Перейти до основного вмісту
На сайті проводяться технічні роботи. Вибачте за незручності.

«Гаряча лінія» завдасть жару харківським злочинцям

23 січня, 00:00

«Здрастуйте! Ви додзвонилися до офісу програми «Зупини злочинця», де можете анонімно залишити інформацію про скоєний злочин або про злочин, що скоюють, або злочин, що готується. Ви не зобов’язані називати себе. Запам’ятайте ідентифікаційний код, що присвоюється вам, за яким надалі ви зможете отримати винагороду.» Такий не зовсім звичайний текст можуть почути жителі Харкова, зателефонувавши за номером 15-77-74. Своєрідна «служба довіри» є насправді новою соціально-міліцейською програмою «Зупини злочинця», організованою Харківським МУМВС спільно з Національним університетом внутрішніх справ України за фінансової підтримки уряду Великої Британії. У деталях про харківську новину в інтерв’ю з координатором проекту Олексієм ПОВОЛОЦЬКИМ .

— Розкажіть, будь ласка, коротко про цю не зовсім звичайну програму.

— Програма «Зупини злочинця» є частиною великого українсько-британського проекту, назва якого звучить так: «Впровадження моделі поліцейської діяльності, заснованої на підтримці громадськості, в Україні». Його було розпочато у 2000 році й розраховано на три роки, хоч ми маємо намір використати ще кілька місяців 2003 року. Суть програми «Зупини злочинця» — робота анонімної телефонної лінії, по якій будь-яка людина може подзвонити і повідомити будь-яку інформацію про злочин, який готується, або скоєний злочин. При цьому кожному, хто телефонує, гарантується повна анонімність. У разі, якщо інформація, надана тим, хто телефонує, приводить до арешту злочинця, то він може розраховувати на невелику винагороду.

— Які гарантії безпеки ви надаєте людині, що повідомляє інформацію?

— Що стосується захищеності того, хто телефонує, від органів міліції (мається на увазі вирахування номера, з якого надійшов дзвінок і подальше запрошення на допит, суд і таке ін.) — в цьому плані ми гарантуємо повну відстороненість інформатора від судового розгляду. Адже від цього, головним чином, буде залежати успіх програми. Якщо ми хоч один раз припустимося таких дій, то однозначно нам більше ніхто не зателефонує.

— А чи може людина бути упевнена в тому, що його не вирахують самі злочинці, на яких він, грубо кажучи, «настукав»?

— Ну, по-перше, ні про яке «стукацтво» не йдеться. Це західна модель роботи, істотно відмінна від тієї, яка була прийнята в Радянському Союзі. Тут основний «натиск» спрямовано на свідомість і законослухняність громадян демократичного суспільства, яким набагато комфортніше відчувати себе в оточенні, де не скоюють злочинів. Якщо ж конкретно відповідати на запитання, що прозвучало, то можу запевнити кожного — ймовірність того, що злочинець дізнається про інформатора, фактично нульова. Механізм прийому і використання інформації, а також виплати премій у разі успішного розкриття справи дуже добре відпрацьовано. Людина телефонує, залишає відому йому інформацію, не називаючи при цьому свого імені, натомість йому присвоюють код (чотиризначне число). Передзвонивши через деякий час і назвавши цей код, повідомлювач може з’ясувати, чи належить йому винагорода і в якому розмірі. За грошима він звертається не до управління міліції, а до одного з міських банків. До речі, службовець банку не знає, хто ця людина і що це за гроші.

— Програма працює з 15 січня. За цей час в міліцію вже надійшли якісь повідомлення?

— Так. Наприклад, учора я був у офісі, де приймають дзвінки, і з’ясував, що до цього часу надійшло вже 11 дзвінків. Отриману інформацію використовують у розслідуванні справ.

— Скажіть, як ви збираєтесь «уберігатися» від помилкових повідомлень, умисної дезiнформації, жартів?

— Однозначно, телефонуватимуть люди заради баловства, діти або ж психічно хворі (був вже, до речі, один випадок — подзвонив психічно хворий повідомити про злочинні наміри ізраїльської армії). Для уникнення таких ситуацій передбачено розподіл інформації, що надходить, на три види: особливо важлива, важлива і неважлива. Інформацію, що не стосується до злочинів, або жарт відразу ж зараховуватимуть до категорії «Неважливе» і не розглядатимуть. Важлива інформація передається на розгляд районним відділам, а особливо важлива аналізується миттєво. (Ступінь важливості інформації визначає оператор, що чергує на телефоні. — Авт. )

— На яку приблизно суму винагороди може розраховувати людина, повідомляючи кримінальні відомості?

— Приблизно від 5 до 500 гривень, залежно від того, як саме сприяла надана нею інформація розкриттю злочину.

— Яким чином ви інформуєте громадян про цю акцію і залучаєте їх до активної участі?

— На сьогоднішній день ми прикрасили рекламною інформацією два тролейбуси, які ходять по людних маршрутах, надрукували велику кількість постерів і листівок. У місті розташовано рекламні біг-борди, що повідомляють про нашу акцію. І ми сподіваємося, що незабаром дуже багато жителів нашого міста захочуть допомогти міліції у боротьбі із злочинністю.

КОМЕНТАРІ

Олена ДОНЧЕНКО , доктор соціологічних наук, завідуюча лабораторією психології мас та організацій Iнституту соціальної і політичної психології:

— Якщо говорити про етичну сторону цього проекту, то передусім треба зважувати, чого буде більше від нього — користі чи шкоди. На мій погляд, при сьогоднішньому критичному дефіциті етичного в нашому суспільстві не варто зайвий раз на цьому загострювати увагу. Я би не стала проводити паралелі між такою формою роботи слідчих органів і системою анонімних доносів, що існувала у минулому. Потрібно врахувати той факт, що сьогодні інший час, інший етап розвитку суспільства, отже, — інші страхи. Мені здається, що ця програма навіть зробить вагомий внесок у розвиток соціоцентричної тенденції. Адже тепер у світі й у нашій країні простежується егоцентрична тенденція. Взяти хоч би існуючі телепередачі: «Слабка ланка», «Останній герой» та інші.

Вадим ЛАСТОВКА , начальник відділу нагляду над розслідуванням кримiнальних справ слідчими органів прокуратури м. Києва:

— Такий проект, безумовно, існує, і робота його буде ефективною у разі належного виконання Програми забезпечення безпеки свідків. Тільки тоді люди дійсно перестануть боятися свідчити і надавати слідству яку-небудь інформацію. Звичайно, анонімність інформатора у цьому разi — великий плюс. Організаторам тільки потрібно провести широку пояснювальну кампанію через ті ж ЗМІ, запевнити людей у їхній повній безпеці. Ну і, природно, матеріальна стимуляція повинна бути серйозною, щоб зіграти свою роль.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати