Дніпропетровці придивляються до «буржуйок»
Жителі щонайменше чотирьох населених пунктів Дніпропетровщини залишилися без одного з благ сучасної цивілізації — системи центрального теплопостачання. Цей невтішний факт констатували обласні комунальні служби, які вивчали шляхи подолання кризи у двох районних центрах області, — місті Синельникове і смт Солоному, а також у селищах Світле і Меліоративне, де всю минулу зиму тисячі людей промучилися в неопалювальних квартирах.
Як повідомив на прес-конференції заступник глави облдержадміністрації Леонід Турчин, основною причиною паралічу систем теплопостачання у рядi населених пунктів Дніпропетровської області, судячи з реляцій із місць, стали поголовні неплатежі за комунальні послуги. Крім того, до цього додалася нерозпорядливість органів місцевого самоврядування, яким, зі слів Л. Турчина, облдержадміністрація, згідно з чинними законами, може «тільки рекомендувати» ті чи інші шляхи виходу з кризи. Так, у селищі Світле, що знаходиться на околиці Дніпропетровська, але тепло отримує з сільського району, досі не можуть розібратися у системі підпорядкування. У чомусь схожа ситуація склалася у селищі Меліоративне Новомосковського району, де теплопостачання йшло від відомчої котельної. Проте ще дивовижніша ситуація у районних центрах Солоне й, особливо, у Синельниковому, де місцева влада для отримання кредиту на газ заклала мерію, але так і не змогла звести кінці з кінцями. І хоч кредитори мерію не відібрали, без теплопостачання виявилися жителі трьох тисяч квартир. Майже половина з них ризикує продовжити експеримент на виживання і наступної зими. Всi iнші синельниковці, махнувши на все рукою, взялися за свій порятунок власними силами і встановлюють індивідуальні системи теплопостачання. Саме у цьому вбачає вихід і заступник губернатора, який займається в області житлово-комунальним господарством.
Проте одночасно він ставить під сумнів інформацію з місць про катастрофічний рівень плати за комунальні послуги. За його даними, незважаючи на величезні, майже мільярдні борги минулих років, у середньому по області за опалювання надходить 93% необхідних коштів, а за гарячу воду навіть 114%. Розбираючись із вартістю комунальних послуг, Л. Турчин протягом року роботи на своїй посаді дійшов дивних висновків. Наприклад, у вартості води витрати за статтею «інше», що становлять у середньому 19,5%, на Дніпропетровщині виявилися не менше 48,7%. «За цією статтею, — пояснив заступник губернатора, — записують витрати не тільки на бензин, ремонт апартаментів, а й представницькі витрати». У деяких місцях Дніпропетровщини, додав Л. Турчин, наприклад, у П’ятихатках, «витік» води планувався на рівні 88%. Само собою зрозуміло, що витрати, закладені в тарифах, лягали роками на плечі населення, сприяючи виникненню непідйомних боргів, у тому числі і за теплопостачання. Розібратися з ними звичайним жителям Дніпропетровщини нелегко, простіше, ближче до зими купити водонагрівач чи «буржуйку».