Перейти до основного вмісту

Усім буде добре!

Урядова версія
22 січня, 00:00

Учора український уряд представив прогноз економічного розвитку країни 2003 року. Заступник держсекретаря Мінекономіки Людмила Мусіна повідомила, що лідером економічного зростання залишиться торговельна галузь. Минулого року обсяг торгівлі виріс на 9,6%, а цього, за очікуваннями міністрів, зросте на 10%. Ця інформація стане непоганим орієнтиром для банкірів та інших великих інвесторів, які саме зараз визначають стратегію роботи на рік.

На другому місці за інвестиційною привабливістю в цьому році в рейтингу Мінекономіки знаходиться промисловість. Заводи й фабрики нашої країни сумарно мають забезпечити планове зростання на 4,5%. Людм ила Мусіна повідомила, що пріоритетних галузей 2003 року для уряду не буде. Принаймні, якихось нових пільг для «особливо важливих» прем’єр просити не збирається. При цьому заступник держсекретаря, щоправда, зазначила, що велику частину урядової підтримки все ж буде зосереджено на машинобудуванні, оскільки зростання в цій галузі поєднане з успiхами й різних її сировинних складових. Зазначимо, що за підсумками минулого року лідерами промислового зростання стали нафтопереробні заводи та деревообробники.

Від сільського господарства уряд чекає зростання на 3,5%. Це гірше, аніж темпи зростання минулого року, але значно краще, аніж прогнозують самі фермери. Певні надії на краще зв’язуються з приходом до галузі іноземних інвесторів. Минулого року наша країна вийшла на третє місце за обсягами експорту зерна, що відразу зацікавило ряд найбільших транснаціональних компаній. Голова правління «Укрсоцбанку» Борис Тимонькін повідомив, що декілька зарубіжних інвесторів вже ведуть попередні переговори про купівлю десятків українських елеваторів, а також про будівництво портів із метою полегшення вивозу хліба. Не виключено, що аграрний ринок цього року стане лідером банкірських уподобань при визначенні напрямків кредитування.

Уряд сподівається, що 2003 року поновиться зростання в будівельній галузі. Людмила Мусіна призналася, що в Мінекономіки всі чудово обізнані з рівнем тіньового обігу в цій галузі. Минулого року будівельники задекларували такий же обсяг виробництва, як і 2001- го, але насправді навіть візуально було помiтно, що в країні спостерігається початок будівельного буму. «Сподіватимемося, що будівництво все ж вийде з тіні цього року», — заявила Людмила Мусіна. Приблизно такі ж хиткі очікування підтримують урядовий оптимізм і щодо транспортної галузі, планове зростання для якої визначене на рівні 1,5%.

Загалом же українська економіка 2003 року, за прогнозом Міністерства економіки, виросте на 4%. Щоправда, для реалізації цього сценарію вже сформульовані декілька умов. Зокрема, в Мінекономіки чомусь вважають, що розвиток країни стимулюватиме прийняття законів, які розширюють податкову базу. Про зниження податків у документі нічого не сказано. Також умовою «злету» українського ВВП на 4% є загальне зростання світової економіки на 3,7%. Також допомогти нашій країні мають і основні торговельні партнери. Зокрема, оптимістичний сценарій буде реалізовано за умови, що в Росії зростання буде на 4,9%, в ЄС — на 2,3%, у США — на 2,6%. Ось такі аргументи.

На жаль, чітко сформульований пакет стимулів, якими уряд збирається забезпечити подальше економічне зростання, залишається загадкою для країни. Очевидно, зниження податків не стане головним орієнтиром уряду 2003 року. Принаймні Міністерство економіки на ділі демонструє прихильність до абсолютно протилежних тенденцій. Також наразі невідомо, якими інструментами Кабмін збирається оперувати для удосконалення структури економіки, підвищення рівня життя та якості держуправління. Навряд чи можна буде пояснювати припинення економічного зростання в Україні негативними подіями в ЄС, Росії чи США.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати