«Слабка ланка» українського суспільства
Минулої неділі країна скромно відзначила День матеріЩоправда, в Україні середня кількість дітей, народжених жінкою за все життя, становить 1,1. Експерти пояснюють це сумнозвісним економічним становищем загалом і кожного осередку суспільства зокрема. Економічний чинник позначається і на низькому рівні репродуктивного здоров’я (згідно з дослідженнями, різного роду патології зустрічаються у кожної третьої жінки). А багатодітні сім’ї, з погляду соціальної захищеності, на думку експерта з питань демографії Володимира Кресіна, є «слабкою ланкою» українського суспільства. 90% таких сімей мають доходи нижче, ніж передбачені середні доходи на душу населення по країні, а витрати тільки на харчування становлять 70% від загального доходу сім’ї. Тобто, вселяти їм оптимізм може лише те, що вони роблять свій вагомий внесок у зростання населення країни. Щоправда, мабуть, цей нюанс не зовсім вагомий, в іншому випадку багатодітних сімей було б більше, ніж зараз — 3,7%.
З одного боку, уряд все ж опікується питаннями дітонародження, оскільки існують національні програми і відповідні укази Президента, але в той же час ніхто з експертів не називає їх життєздатними. Соціологи упевнені, що з поліпшенням умов життя спостерігатиметься різкий сплеск народжуваності, який зведеться нанівець, коли населення буде занадто багатим. Тоді воно стане більш егоцентричним і менш дітолюбним.
Старший науковий співробітник інституту соціології, кандидат філософських наук Наталія Лавріненко вважає, що проблема народжуваності у пострадянському просторі має своє специфічне забарвлення, яке не пов’язане з падінням так званого культу матері і навіть не завжди з матеріальними чинниками. На її думку, українське суспільство веде помилкову політику, покладаючи всі функції щодо виховання дітей лише на жінку, іншими словами, провокує приховане безбатченківство. Як результат, практично відсутність на батьківських зборах «голів сімейства» й екзотичність прогулянок батька з дитиною.
Безумовно, синдромів і недуг, що не дозволяють кожній сім’ї реалізувати свою мрію, тобто обзавестися 2–3 дітьми, можна знайти необмежену кількість. Сюди можна занести і невпевненість у завтрашньому дні, що непрямо впливає й на психологічний клімат у сім’ї, і житлові питання... Але у той же час одна дитина в сім’ї для країни, як говорять демографи, означає вимирання, і при цьому додають ще один важливий аргумент: при збереженні існуючих тенденцій українці на рідній землі можуть стати національною меншиною з усіма можливими наслідками — зниженням чисельності працездатного населення і ослабленням обороноздатності держави.