Політичний шах?
Звіт американських і британських експертів передано до КиєваВчора об 11 годині начальнику управління роззброєння і контролю над зброєю МЗС України Анатолію Щербі тимчасова повірена у справах США в Україні Мері Йованович і Надзвичайний і Повноважний Посол Великої Британії в Україні Роберт Брінклі передали висновки групи американських і британських експертів. З 13 по 20 жовтня вони досліджували можливість продажу українських радарних систем пасивного спостереження «Кольчуга» до Іраку. «Звіт, підготовлений американськими та британськими експертами, буде грунтовно проаналізовано українською стороною протягом найближчого часу. Після цього буде прийнято рішення щодо подальшої взаємодії з британською та американською сторонами з цього питання, а також розгляду цієї проблеми в комітеті Ради Безпеки ООН, утвореному резолюцією №661 щодо санкцій проти Іраку», — сказав «Дню» начальник прес-служби МЗС України Сергій Бороденков. Зміст переданого експертами звіту ні в Посольстві США в Україні, ні в українському зовнішньополітичному відомстві вчора не коментували. Спікер Верховної Ради Володимир Литвин, як передає Iнтерфакс-Україна, сказав, що головний висновок звіту — те, що Україна не надала переконливих доказів того, що не продавала радарних систем «Кольчуга» до Iраку. Тобто «шах» оголошено.
За неофіційною інформацією з дипломатичних кіл, висновки експертів знаходилися в Києві вже з тиждень, і їх начебто планувалося передати українській виконавчій владі минулої суботи. Однак з якихось причин цього не сталося. Так само як не сталося раніше, коли спочатку посол США в Україні Карлос Паскуаль (який, як вчора на брифінгу говорив речник МЗС Сергій Бороденков, був готовий передати висновки експертів до МЗС України, але щось йому завадило) говорив, що роботу експертів планується закінчити до 27 жовтня, і пізніше, коли речник Держдепартаменту США Річард Баучер заявив, що ця робота потребуватиме більшого часу. Українській стороні тим самим надано право визначати, що з цих висновків і яким чином оприлюднювати, які приймати рішення, і з чим виходити на подальші контакти з Вашингтоном і Лондоном. Щоправда, ще раніше заявлялося, що український уряд першим отримає звіт роботи експертів, але союзники США теж будуть із ним ознайомлені.
Те, що жодна зі сторін не поспішає з оприлюдненням того, що ж насправді міститься в звіті експертів про виконану в Україні роботу, випливає, що самі по собі висновки далеко не однозначні. Адже якби експертам вдалося довести безсумнівну провину українського керівництва в порушенні санкцій ООН проти Іраку, навряд чи була б потреба в подібних затримках. «Можливо, текст звіту вже після того, як його доставили до Києва, піддавався якимось модифікаціям», — це припущення джерела «Дня», добре знайомої з міжнародною дипломатичною кухнею. Може статися, що Президент Леонід Кучма мав усі підстави ще першого листопада припускати, що у звіті буде зазначено, що «Україна не надала достатньо доказів». «Я не знаю, яку мету ставила комісія експертів: політичну чи правову, — сказав тоді Президент, як повідомив Інтерфакс-Україна, — якщо політичну, то висновки нас не здивують».
Ще під час роботи експертів у Києві, виникали сумніви — чи все зроблено для створення атмосфери довіри. За неофіційною інформацією, під час своєї роботи в Україні американські і британські експерти мали певні запитання до, зокрема, екс-голови СБУ Деркача, екс-почесного консула Іраку в Україні Оршанського, іще деяких осіб, але так і не змогли з ними зустрітися. Начебто не все бачене в Донецьку на заводі «Топаз», який і випускає «Кольчуги», вдовольнило інтереси експертів. І начебто одним iз питань було те, що свого часу йшлося про можливість надання заводу «Топаз» права самостійного експорту своєї продукції. Якщо це все правда, то дійсно, висновки експертів дивувати не можуть.
Питання «чи був звіт експертів політичним» не стоїть. Безумовно, був — особливо зважаючи на те, що нервова реакція Вашингтона була не в останню чергу викликана тим, що офіційний Київ в останні два роки надто часто вдавався до заходів, протилежних тим, якi від нього очікували. Можна припустити й те, що висновки експертів містили й певні рекомендації українській владі, які ще потрібно обдумати. Якось відреагувати на це все потрібно. І виглядає дуже схожим на те, що Київ на деякий час візьме тайм-аут. Можливо, реакція на переданий звіт групи експертів співпаде в часі з оприлюдненням рішення про рівень участі (чи неучасті) в Празькому саміті НАТО — такого варіанту інформовані співбесідники «Дня» не відкидають. Принаймні вчора, на момент здачі номеру до друку, офіційної реакції Києва не було: звіт експертів вивчався в МЗС. Сьогодні почнуться переговори в Києві заступника помічника Держсекретаря США Стівена Пайфера, колишнього посла США в Україні. Сигнали, які він доставить спочатку до Києва, а потім до Вашингтона, означатимуть значно більше, ніж спростування підозр у продажу «Кольчуг». Тим більше, що американці з самого початку вказували, що йдеться зовсім не про це. Хоча й це теж важливе.