ВЕРСIЇ Є.
Iнформацiї немаГолова МВС знову підтвердив, що відпрацьовуються три основні версії зникнення Георгія Гонгадзе, про які «День» уже повідомляв. У той же час Юрій Кравченко знову змушений був визнати, що принципових зрушень у справі про зникнення Георгія Гонгадзе немає.
Міністр відмітив, що «вперше в історії криміналістики прийняте рішення допустити до участі у проведенні слідчих заходів та обговорення їх наслідків дружину Георгія Мирославу і головного редактора «Української правди» Олену Притулу». «Я думаю, що цей крок буде сприяти найбільш об’єктивному розслідуванню справи на принципах довіри та неупередженості по відношенню до дій правоохоронних органів», — сказав Ю.Кравченко.
Відповідаючи на запитання депутатського корпусу про те, чому його ім’я згадувалось у дзвінку аноніма до посольства Грузії (назвав міністра в числі осіб, яким може бути відомо про місце знаходження Г. Гонгадзе. — ІФ ), Ю.Кравченко сказав: «Є режисери, яким вигідно вставити моє ім’я». Міністр проінформував, що на наступний день після цього дзвінка посол Грузії у спеціальній ноті приніс вибачення за поширення цієї інформації. Більш того, сказав Ю.Кравченко, співробітниця посольства, що прийняла цю інформацію, не володіє ні українською, ні російською мовами. «Судіть самі, кому це вигідно», — сказав міністр. (Чому про ноту посла Грузії не поступало інформації для ЗМІ — залишилося за кадром виступу міністра МВС).
Відповідаючи на питання парламентаріїв, міністр також повідомив про те, що встановлено особу господаря зеленої машини, яка влітку демонстративно прямувала за Г. Гонгадзе, а восени — за іншим опозиційним журналістом Олегом Єльцовим. Однак чи проводяться які-небудь слідчі дії з господарем машини, міністр не уточнив. Він заперечував, що і міліція, і СБУ мають до стеження яке-небудь відношення. Підтвердивши, що одним із мотивів зникнення журналіста могла бути його професійна діяльність, міністр під час свого звіту, однак, не торкнувся вiдповiдних конкретних версій, зате більш детально зупинився на інших можливих причинах зникнення, в тому числi i «за власним бажанням». Ю. Кравченко підтвердив, що у Г. Гонгадзе був борг за кредит, узятий для організації Інтернет-газети «Українська правда», а також матеріальні зобов’язання через машину, розбиту влітку в Туреччині під час аварії.
КОМЕНТАРІ
Мирослава ГОНГАДЗЕ, дружина Георгія Гонгадзе:
— Про включення мене до оперативно-слідчої групи я дізналася через ЗМІ ще минулої п’ятницi. Якщо я не помиляюся, ця інформація проходила по УТ-1. Звичайно, мене дещо здивувала ця інформація, оскільки мене не поінформували про включення до цієї групи. Виникає підозра, що це зроблено, щоб я не змогла звинувачувати органи внутрішніх справ у непрофесіоналізмі або недостатній роботі. Від минулої п’ятниці я не мала жодного телефонного дзвінка або принаймні якої-небудь поінформованості про дії слідчих органів. Мене ніхто не інформує про це і не запрошує ні на які наради, і взагалі мене не інформували, які права і обов’язки я маю щодо цього слідства.
Друге — іде спекуляція фактами. Розголошується деяка приватна інформація і вона, я б сказала, «пересмикується», і деякі факти спеціально «підтягуються» до якихось версій. Між тим, органи слідства мають всю інформацію щодо цих фактів (наприклад, стосовно нашого відпочинку у Туреччині), і мене дивує саме таке трактування цієї інформації — вона не відповідає дійсності.
Олена ПРИТУЛА, головний редактор Iнтернет-газети «Українська правда»:
— У своєму виступі Кравченко практично один до одного перерахував усі ті заходи, які вжила міліція, повiдомленi ще в середу його заступником Миколою Джигою на прес-конференції. Практично нічого нового з його виступу я не винесла, крім двох фактів: виявилося, що в міліції вже встановили частково тих осіб, що стежили за Георгієм влітку, а також встановили машину, з якої проводилося стеження. Викликає здивування, чому, якщо їх уже встановили, міністр не говорить про те, хто ці люди, навіщо вони це робили. Друге — міністр повідомив про те, що жінка з грузинського посольства, яка приймала інформацію, не володіє ні російською, ні українською мовою, з чого випливає, що повідомлення було зроблене або англійською, або грузинською мовами. При цьому міністр закликає депутатів самостійно зробити висновок про те, кому це вигідно. Міністр говорить, що все, що відбувається зараз навколо зникнення Георгія, кимось відрежисовано. Насправді в Україні осіб, здатних на подібну режисуру — раз-два і немає. Чому б міністру хоча б не визначити коло осіб, які можуть бути в цьому зацікавлені? Що стосується моєї участі в роботі слідчої комісії, єдиний раз, минулого тижня (у четвер) я була присутня на засіданні оперативної групи МВС по розшуку Георгія і була загалом пасивним спостерігачем: сиділа і слухала, як міліціонери звітували про зроблену роботу. ... Чесно кажучи, я поки не бачу ніякої користі у своєму перебуванні в слідчій групі, оскільки відтоді до мене офіційно для надання свідчень ніхто не звертався. Мені самій довелося звернутися до міліції, щоб мені показали фоторобот людини, яку ніби то бачили з Георгієм Гонгадзе 17 вересня. Тобто, незважаючи на те, що я є членом слiдчої групи, мені доводиться дізнаватися новини по телевізору або, після багатогодинної роботи на телефоні, домагатися відповіді від когось із чиновників. Самі вони, на жаль, на контакт зі мною не виходять.
Випуск газети №:
№182, (2000)Рубрика
Подробиці