Парламент — уперше без росіян
Партії російськомовної меншості Естонії вперше з 1991 року не ввійшли до складу нового парламенту. На виборах, що відбулись у цій країні минулої неділі, Об’єднаній народній російській партії Естонії та Російській партії не вдалося подолати п’ятивідсоткового бар’єру. Такий розвиток подій може спричинити нове загострення «російського питання». За даними Бі-Бі-Сі, крім зареєстрованих 170 тисяч російськомовних виборців в Естонії ще 300 тисяч росіян не мають права голосу й 120 тисяч з них вже отримали громадянство Російської Федерації.
Перемогу здобула Центристська партія на чолі з мером Таллінна, колишнім міністром внутрішніх справ Едгаром Савісааром. За центристів проголосували 25,4% виборців. Трохи менше естонців віддали свої голоси за праву партію «РесПубліка» — 24,6%. Партія реформ, яку очолює прем’єр-міністр Естонії Сійм Каллас, отримала майже 18% голосів. До Рійкікогу — естонського парламенту — не пройшов жоден з незалежних кандидатів. Вперше після відновлення незалежності Естонії було обмежено обсяг партійних списків — до 125 осіб.
Загалом до нового складу парламенту увійдуть шість партій — право- та ліво-центристи. Усі вони підтримують євроатлантичну інтеграцію Естонії, яка отримала запрошення стати членом Європейського Союзу та НАТО.
Впродовж двох тижнів президент Естонії Арнольд Рюйтель повинен буде запропонувати кандидатуру глави кабінету міністрів, який у свою чергу винесе на розгляд парламенту склад нового уряду. Поки що складно сказати, якою буде урядова коаліція Естонії. Лідер партії «РесПубліка» Юхан Партс вже заявив, що зможе сформувати уряд без центристів, узявши в союзники Партію реформ. Головна боротьба під час передвиборної кампанії розгорталась якраз між Центристською партією та «РесПублікою». Опоненти центристів не переставали нагадувати, що Едгар Савісаар вого часу був змушений залишити посаду міністра внутрішніх справ через звинувачення у зловживанні службовими повноваженнями — він начебто прослуховував телефонні розмови своїх конкурентів. «РесПубліка» під час передвиборної кампанії обіцяла естонцям моральне відродження, боротьбу з корупцією та злочинністю. Переможці з Центристської партії називають себе виразниками інтересів тих громадян Естонії, які не змогли пристосуватися до стрімкого переходу країни на шлях ринкової економіки. Наразі економічне зростання в Естонії становить 5% на рік. Середня зарплата естонських громадян не надто висока, як на стандарти ЄС майже $400.
ДО РЕЧІ
В Естонії в суботу набрав чинності закон, що значно спрощує процедуру висилки іноземців, які нелегально перебувають на території країни. Завідувач відділом віз та нелегальної імміграції департаменту громадянства та міграції Естонії Артур Аганіч повідомив журналістам, як передає Інтерфакс, що згідно з новим законом іноземця, який перебував на території країни без візи більше тижня, можуть вислати протягом двох днів після моменту затримання. При цьому рішення про висилку може бути ухвалене не адміністративним судом, як раніше, а на підставі рішення чиновників прикордонної охорони, департаменту громадянства та міграції або поліції. Якщо людина не має можливості залишити країну протягом 5 та більше днів, її за рішенням адміністративного судді запроторюють до табору для інтернованих. Вислана з Естонії людина автоматично стає персоною нон грата на 10 років. У деяких випадках відмова на в’їзд до Естонії може бути довічною.
Одночасно набрали чинності поправки до закону «Про іноземців», які посилюють вимоги до іноземних громадян, бажаючих взяти шлюб з постійними жителями Естонії. Відтепер чиновникам департаменту громадянства та міграції спільно з поліцією дозволено здійснювати перевірки на фіктивність такого шлюбу. Значно збільшено штрафи за оформлення посвідки на проживання або на роботу осіб, які незаконно в’їхали до країни. Для фізичних осіб вони зростуть з 12 тис. крон до 18 тис. крон (14,5 крон за $1), для юридичних осіб — з 20 тис. крон до 50 тис. крон. До 50 тис. крон може становити штраф за незаконний перетин кордону. Іноземця, який нелегально проживає в Естонії, можуть покарати штрафом на суму до 18 тис. крон або арештом до 30 діб.