Перейти до основного вмісту

Коротко / УКРАЇНА

24 січня, 00:00

Синдром «залатування дірок» коштує дуже дорого

Позавчора у прес-клубі СДПУ(о) відбулося чергове засідання Громадського «Комітету-2005», на якому обговорювалася проблема старіння метало- та бетоноконструкцій. На думку членів Комітету, це питання потрібно перевести у ранг пріоритетних, а його ігнорування «спричинить збільшення числа техногенних катастроф і переведення фінансових ресурсів із сфери капіталовкладень у сферу ліквідації наслідків аварій». За словами завідуючого відділом Інституту електрозварювання ім. Є. Патона Валерія Кир’яна, більша частина з 35 млн. тонн несучих металевих конструкцій і більше 250 и кубометрів залізобетонних конструкцій, що експлуатуються сьогодні в Україні, вже не відповідають критеріям надійності. Працездатна ж частина вимагає постійного нагляду на наявність дефектів і пошкоджень. За кордоном, говорить професор, існує спеціальна програма для продовження терміну експлуатації. Наприклад, у Німеччині є обов’язковим поквартальний огляд мостових споруд, вони випробовуються раз на три роки, хоч гарантія міцності цих споруд не повинна викликати сумнівів, як мінімум, 50 років. В Україні ж подібні дослідження проводяться вибірково або не проводяться взагалі. Тому, на думку В. Кир’яна, необхідно створити координаційну раду для вирішення цих проблем, потрібні розробки програм по запобiганню виходу з ладу металоконструкцій і підвищення ефективності їхнього використання.

Щоправда, за словами директора Інституту економічного прогнозування Валерія Геєця, якщо навіть припустити, що потрібні суми знайдуться, лише за допомогою методу «залатування дірок» проблема не зникне. Свого часу Румунія, пояснив В. Геєць, вивезла за кордон і продала близько двох третин потужностей, що вийшли з ладу, і виручену суму направила на кардинальне оновлення частини господарської інфраструктури, а до іншої частини згодом прийшов інвестор. На думку Валерія Геєця, єдиний вихід полягає в тому, щоб максимально позбутися «усього технологічно небезпечного», ремонтуючи тільки необхідне, оскільки «залатування дірок» обійдеться, за підрахунками економістів, у сотні мільярдів доларів. Зараз, за його словами, Україна виводить з обігу близько 1,4% виробничих фондів при нормі 4—5%. А враховуючи нинішній жалюгідний стан промислових ресурсів, в ідеалі необхідно було б довести цю цифру до 10—12%.

Резюмуючи результати засідання, лідер СДПУ(о) Віктор Медведчук заявив, що наступним етапом роботи Комітету повинен стати перехід від дискусій до підготовки рекомендацій і розробки законодавчих актів. «Ресурси у нас є, і наша робоча група може підготувати висновки і винести пропозиції для законодавчої і виконавчої гілок влади», — сказала В. Медведчук, повiдомляє Наталія МЕЛЬНИК , «День».

Банк «НРБ-Україна»: рух на Схід

ЗАТ «Банк «НРБ-Україна» надав ВАТ «Дніпроспецсталь» і ВАТ «Запорізький завод феросплавів» річні кредити у розмірі відповідно $1 млн. та тримісячний кредит у розмірі 5 млн. грн. Як повідомляє прес-служба банку, кредити надані для поповнення обігових коштів підприємств. Це тільки початкова стадія співпраці банку з вказаними підприємствами. Надалі передбачається розробити і реалізувати програми цих підприємств на російському ринку за підтримки ВАТ «НРБ» (Росія).

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати