоджується, що з розкручуванням скандалу в США рушила з місця громіздка передвиборча машина. Об’єктом атаки, зрозуміло, став найпопулярніший політик країни — нинішній президент Джордж Буш. Представники Білого дому навіть офіційно «ув’язали» піднятий галас із наступними президентськими виборами — 2004 року. Лідер демократів у Конгресі Том Дешл вніс офіційну пропозицію про створення незалежної двопартійної сенатської комісії для розслідування справи. Згідно з задумом, комісія із 12 сенаторів має бути наділена дуже великими повноваженнями. Проти Буша у передвиборчій боротьбі можуть використати і наслідки кампанії в Іраку. Учора американське командування вперше визнало, що в Іраку — «класична кампанія партизанського типу». Кількість загиблих там американців уже становить 148 осіб.
Правда про «уран для Іраку», очевидно, буде надійно похована. Зокрема, італійці, з чиїх документів нібито й випливала помилка ЦРУ, навідріз відмовляються надати самі документи для аналізу. Британці, які нібито й ввели ЦРУ в оману, теж шукають «стрілочника» в цій історії, що стала предметом жорсткої розмови між Бушем і Блером.