Одеські очікування: Україні — ринки, Вороніну — шанс?
Запланована на завтра в Одесі тристороння зустріч президентів України, Росії й Молдови буде, як офіційно повідомлялося, присвячена обговоренню врегулювання придністровської проблеми. У той же час будь-який візит за два тижні до виборів пов’язуватиметься саме з ними. Тим більше — приїз Путіна. Візит Путіна 17 березня в Україну не має прямого відношення до українських парламентських виборів — так, передає Інтерфакс-Україна, заявив у Луганську прем’єр- міністр Анатолій Кінах. Президент Леонід Кучма заявив, що на його зустрічі з Путіним в Одесі йтиметься перш за все про пошуки нових ринків збуту української продукції. На зустрічі з регіональними ЗМІ Кучма зазначив, що США та Європейський Союз опустили завісу для просування українських товарів на їхні ринки. Що почасти є правдою — США, зокрема, запровадили нові тарифи на металургійну продукцію, що завдасть втрат і країнам ЄС, які висловили найбільше невдоволення, і Росії, і Україні. З іншого боку, не зовсім справедливо було б звинувачувати ЄС — за даними «Дня», зокрема, експорт до країн ЄС української текстильної продукції оцінюється приблизно в $500 млн. на рік. І нові ринки, здавалося б, зовсім не обов’язково шукати тільки в Росії, особливо виходячи з проголошеного курсу на європейську інтеграцію.
Ситуацію перед виборами президенти Кучма та Путін востаннє обговорювали на неформальному саміті СНД під Алмати. І там же президенти Кучма та Воронін домовилися про зустріч з придністровської тематики. Україна та Росія як країни-гаранти меморандуму з врегулювання в Придністров’ї не раз заявляли про офіційну позицію — конфлікт має бути врегульовано на основі територіальної цілісності Молдови. Київ при цьому завжди виступав за надання Тирасполю якнайширшої автономії і за поетапний підхід у врегулюванні. При цьому в останній час стало очевидним повне несприйняття президентами Молдови і Придністров’я Вороніним і Смірновим як особисто один одного, так і позицій Кишинева та Тирасполя. Воронін кілька разів заявляв, що домагатиметься усунення режиму Смірнова від влади, звинувачував його у фінансуванні нещодавніх акцій протесту в Кишиневі, у тому, що «по маршруту Тирасполь — Одеса щорічно відмивається до двох мільярдів контрабандних доларів», як повідомляв Інтерфакс, у тому, що режим Смірнова співпрацює з корумпованими чиновниками в Кишиневі для повалення влади комуністів. Наприкінці минулого року між Кишиневом та Києвом виник дипломатичний конфлікт — Україну фактично звинуватили у сприянні контрабанді товарів з Придністров’я. Київ тоді відкинув ідею Кишинева організувати для боротьби з цією контрабандою спільні митні пости на українській території — оскільки це було сприйнято як спробу вирішувати свої проблеми руками України. Українські та молдовські експерти мають повернутися до цієї проблеми найближчими днями. Дані української митниці свідчили, до речі, що спроб контрабанди товарів було набагато більше з власне молдовського боку кордону, ніж з Придністров’я.
У всякому разі, від одеської зустрічі можна, принаймні, очікувати прояснення, наскільки правдивими є запевнення Вороніна в тому, що його позиція підтримана Москвою — на чому він сьогодні намагається грати в Придністров’ї. Є й інша проблема — Київ був відверто незадоволений заявами Вороніна про те, що він бажає українським комуністам перемоги на виборах.
Президент Кучма вже заявляв, що Україна зацікавлена в тому, щоб у Молдові була стабільність з усіх точок зору, і що молдовські комуністи вже припустилися ряду помилок, і що потрібно їм надати можливість іще раз себе проявити, демократичним шляхом вирішити свої проблеми. Це, в принципі, вже дає підказку стосовно можливої атмосфери зустрічі в Одесі. Від якої навряд чи варто очікувати негайних проривів як у пошуку ринків збуту, так і у вирішенні проблем на українському південному кордоні.