Кримський полігон
Головне, щоб «лойєрів» не замінили кілери![](/sites/default/files/main/openpublish_article/20020228/439-1-1.jpg)
Епіцентр передвиборної боротьби цими днями змістився до Криму: політична ситуація на півострові розпалена вкрай. Сам кримський спікер у розпалі боротьби вже заявив натовпу сімферопольців, що мітингують на його підтримку, про свої наміри брати участь у виборах президента України 2004 року («Нехай мене бояться!..» — цитує Леоніда Грача Інтерфакс-Україна) і закликав їх у разі його неучасті в кримських виборах взагалі зірвати цей акт народного волевиявлення. Потім Л. Грач пішов ще далі — пригрозив референдумом про приєднання Криму до Росії.
З одного боку, зняття з реєстрації Леоніда Грача (і його конкурентів у відповідь) має нагадати всім суб’єктам вітчизняної політики про потребу «чистити зуби». Проте зворотною стороною цього конфлікту може стати процес дискредитації виборів взагалі, який погано піддається контролю з Києва, причому Крим в цьому випадку стане своєрідним полігоном, на якому технології, що відпрацьовуються, можуть застосовувати і в загальнодержавних масштабах. У штабах західних політичних партій відстеженням юридичних помилок конкурентів і опрацюванням варіантів використання виявлених «зачіпок» займаються так звані «лойєри» (low — у перекладі з англійської — закон). Запозичуємо передовий досвід? Адже можна ще спробувати визнати результати виборів недійсними, якщо вони не подобаються...
Непередбачений (або навпаки?) ефект Криму полягає також в тому, що сталася активізація російського чинника: учора ряд лідерів російських політичних партій надіслали Президенту України звернення, в якому пов’язали відсторонення «під надуманим приводом» від участі у виборах «відомого прихильника зближення російського і українського народів» Леоніда Грача з «активізацією сил, спрямованих на погіршення відносин між Україною і Росією». А лідер КПРФ Геннадій Зюганов в зверненні до кримчан навіть дозволив собі назвати те, що відбувається, «першим кроком на шляху перетворення Криму на арену запеклих зіткнень на зразок автономного краю Косово». Іншими словами, якщо раніше про російський і західний впливи на нашу виборчу кампанію ми міркували швидше гіпотетично, то тепер нам, схоже, доведеться відчути їх на практиці. І спрогнозувати фінал на сьогоднішній день дуже важко.
Відтепер передвиборна боротьба у Криму не має ні перерви, ні відпочинку. У ніч на середу люди, які йшли на роботу, застали вибиті вікна у приміщенні Ради міністрів на площі Леніна і в офісі нардепа Льва Миримського на вулиці Воровського. На вулиці Горького було розбито вітрину газети «Кримський час», яка опублікувала матеріали про те, як з ініціативи Леоніда Грача було розвалено кінотеатр «Мир» у Сімферополі. Очевидці розповідають, що у другому випадку поруч лежала записка — «Привіт від Грача!» Усю ніч працювали не тільки зловмисники, але й Центральна виборча комісія. Зі слів її голови Івана Полякова, за ніч комісія ухвалила рішення зняти з реєстрації кандидатами у депутати Верховної Ради Криму у виборчих округах понад 30 чоловік — серед них Сергія Куніцина, Андрія Сенченка, Сергія Велижанського, Володимира Тутерова, Олександра Таряника, Людмилу Денисову та багатьох інших. Проте ці дані можуть виявитися неточними — рішення ще не готові й не підписані, Іван Поляков говорить, що, можливо, підпише не все, тому серед тисячі зареєстрованих кандидатів уранці піднявся справжній переполох — усі кинулися перевіряти, чи не виключили і його.
Але оскільки точних ні документів, ні відомостей немає, більшість так і залишилися у незнанні. За відомостями, які вдалося роздобути, серед тих, кого намагається зняти з виборів Центрвиборчком Криму, фігурують й інші кандидати від комітету «Прозора влада», «Команди Сергія Куніцина», працівники уряду Криму. У тому числі: директор Ялтинського порту Андрій Манучаров, глава адміністрації Білогорського району Михайло Шевельов, мер Джанкоя Валентин Синицький, перший заступник міністра ради міністрів Ольга Удовина, заступник міністра культури Юрій Зирянов, Голова КРО Всеукраїнської жіночої організації «Дія» Тетяна Звєрєва. Крім того, у списку виявилися кандидати в депутати Верховної ради АРК, які підтримуються командою Куніцина, — глава адміністрації Бахчисарайського району Володимир Циганський, гендиректор футбольного клубу «Таврія» Рувім Аронов, екс- міністр Ради Міністрів Криму Олег Гаврін. Показово, що серед знятих із реєстрації є й Лариса Опанасюк, дружина голови Центрального суду Сімферополя, який зняв у понеділок Леоніда Грача.
...Площа Леніна з самого ранку була розцвічена білими знаменами з емблемою блоку Грача над сімома наметами. До полудня туди підтяглися оркестр, машина озвучення. Згідно з розісланим напередодні оголошенням, тут повинен був відбутися Всекримський мітинг на підтримку Грача. Пізніше внесли поправку і назвали це просто зустріччю з головою Верховної Ради. Рівно о 12 годині біля пам’ятника Леніну з’явився Леонід Грач, Лентун Безазієв, секретар Сімферопольського міського комітету компартії Криму Леонід Кучеренко та інші члени блоку Грача. На площі стояло, за оцінками присутніх працівників правоохоронних органів, чоловік 500. Леонід Грач в інтерв’ю журналістам сказав: «Це зустріч, це ще не мітинг, це далеко не все. Якщо треба, то прийдуть і сто тисяч!». Але коли вже почали, до площі підійшла колона заводу «Кримпродмаш», робітників якого зняли з роботи і привели на мітинг. Їх зустріли духовим оркестром. Спочатку прочитали привітання від російського народно-патріотичного союзу жителям Криму, підписане Геннадієм Зюгановим.
Після виконання гімну Криму слово надали Леоніду Грачу. Він сказав, що підтримує зняття Центрвиборчкомом з реєстрації в округах великої кількості кандидатів у депутати. «Нехай тепер походять по судах і покажуть, які вони розумні», — сказав він. Далі він перейшов до критики Києва: перша претензія Леоніда Грача полягала в тому, що Київ «вже три доби» не може припинити цю «вакханалію», яка «з ним твориться».
Потім він сказав, що ситуація в Криму «моделювалася за допомогою Заходу, в тому числі й Олбрайт». Леонід Грач по черзі попередив усі правоохоронні органи: міліцію — щоб не сміли торкнути хоч пальцем намети на площі, спецслужби — щоб не придумували провокацій проти нього, тому «що я вам цього не дозволю». Він сказав, що «ваша задумка позбавити блок Грача участі у виборах нехай залишиться при вас, тому що вибори у Криму відбудуться тільки тоді, коли в них будуть брати участь Грач і його блок». Звертаючись до тих, хто зібрався, він говорив, що «в Криму можлива кримінальна революція, бо київська влада буде за ниточки смикати, буде грати за принципом «поділяй і володарюй», але робитиме це не тільки зі мною, а й з долею Криму...» Леонід Грач повідомив присутнім на площі, що він подав апеляційну скаргу до Верховного Суду України і що для розгляду питання в ньому він найме адвокатів у Росії.
Цього ж дня зранку багато політиків автономії коментували події, що відбулися. Радник Президента України Сергій Куніцин сказав, що «питання про реєстрацію чи зняття з реєстрації кандидатів у депутати, це виняткові повноваження окружних комісій і Центрвиборчком без їхньої участі не може приймати такі рішення. Це явне перевищення повноважень Центрвиборчкому і його рішення будуть скасовані судами, куди звернуться із заявами всі, кого знято з реєстрації». Як зазначає більшість спостерігачів, судові перспективи у прийнятих Центр виборчкомом рішеннях очевидні. Крім того, що самі порушення незначні і сміховинні, термінів подачі деяких скарг не дотримано. «Мені все те, що відбувається, нагадує психічну атаку під час Другої світової війни. Прийняті виборчою комісією АРК рішення не несуть у собі жодного правового навантаження. Згідно з чинним законодавством, у виборчкому Криму немає прав на скасування реєстрації кандидатів, а тому ці рішення ніхто виконувати не буде» — заявив він журналістам. Сергій Куніцин також сказав, що на його думку, Леонід Грач і блок комуністів взяли курс на те, щоб зірвати вибори, якщо стане зрозуміло, що Грач у них не зможе брати участі. Якщо не вдасться зірвати їх повністю, то вони спробують зірвати, або визнати такими, що не відбулися, вибори в одному окрузі, де вже на повторних виборах знову зареєструється кандидатом Леонід Грач...
Провели прес-конференцію і члени громадського комітету «Прозора влада» Сергій Веліжанський, Андрій Сенченко, Тетяна Красикова.
Вони повідомили, що мета блоку Грача нині, на їхню думку, — залякати кримчан, завалити суди скаргами, добитися зриву виборів загалом чи хоч у декількох округах. На думку членів комітету, рішення про зняття з реєстрації цілого списку кандидатів — також перевищення повноважень Центрвиборчкому.
Як повідомив Андрій Сенченко, комітет сьогодні надіслав скаргу з документами та інформацією у Центрвиборчком по виборах Народних депутатів України до Києва і вказав у них, де саме в декларації Леоніда Грача про свої прибутки допущенi спотворення. Комітет просить ЦВК проаналізувати допущені порушення і зняти Леоніда Грача з реєстрації кандидатом у народні депутати. За його даними, в Україні та в Росії готується масова агітаційна медіа-акція Леоніда Грача, вартість якої становить 2 мільйони доларів. За твердженням членів комітету, розплачуватися за підтримку обіцяють кримською землею.
Як би там не було, очевидно, що новий сплеск боротьби за власність у Криму неминучий. Головне, щоб лойєрів не змінили кілери.