Iєрархiя нових загроз
«БРIТIШ ПЕТРОЛЕУМ- АМОКО» ЙДЕ З УКРАЇНИ
Сподіванням нашої країни зменшити свою залежність від поставок російського газу завдано відчутного удару. Як повідомила вчора газета «Нью-Йорк Таймс», британсько-американський нафтовий і газовий велет BP Amoco вирішив не розробляти газові родовища в Україні.
Як повідомляє газета, представник BP Amoco в Києві Джим Боун сказав, що на початку цього місяця компанія поінформувала Україну про свою ухвалу. За його словами, дослідження компанії не підтвердили, що в центральній та східній Україні є досить покладів газу, аби його видобуток був прибутковим. Рішення BP Amoco було дивним для фахівця з газової промисловості в представництві Світового Банку в Україні Костянтина Скорика, який зокрема сказав: «Востаннє, коли я розмовляв із ними, вони сказали, що тут (в Україні) досить газу, і вони чекають на поліпшення законодавства». Позитивні зміни щодо цього визнав і сам Боун.
Але не дарма кажуть: на всякий товар є свій покупець. Рональд К.Кормік, президент канадської компанії Epic Energy, що бере участь у невеликих проектах видобутку нафти в Криму, заявив, що вихід з України BP Amoco є чудовим подарунком для менших компаній, які перебувають в Україні і вже працюють.
В Росії BP Amoco нещодавно підписала контракт з «Тюмень Ойл», завдяки чому взяла під контроль величезне нафтове родовище в Сибіру. В Україні компанія поширюватиме бізнес як постачальник бензину та спеціальних видів пального, хімікатів та змащувальних матеріалів. Принаймні так запевнив Боун.
НАЦIОНАЛЬНИЙ РЕЗЕРВНИЙ БАНК ПРОПОНУЄ УКРАЇНI РЕСТРУКТУРИЗУВАТИ БОРГИ
З іншого «фронту» економічної безпеки держави — обслуговування зовнішнього боргу — вчорашній день приніс швидше втішні новини. Напередодні 2000 року, що разом з першим роком третього тисячоліття є піковим за зовнішніми платежами (виплати на суму понад 3 мільярди доларів), російський Національний резервний банк, якому «належить» 450—500 мільйонів українського боргу, під час переговорів у Києві з Президентом, міністром фінансів та Національним банком запропонував конверсію та реструктуризацію боргу наступних двох років. Про це повідомив на вчорашній прес-конференції президент НРБ Олександр Лебедєв.
Банк запропонував конверсувати частину облігацій державної зовнішньої позики 1995 року (т.зв. «газпромовок») в гривні й інвестувати ці кошти в економіку України. Серед пріоритетних напрямків таких інвестицій Олександр Лебедєв назвав суднобудування (виготовлення суден для російських замовників на заводах Києва, Керчі, Херсона, Миколаєва) та нерухомість. За його словами, мова йде про суму, приблизно в 50—75 мільйонів доларів, а термін реалізації проектів — від 6 до 9 місяців.
За словами Лебедєва, даний проект обговорювався не лише з Л.Кучмою, але й із керівництвом МВФ. Урядові України НРБ вже надав проект графіка перерахунку гривень у рахунок погашення «газпромовок», а також особливий порядок контролю за використанням цих коштів, аби вони негативно не вплинули на валютний ринок чи темпи інфляції. НБУ, як запевнив російський банкір, матиме змогу контролювати, аби інвестиції пішли у виробництво, а не в офшори чи експорт сировини. Якщо український уряд прийме пропозицію НРБ, то, твердить Лебедєв, це сприятиме підвищенню ефективності обсглуговування Україною зовнішнього боргу.
Щодо реструктуризації цього боргу, то НРБ як найбільший власник «газпромовок» (за словами Лебедєва, загалом транші наступних двох років належать очолюваному ним банку й «сьогодні ми можемо говорити від імені всіх кредиторів») пропонує Україні скористатися пакистанським досвідом і конвертувати їх у євробонди. Банк готовий переоформити належні йому «газпромовки», які повинні бути погашені протягом двох наступних років, в євробонди з терміном виплати до 10 років, або, за прикладом Пакистану, 3—7 років із пільговим початковим періодом.
За словами Лебедєва, пропозиції НРБ зустріли «повне розуміння» в українського керівництва і «в найближчий місяць ми зрозуміємо в деталях, про що ми домовилися». Президент НРБ переконаний, що якби запропонований проект відбувся й інші іноземні інвестори наслідували приклад очолюваного ним банку, то це стало б серйозним економічним проривом.
«Нам не хотілося б, щоб Україна повторювала досвід Росії 17 серпня, — підкреслив Олександр Лебедєв. — Україна вела себе набагато розумніше і тому зберегла довіру іноземних інвесторів». «Ми переконалися в тому, що в українського керівництва є твердий намір цю довіру зберігати», — сказав він на вчорашній прес-конференції. Як позитив для України Лєбєдєв відзначив призначення Віктора Ющенка прем'єр- міністром і висловив упевненість, що новому прем'єрові вдасться домогтися реструктуризації зовнішнього боргу, офіційні кредитори наслідуватимуть приклад НРБ і підуть назустріч Україні.
Випуск газети №:
№242, (1999)Рубрика
День України