Перейти до основного вмісту

Податок на харизму

Краща політтехнологія — виведення доходiв українців з тіні
04 червня, 00:00

Радикально позиція Кабміну відносно ідеї зниження ставок податків змінилася лише після зміни міністра фінансів. Екс-міністр Ігор Мітюков виступав категорично проти різкого зниження податків, у тому числі і прибуткового, побоюючись бюджетної кризи. Ігор Юшко, який став на чолі Мінфіну півроку тому, має щодо цього більш радикальну думку. На його погляд, зниження податків лише сприятиме легалізації величезних ресурсів і згодом неминуче приведе до зростання прибутків бюджету. «Держава повинна запропонувати підприємствам і громадянам вийти з тіні і працювати відкрито», — говорить Юшко, який прийшов у Мінфін з посади голови правління Першого українського міжнародного банку. ПУМБ обслуговує переважно експортерів і великих торгових оптовиків, а тому екс- банкір знає, що говорить, оскільки знайомий з бізнес-практикою клієнтів банку.

Міністр фінансів, який вийшов з Донбасу, найiмовiрнiше, одержить підтримку своїх ідей серед депутатів-земляків. Донецький губернатор Віктор Янукович днями заявив про наміри добиватися зниження податкового навантаження на фонд заробітної плати. Під тиском добре організованих місцевих профспілок металургійні і вугільні підприємства Донбасу все частіше вимушені підвищувати зарплати робітникам, що примушує їх гостріше відчувати проблему оподаткування. Партія регіонів, що представляє інтереси східноукраїнської бізнес-еліти у правлячій парламентській фракції «Єдина Україна», напевно, доб’ється розгляду цього питання Верховною Радою як першочергового. Податкову реформу як пріоритет своєї парламентської діяльності визначали й інші центристські партії, що потрапили до парламенту. Якщо врахувати, що Віктор Ющенко виступав за зниження прибуткового податку ще будучи прем’єром, то можна припустити, що у парламенті є непогані передумови для зниження податків на зарплату вже цього року. Якщо, звичайно, полiтична революційна доцільність не візьме гору в «Нашій Україні».

Проте багато чого залежатиме також від позиції Президента Леоніда Кучми і голови Податкової адміністрації Миколи Азарова. Обидва вони обережно підтримують ідею зниження податків, але вважають, що необхідно вжити заходів, які б компенсували можливі втрати бюджету. Прибутковий податок з громадян займає трохи більше 15% в загальних прибутках державної казни, і різке зниження прибутків може стати проблемою для уряду. І все ж досвід Росії показує, що бюджетні ризики будуть невеликими. Після зниження прибуткового податку вдвічі, до 13%, наш північний сусід зібрав до бюджету відрахувань на третину більше. Віце-прем’єр Володимир Семиноженко, посилаючись на російський приклад, вважає, що зниження податку на прибутки громадян до 10% може дати ще більший ефект. Адже тоді стимул до легалізації прибутків отримають практично всі підприємства країни. За оцінками уряду, тіньовий обіг в Україні зараз становить від 40 до 65% економіки.

Виходячи з намірів уряду, дещо передчасною виглядає оголошена Податковою адміністрацією кампанія щодо виявлення тіньових прибутків громадян. Микола Азаров наполягає на застосуванні методів ретельного контролю за покупками громадян на суму більше 10 тисяч гривень. Масовані спроби спіймати громадян на приховуванні доходів на нинішньому етапі податкової реформи можуть лише відлякувати капітали тих, хто чекає умов для виходу з тіні. Якоюсь мірою податківці вимушені зараз активізувати перевірки у зв’язку з прибуттям місії міжнародної організації по боротьбі з відмиванням грошей (FATF). Але за підсумками роботи цієї організації у Києві очікується, що рекомендації торкатимуться в тому числі і необхідності податкової реформи. Зниження податків дійсно може стати найбільш дієвим інструментом у боротьбі з відмиванням грошей.

Більшість директорів українських підприємств відверто втомилися обманювати державу, розуміючи, що зрештою обманюють самих себе. Останні заяви керівництва Кабінету Міністрів вселяють надію, що ще до розгляду проекту держбюджету на наступний рік ставки основних податків буде знижено. Насамперед такі надії пов’язані з прибутковим податком, що стосується кожного громадянина країни і що є на сьогодні найбільш «тіньовим». За даними Держкомстату, середня «офіційна» зарплата українця сьогодні становить $62. Через масове зараження економіки інфекцією «конвертної» зарплати цей показник держстатистики сміливо можна вважати некоректним. Але якщо прибутковий податок не зміниться, навряд чи у звітностях підприємства декларуватимуть значне пiдвищення розміру зарплат своїх працівників.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати