Перейти до основного вмісту

Настрiй — кращий, нiж у Петербурзi

04 червня, 00:00

«Група восьми» — Сполучені Штати, Канада, Японія, Велика Британія, Франція, Німеччина, Італія, Росія — констатувала, що «прийшов час для того, щоб розбудувати мир і відбудувати Ірак», висловилася за те, щоб протистояти розповсюдженню ядерної зброї, маючи на меті Іран і Північну Корею, висловила надію на можливості для світового економічного зростання, підтримала втілення мирного плану «Дорожня карта» для Близького Сходу. Так було окреслено результати саміту, учасники якого намагалися, принаймні продемонструвати, що вони націлені на конструктивну співпрацю заради майбутнього. Хоча при цьому, як заявив канцлер ФРН Герхард Шредер, «ясно, що минуле не забуто, але його відсунуто назад». Зустріч, розпочата в атмосфері «холодного миру», завершилася демонстративною теплотою при тому, що розбіжності залишилися. Було відзначено також рішення Франції послати загін спеціальних військ до Афганістану, де вони служитимуть разом iз американцями. Говорилося і про досягнення консенсусу стосовно обмінних курсів долара — оглядачі припускають, що йдеться про політику узгоджених валютних інтервенцій центральних банків. Жак Ширак при цьому висловив переконання, що загрози дефляції, про яку попереджають економісти, не існує.

Лідери «восьми» ухвалили спільну заяву стосовно Іраку, в якій висловилися за «повністю суверенний, стабільний, демократичний Ірак». Розбіжності стали виявлятися щодо іншої теми. Вже давно говорилося, що Сполучені Штати націлені на те, щоб оголосити Іран наступною ціллю після Іраку. В Евіані лідери «восьми» одноголосно заявили, що вимагатимуть від іранського керівництва підписання протоколу, який би уможливлював доступ інспекторів МАГАТЕ до ядерних об’єктів країни. При цьому, з посиланням на представників адміністрації Буша, повідомлялося, що Сполучені Штати розглядають декларацію як таку, що надає права на використання сили. Жак Ширак, у свою чергу, заявив, що про використання сили взагалі не йшлося, але з Іраном необхідно підтримувати діалог. Володимир Путін, як передає Інтерфакс, наполягав на тому, що Іран — російський сусід, Росія з ним співпрацювала й буде співпрацювати. Північнокорейська тема викликала «лише» заклик до знаходження «мирних засобів» глобального вирішення північнокорейської проблеми.

«Вісімка» висловилася за втілення «дорожньої карти» на Близькому Сході і за підключення до процесу мирного врегулювання Сирії та Лівану. Джордж Буш залишив Евіан раніше, оскільки вчора в Єгипті розпочалися його зустрічі на цю тему з арабськими лідерами, потім планується тристоронній американсько-ізраїльсько-палестинський саміт. Буш уже заявив, що світ потребує вільної й стабільної палестинської держави, що можна розцінювати як серйозну зміну акцентів у розмові. Представники США вже наголошували на тому, що розглядають всі процеси в регіоні Близького Сходу і Перської затоки в єдиному контексті. Оглядачі не мають сумнівів, що Вашингтон спроможний довести, що сьогодні тільки він може продемонструвати необхідні ресурси й можливості для реконструкції регіону на єдиних засадах — проблема лише в моральності тих чи інших підходів, зокрема, війни в Іраку. Але, як свідчить практика, Сполучені Штати вважають за краще забезпечити своїй політиці міжнародну дипломатичну підтримку.

Створено групу дій проти тероризму. Наголошувалося на необхідності перекриття каналів фінансування терористів, вирішено здійснити додаткові заходи проти використання терористами переносних зенітних систем проти пасажирських літаків.

Таким чином, якщо про потепління говорити ще зарано, то про спроби подолання розколу, який намітився, вже можна. Можливо, саме це й дало можливість прем’єр-міністру Канади Кретьєну заявити, що настрій у Евіані був кращий за настрій в Санкт-Петербурзі минулого тижня.

«Вісімка» знайшла єдність у декларації боротьби з тероризмом. На більше, мабуть, ніхто й не сподiвався.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати