Президент — за стабiльну гривню,
впевнений голова Ради НБУ Анатолій ГальчинськийУчора курс гривні до долара США на українській міжбанківській біржі продовжив падіння, почате минулої п’ятниці. Цього разу гривня подешевшала на шість пунктів і тепер коштує 5,4198 грн./$1 проти 5,4192 грн./$1 у понеділок.
На думку операторів валютного ринку, баланс на валютному ринку, що спостерігався минулого тижня, було порушено після заяви Президента на з’їзді УСПП про необхідність подолати диспропорцію між курсом гривні та рівнем інфляції. Деякі учасники ринку витлумачили це висловлювання як заклик до НБУ ініціювати девальвацію гривні для підтримки експортерів. І вже в п’ятницю валютний ринок відреагував на це падінням курсу гривні, який, за підсумками торгів, знизився на 15 пипсів — з 5,4195 грн./$1 до 5,4210 грн./$1.
Як вважає начальник управління регулювання ресурсів Всеукраїнського акціонерного банку Михайло Пряничников, різке падіння курсу гривні в ході торгів у понеділок обумовлене насамперед психологічною реакцією на заяву Президента, «підігрітою» відсутністю інтервенції Нацбанку в ході торгів у п’ятницю. Валютний ділер банку «Металург» Олександр Логвиненко зазначає, що ажіотажний попит на долар створився через відсутність у операторів упевненості в інтервенції Нацбанку для підтримки гривні. В понеділок Нацбанк уже вийшов на торги, де котирування підвищувалися досить високими для останніх місяців темпами й на піку девальвації досягали позначок 5,4300—5,4350 грн./$1, лише наприкінці дня й повернув курс на позначку 5,4198 грн./$1.
При цьому банкіри вважають, що об’єктивних передумов для різкого зниження курсу гривні до долара на ринку немає, й усе залежатиме від позиції Національного банку. І все ж, за словами М.Пряничникова, «на ринку панує настрій на плавну девальвацію». Він вважає, що психологічний чинник, пов’язаний з відсутністю єдиної валютної політики в державі, сприятиме перевищенню попиту на валюту над пропозицією, хоча різких стрибків курсу гривні не передбачається.
У понеділок міністр фінансів Ігор Мітюков спробував заспокоїти ринок, сказавши, що заяву Президента про небезпеку диспропорції між темпами інфляції та девальвації слід розглядати лише як рекомендацію постійно проводити моніторинг ситуації в цій галузі, не допускаючи перекосів. Міністр фінансів також зазначив, що вирішальне слово в цьому питанні належить раді й правлінню НБУ, повідомляє Інтерфакс-Україна. Міністр економіки Василь Роговий того ж дня наголосив, що в довгостроковій ретроспективі з 1998 року гривня є передевальвованою. (За період з 1998 року темпи девальвації гривні в Україні становили 185,3%, тоді як темпи інфляції — 83,7%).
Учора радник Президента України, голова Ради Національного банку України Анатолій Гальчинський повідомив «День», що причин для валютної паніки немає. «У виступі на з’їзді УСПП Президент просто не дуже чітко висловився або його не дуже чітко зрозуміли, — сказав він. — Я з ним розмовляв із цього приводу, і Президент дотримується тієї точки зору, що стабільна гривня й максимально стабільний валютний курс — це основа нашої економічної політики. При цьому, звичайно, виникають проблеми у металургів, але ми підрахували й дійшли висновку, що в них імпорт становить приблизно 72% витрат, тому вони теж не зазнають збитків, оскільки стабільний курс гривні дозволяє їм нормально працювати. Сьогодні повільна ревальвація валютного курсу вигідна для України з чотирьох позицій. Перша — ми здешевлюємо критичний імпорт енергоносіїв, що займає дуже велике місце в нашому торговому балансі. Друга — ми здешевлюємо технологічний імпорт обладнання та машин, призначених для оновлення виробництва, чим стимулюємо технічний прогрес. Третя — здешевлюється обслуговування зовнішнього боргу. І четверта — дуже важлива — валютний курс гривні, що падає, стимулює швидку внутрішню інфляцію, а стабільний валютний курс — це відсутність інфляції. Щоб довести це, можу повідомити свіжі дані: у березні інфляція в Україні становила 0,6%, а за три місяці вона втричі менша, ніж минулого року. Цей показник свідчить про те, що в цих питаннях треба поводитися дуже обережно».