Перейти до основного вмісту

ЗАПИТАННЯ «Дня»

Дострокові парламентські вибори: що це означає?
19 грудня, 00:00
Під час засідання «четвірки», яке відбувалося в середу у сесійній залі після того, як її залишили фракції більшості, лідер «Нашої України» Віктор Ющенко сказав, що із ситуації, яка склалася, є два виходи — парламентський і «шлях вуличних акцій». Йдеться, за словами В.Ющенка, про проведення загальнонаціонального страйку, наслідком якого мають стати дострокові парламентські та президентські вибори. Інші лідери опозиції підтримали ідею масових акцій протесту. Однак що стосується дострокових парламентських виборів, то не всі, як з’ясував «День», члени опозиційних фракцій поділяють погляд лідера «Нашої України». То що ж означає цей заклик? І яким може бути механізм розпуску діючого парламенту? На ці запитання «Дня» відповідають експерти і народні депутати.

Віктор РИБАЧЕНКО , Асоціація політичних психологів України:

— Заклик опозиції до проведення дострокових парламентських виборів в умовах розгорнутої боротьби за владу є засобом політичного тиску на більшість та Президента. Очевидним видається той факт, що до переобрання голів комітетів та голови Нацбанку подібні ініціативи опозиціонерами не озвучувалися. Невже сьогодні, коли комітети перейшли в інші руки, все раптово погіршилося? Взяти до прикладу хоча б один із ключових у структурі Верховної Ради комітетів — регламентний. До перерозподілу його очолював комуніст Валентин Матвєєв. Як фахівець, він справлявся з роботою, однак, виходячи з власної політичної позиції, при кожній можливості оголошував те чи інше засідання неправильним, а голосування незаконним. Останнє навряд чи допомагало повноцінній роботі. Сьогодні ж, коли комітет з питань регламенту очолив член групи «Народовладдя» Василь Гаврилюк, сумнівно, щоб робота комітету погіршилася. Аналогічно і по цілому ряду інших комітетів.

Тому опісля перерозподілу комітетів жодного трагічного перелому не відбулося. Навпаки, тепер, коли у більшості є інструменти для роботи, ситуація виглядатиме зовсім по іншому. Зважаючи на це, представники опозиційних сил роблять свій відчайдушний крок, — закликають до дострокових парламентських виборів (хоча, думаю, самим же опозиціонерам це не вигідно). Очевидно, це лише піарівський хід, або, іншими словами, черговий крок до створення атмосфери тиску в сесійному залі. Схоже, опозиція дуже послідовно та енергійно продовжує боротьбу за владу.

Повертаючись до вихідного питання, сьогодні юридичних підстав до проведення дострокових парламентських виборів немає. Опозиціонери просто намагається знайти зачіпку, роздмухати протестну хвилю, заявити, що все неправильно, незаконно.

Вікторія ПІДГОРНА , Центр соціально-політичного проектування:

— На мою думку, заклики опозиційних сил до дострокових парламентських виборів — не піар-хід, а спроба все-таки об’єднати зусилля, незважаючи на ідеологічні розбіжності. Вочевидь, це достатньо грізне попередження (наразі лише попередження) опозиціонерів у бік влади. Допоки конкретних кроків не буде, все виглядатиме лише як заява. Водночас поки що важко спрогнозувати, наскільки стійким буде утворення у форматі «четвірки». Думаю, в опозиції не залишається інших способів, окрім роботи з виборцями: вихід на вулицю, проведення різноманітних акцій протесту, заклики до дострокових виборів.

З приводу останнього. Конституція України передбачає дуже вузький діапазон можливостей для розпуску парламенту. Повторюю, єдиний спосіб, яким може скористатися опозиція в таких обмежених умовах, це блокування сесійної роботи. З огляду на це існує ризик дублювання ситуації 2000 року, коли більшість засідала окремо. Однак навряд чи це піде на користь державі та народу загалом. Насправді, як підсумок, те, що зробила сьогодні влада, називається ігноруванням результатів виборів, що є ознакою придушення рівня політичної участі громадян.

Михайло КОСIВ , фракція «Наша Україна»:

— Із фракції Віктора Ющенка ніхто про розпуск парламенту поки що мови не вів. Зробити це неможливо. Перш за все — конституційно. В Основному законі чітко визначені причини розпуску парламенту. Одна з найосновніших із них — якщо парламент не може зібратися на своє засідання протягом 30 днів. Цього нема й бути не може. Парламент має право також винести рішення про саморозпуск, але на це теж ніхто не піде. Про саморозпуск парламенту можна було б говорити лише при одній умові: якщо б ініціатива Президента про парламентсько-президентську республіку та вибори на пропорційній основі була реальною, і такі зміни до Конституції були внесені. На жаль, ані сам Президент, ані його прихильники у Верховній Раді не виявляють особливого ентузіазму в цьому напрямку. А відтак, я категорично проти вищезгаданої ідеї.

Георгій ПОНОМАРЕНКО , фракція КПУ:

— Мені здається, якщо відбудеться розпуск парламенту та дострокові вибори, останні пройдуть за тим же сценарієм, що й недавні вибори в Мелітополі, а також переобрання керівництва Нацбанку та голів парламентських комітетів. Тобто опозиція залишиться ні з чим. Мені здається, сьогодні шкідливі навіть розмови про можливість розпуску парламенту.

Delimiter 468x90 ad place

Новини партнерів:

slide 7 to 10 of 8

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати