У епіцентрі політичної боротьби
можуть виявитися громадські організації
Учора протестувати проти запропонованого для розгляду в першому читанні проекту бюджету вийшла громадська організація «Союз Чорнобиль України». Біля стін Верховної Ради учасники акції говорили про права чорнобильців і про їхній соціальний захист.
Дійсно, самостійне фінансування Україною витрат на мінімізацію наслідків аварії на ЧАЕС, питома вага яких щороку не зменшується (становить близько 5-7% загальних витрат Держбюджету), призвело до того, що виплати і компенсації пільговикам здійснюються з великим запізненням, а це, у свою чергу, викликає певне напруження серед чорнобильців. За 1991—2001 роки витрати на ліквідацію наслідків аварій склали близько 6 мільярдів доларів, а згідно з останніми даними, борг держави чорнобильцям виріс до 750 мільйонів гривень.
За словами Президента організації «Союз Чорнобиль України» Юрія Андреєва, сьогодні чорнобильські потреби фінансуються тільки на 20%, а у проекті нового бюджету ця цифра знизиться до 17%. Своє невдоволення ті, хто зібрався, висловлювали й пенсіями, що, за їхніми словами, не індексувалися з 1996 року (середня пенсія інваліда-чорнобильця складає 240—250 гривень), та житлом. Справа у тому, що незважаючи на те, що у проекті бюджету на будівництво житла для ліквідаторів, замість торішніх 17 мільйонів передбачено 20, наступного року планується збільшення вартості одного квадратного метра житлової площі практично в 2 рази, що насправді у декілька разів зменшить суми, виділені в бюджеті на будівництво. Тим часом черга на отримання квартир чорнобильцями вже розтяглася на 74 роки. Наданий державою відпочинок для чорнобильців Ю. Андреєв називає перебуванням у концтаборі. «Нас поселяють у найдешевші санаторії, де відпочинок за рахунок таких умов проживання та харчування наближається до катувань, — говорить він. — Але зараз ми просто вимагаємо погашення боргів і виплат компенсацій із урахуванням індексації, а також виступаємо за те, щоб не була скасована адресна допомога чорнобильцям».
Консультант комітету Верховної Ради з питань екологічної політики і ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи Олександр Родинець підтримує чорнобильців. За його словами, бюджетний комітет під тиском до виділених у проекті бюджету 100 мільйонів гривень на погашення боргів додав ще 200 мільйонів. Але для того, щоб сьогодні цілком покрити всі потреби чорнобильців потрібно близько 7,5 мільярдів гривень, що, зрозуміло, виділити на сьогоднішній день абсолютно нереально. І тому зараз може йтися про погашення тільки половини боргу.
Очевидно, що проблеми «чорнобильців» треба вирішувати і вони повинні отримати від держави за те, що ризикували своїм життям заради порятунку всього суспільства, все обіцяне їм повністю. Але є одна закономірність: частота таких акцій протесту чомусь збільшується з наближенням виборів. От і напередодні вчорашньої акції відбулося підписання договору про спільні дії на виборах між партіями «Єдність» та «Справедливість», до складу останньої, до речі, входить і організація «Союз Чорнобиль України».
За словами глави партії «Справедливість» Сергія Червонописького, в Україні є багато законів, що покликані захищати інтереси людей, однак вони не працюють. Тому УПС має намір «не чекати більше обіцянок, а прийти до влади», щоб мати можливість впливати на виконавчу владу і зробити так, щоб закони виконувалися. Правда, УПС хоче потрапити до законодавчої влади, яка, за їхніми словами, закони прийняла... А у такій ситуації (та ще й з огляду на те, що Україна — не парламентська республіка) впливати на виконавчу владу можна і через владу третю — суди. Хоч, звичайно, така допомога чорнобильцям не дає такого значного, порівняно з акціями протесту, інформаційного ефекту .