Якою буде партійність регіонів?
Ці парламентські вибори, які і минулі, будуть проходити одночасно з виборами депутатів у місцеві ради. Досі в Україні вони здійснювалися за мажоритарною виборчою системою, але зростання ролі партій на місцях та зміни у відносинах між місцевою владою та територіальними громадами зумовили серед експертів та політиків дискусію про можливість зміни відповідної виборчої системи на змішану або пропорційну. Як зазначив вчора на «круглому столі» експерт проекту «Вибори та політичні процеси», що здійснюється за підтримки Агентства США з міжнародного розвитку, Володимир Ковтунець «через мажоритарну систему в місцевих радах різних, особливо великих, міст України не представлені політичні сили, які мають певний відчутний вплив в цьому регіоні». Хоча відповідні настрої у суспільстві є, і «проблеми, які не вирішуються виборчим шляхом, вирішуються потім іншими, далекими від демократії методами», — повідомив В. Ковтунець. Крім того, на думку експерта, мажоритарна система виборів в місцеві органи самоврядування фактично створює підстави для існування тіньової політики, коли «формально на вибори йдуть безпартійні кандидати, а реально за ними стоять впливові політичні сили». В такій ситуації, «партія пожинає плоди успіху свого кандидата, але не несе відповідальності в разі його невдач». В. Ковтунець висловив думку, що в міських радах обласного підпорядкування є всі підстави для того, щоб запропонувати пропорційну або змішану систему виборів.
Найбільш оптимальною з точки зору забезпечення представництва у місцевих радах всіх суспільних течій пропорційна система є також, на думку народного депутата України, заступника голови Комітету з питань державного будівництва та місцевого самоврядування Юрія Ключковського. Але, як вважає депутат, її далеко не всюди можна застосувати. «Пропорційна система, — на його думку, — вимагає розвинутої політичної системи громадянського суспільства». «Тому в Києві, наприклад, можна спокійно переходити на пропорційну систему, тому що партії в Києві достатньо чітко структуровані, чітко усвідомлюють, кого вони представляють, і достатньо чітко бачать завдання міської політики», — вважає депутат. Але в невеликому місті чи селі застосування цієї системи, як зауважує Ю. Ключковський, є проблематичним.
Слід нагадати, що в минулому році група народних депутатів внесла проект закону про місцеві вибори за пропорційною системою для депутатів міських, районних та обласних рад, але він не був підтриманий профільним комітетом ВР як надто радикальний. Не зважаючи на це, законопроект був прийнятий в першому читанні в січні цього року і фактично поставив питання про нову роль політичних партій на місцевих виборах. Як зауважили більшість присутніх на «круглому столі», надій, що цей закон буде прийнято до виборів і що, власне керуючись ним, народ обиратиме місцеву владу, дуже мало. Надто впливові сили (які втім не мають ані реальних партійних структур в регіонах, ані бажання публічної відповідальності) цей закон не вигідний.