Вакцина не допоможе?
Епідемія у самому розпаліЗа минулий тиждень у десяти обласних центрах захворіло 143,2 тис. чоловік, що на 41,2% перевищує показники позаминулого. Як повідомляє Інтерфакс-Україна, у Львівській області від грипозних ускладнень померла п’ятирічна дитина. У Дніпропетровській госпіталізовано 450 чоловік, із яких 90% — діти, і епідеміологічний поріг тут подолали 10 із 22 сільських районів області і 10 із 13 міст. У Луганській області діагноз «грип» поставили 5,1 тис. хворим, госпіталізовано 397 чоловік, із яких 316 — діти.
У Вінниці та Києві, щоправда, ситуація стабілізувалася — за минулий тиждень у столиці зареєстровано 43,92 тис. хворих, тоді як за попередній — 43,95 тис. Удвічі поменшала кількість хворих на грип дітей, і на стільки ж зросла кількість хворих дорослих. У столичних поліклініках лікарі досить спокійні: мовляв, до авралу ще далеко. За словами головного лікаря поліклініки №5 Шевченківського району Володимира Романюка, нинішня ситуація не піддається навіть порівнянню з епідеміями кінця 70-х — початку 80-х. Тоді фіксувалося по 1400 викликів на тиждень, і дільничним лікарям, які встояли перед інфекцією, щодня доводилося відвідувати по 49 квартир. А без додаткових сил у вигляді проінструктованих стоматологів епідемію не могли собі навіть уявити. Нині вже і стандарти змінилися. Під поняття «багато викликів» підпадає 280 на тиждень і відповідно 14— 15 на день на одного лікаря (зазвичай 9—10). Благо, говорять дільничні, карантин у школах ввели, адже в іншому випадку захворюваність збільшувалася б з кожним днем.
Загалом же медики вважають, що суцільного грипування не буде ще дуже багато років. І все це тому, що у більшої частини населення виробився імунітет. Хоч Світові центри грипу систематично моніторять ситуацію і в кінці епідсезону вже виводять формулу вірусу на наступний, на думку В. Романюка, ситуація в корені не міняється. До більшої частини складових вірусу ми вже адаптувалися, а мутація не така відчутна, щоб похитнути існуючий імунітет. Навіть тоді, коли телефон реєстратури нагрівався від кількості дзвінків хворих, масштабного грипу не було. Адже ні для кого не секрет, що за радянських часів, коли п’ять чоловік хворіло по-справжньому, стільки ж просто «косило» від роботи. Говорили, що температуру збили, але підвищена втома, запаморочення і ломота в тілі залишилася. Зараз у чистому, хрестоматійному вигляді грип також зустрічається рідко. В основному лікарі фіксують ГРВІ, аденовірусну інфекцію або парагрип. Симптоми ж, характерні саме для вірусу грипу, як наприклад, палаючий зев, висока температура протягом кількох днів, сильний сухий кашель і інтоксикація організму зустрічаються максимум у 20—30% хворих.
Треба сказати, що думки лікарів-практиків і теоретиків у питаннях епідемій та їхнього подолання істотно різняться. В Українському центрі грипу впевнені в тому, що пандемії та інтенсивні епідемії у нас неможливі, бо нині людство відкрило для себе антибіотики і вакцини. А в поліклініках говорять, що практика довела: антибіотики лише пригнічують імунну систему і є поживним середовищем для вірусу. Вакцини ж і зовсім, на їхню думку, носять комерційний характер. Штаму, який розгулявся, вони, як правило, не відповідають, і більша частина хворих на грип — ті, кому зробили щеплення. Ефект можливий, вважає дільничний лікар Олена Комарова, лише в тому випадку, якщо вакцинацію зроблять як мінімум 70% населення. Зараз же, умовно кажучи, на 1000 пенсіонерів припадає 20 безплатних вакцин. Результат нульовий, а люди похилого віку тільки зайвий раз відчувають себе ущемленими.
Водночас завідуюча лабораторією Українського центру грипу Алла Мироненко стверджує, що за 2000—2001 роки при витратах на вакцинацію в 11,374 мільйона гривень Україні вдалося попередити 365594 випадки захворювань, збиток від яких міг би становити 57 млн. 764 тисячі гривень. І епідемія грипу минулого літа на Мадагаскарі — чергове підтвердження значущості вакцинації та антибіотиків у грипозному питанні. Понад тисяча жителів померло від ускладнень тільки тому, що не мало можливості придбати антибіотики і зробити заздалегідь щеплення. Адже, за словами завлабораторії, бактерії в повітрі знаходяться постійно. І там, де є для них сприятливе середовище — кліматичні умови і податливість організму — там вони й осідають. Якщо ж прибрати останній чинник, то ризик захворіти істотно зменшується.
Епідеміологи говорять, що вірус грипу циркулює постійно. А багато хто зараз в Україні почав говорити про так званий літній грип. Підозри виникли після того, як у липні—серпні з кримських берегів багато людей почали повертатися з однаковими і характерними для грипу симптомами. Поки, щоправда, остаточних висновків про недуг немає — вірусологічні дослідження коштують дорого. Зате з нинішнім зимовим грипом прогнозує швидке одужання. Де епідемія почалася раніше, зростання захворюваності практично немає. І в столиці, говорить А. Мироненко, ймовірно, з понеділка діти підуть до школи.