Свобода слова в Росії помалу переходить до «Газпром-Медіа»
Свобода слова в Росії, яка останнім часом асоціюється здебільшого із подіями довкола арештів, судів, віртуальних купівель-продажів акцій «Медіа- Мосту», схоже, невдовзі стане прерогативою «Газпрому». У четвер генеральний директор «Газпром-Медіа» Альфред Кох заявив, що невдовзі він збирається скликати позачергову нараду акціонерів телекомпанії НТВ, на якій і буде переобрано раду директорів компанії. Таким чином, перетягування канату між російським «Газпромом-Медіа» та «Медіа-Мостом», судячи з останніх подій, на користь першого. Усі галасливі заяви Заходу щодо ситуації зі свободою слова, переговори керівництва НТВ із американцем Тедом Тернером «Медіа-Мосту» не зарадили. Пан Кох заявив, що оскільки 19 відсотків акцій НТВ були заарештовані через позов «Газпрому», а відтак і голосувати ними нібито не можна, то контрольний пакет акцій опиняється якраз у російського газового магната. У розпорядженні останнього таких — аж 46 відсотків.
На позачерговій нараді, згідно зі словами Коха, буде дещо змінено «розклад» основних сил із перевагою, звісно, «Газпрому». Замінять у нинішній раді Володимира Гусинського, котрий нині з останніх сил намагається випручатися з тенет російської судової системи, та трьох його заступників. Кілька крісел директорів «Медіа-Мосту» «газпромівці» змилостивилися «не чіпати». Серед щасливців — Євген Кисельов. А далі все, як по написаному. «Газпром-Медіа», який стане після цього фактичним власником телекомпанії НТВ, планує випуск додаткової емісії акцій телекомпанії. У такий спосіб «газовики» хочуть повернути гроші, заборговані «Медіа-Мостом». Розподілять нові акції між акціонерами пропорційно до часток у статутному капіталі.
У «Медіа-Мості» з такою заповзятливою заявою Коха погодитися, звісно, не могли. Юрист холдингу Олександр Полозок заявив, що московський арбітражний суд не розглядав по суті ще позов дочірньої фірми «Газпром-Медіа» Leadville Investments limited і тільки обмежив право користування НТВ 19 відсотками акцій компанії (інтернет-видання СМИ.ру). За його словами, суд лише заборонив право користування акціями, але заборона на голосування ними — особиста ініціатива судових приставів. Те ж саме повторив і заступник гендиректора «Медіа-Мосту» Сергій Скворцов: «Постанова суду, яку я бачив, мовить про те, що власник 19 відсотків акцій не може їх продавати, передавати або якось трансформувати, однак у постанові немає жодного слова про голосування».
Утім, заяви «Медіа-Мосту» на сьогодні виглядають щонайменше як «глас вопиющего в пустыне». Російський президент (за сумісництвом — гарант Конституції) Володимир Путін, за словами Коха, повідомив тому наступне: «Акції, борги, фінанси — це ваша прерогатива, але журналістський колектив не чіпати, менеджмент — не чіпати» (ПРАЙМ- ТАСС). Друга частина речення, вочевидь, є відповіддю на перманентні заклики Заходу припинити тиск на ЗМІ в країні. Проте перша видається дещо поспішною. Остаточного судового рішення про заборговані гроші «Медіа-Мостом» поки що немає. Але саме слова Путіна дають підстави «Газпром-Медіа» так по-хазяйськи розпоряджатися і радою директорів НТВ, і майбутніми акціями.
У будь-якому разі останньої крапки у справі «Медіа-Моста» ще не поставлено. Хоча доля йому явно не усміхається. Проте й «Газпром-Медіа» радіти, очевидно, зарано — судова тяганина передбачається не на жарт.