«Труба» в законi
Поданий народними депутатами Степаном Гавришем, Іваном Діяком і Михайлом Ковалком, вiн, на думку експертiв, мiстить три принциповi моменти.
Експерти відзначають у ньому три моменти, що мають принципове значення. Проект встановлює, що органи виконавчої влади й місцевого самоврядування не мають права втручатися в оперативне регулювання суб’єктами господарської діяльності режимів газопостачання, визначення напрямів транспортних потоків і обсягів збуту нафти, газу і продуктів їхньої переробки.
Другий момент вносить елемент новизни в систему власності. Передбачено, що підземні сховища нафти, газу і продуктів їхньої переробки, створені в природних ємностях, а також об’єкти магістрального трубопровідного транспорту, побудовані до ухвалення закону, перебувають у власності українського народу, тобто, як і раніше, не підлягають приватизації. Однак підземні сховища, що створені в штучних ємностях, можуть належати надрокористувачам усіх форм власності, а магістральні трубопроводи, побудовані після запровадження цього закону, можуть бути в державній, комунальній і приватній власності, хоча державі й надається право викупу 51% вартості таких об’єктів.
Суттєвою особливістю проекту є передбачений ним перелік правопорушень, у числі яких крадіжка нафти, газу і продуктів їхньої переробки, а також споживання газу без угоди з його постачальником або більше за обсяги, передбачені такою угодою, а також самовільне підключення до об’єктів газопостачання. Вважається за порушення й незабезпечення газом споживачів, які не порушують своїх зобов’язань перед постачальниками, тобто платять за використаний газ. На жаль, автори закону не передбачили механізму відповідальності за перераховані в законі порушення.
КОМЕНТАР
Коментуючи «Дню» названий проект, народний депутат Олексій Кучеренко («Відродження регіонів») сказав: «Останнім часом дуже багато говориться про необхідність інвестицій, а нафтогазова галузь, як і весь паливно-енергетичний комплекс, — це те місце, куди вони можуть прийти. У світі є багато великих компаній, готових вкласти свій капітал і допомогти нам зробити Україну енергонезалежною країною. Однак усі відносини в цій сфері досі були або неврегульованими або ж регулювалися незв’язаними або суперечливими законопроектами, які лише відлякували інвестора. Основне призначення цього закону — врегулювати всі відносини в галузі й залучити в неї, завдяки цьому, великі інвестиції».