Наших льотчиків Замбія оголосила шпигунами
Про це вчора на брифінгу повідомив в.о. начальника Управління інформації МЗС України Ігор Грушко. «У шпигунстві тому, що літак здійснив переліт над територією Замбії, офіційно забороненою для прольоту над нею повітряних суден», — уточнив він.
Зі слів І.Грушка, в даний момент льотчики утримуються у в'язниці попереднього ув'язнення міста Лусаки. А літак — в міжнародному аеропорту столиці Замбії.
Як зазначив в.о начальника Управління інформації, з метою звільнення 9 українських громадян та літака Іл-76 МЗС України дало ряд доручень українським посольствам в ПАР, Російській Федерації, а також представництву України при ООН. Зокрема, дипломатам доручено зустрітися з диппредставниками Замбії та висловити стурбованість української сторони з приводу інциденту.
Також, зауважив І.Грушко, для з'ясування всіх деталей непростої ситуації до Лусаки прибудуть представники українського посольства в ПАР. Окрім здійснення заходів щодо звільнення громадян, вони також зустрінуться з арештованими льотчиками. У зовнішньополітичному відомстві також чекають, що генеральному інспектору МЗС України, послу з особливих доручень Юрію Костенку, який нині перебуває на африканському континенті, вдасться владнати конфлікт з вищими посадовими особами Замбії.
Згідно з посиланням на Рейтер агентство «Інтерфакс-Україна» повідомило, що адвокат арештованих українських льотчиків Саквіба Сікота сказав, що його підзахисних спочатку звинуватили в незаконній доставці зброї. Обвинувачення було оповіщене на суді Лусаки. Власті Замбії підозрювали, що український літак постачав озброєння бійцям УНІТА, які беруть участь в громадянській війні проти уряду Луанди в сусідній Анголі.
Кажучи про нинішній інцидент, С.Сікота зазначив, що органи безпеки обшукали літак, але зброї не знайшли. За словами адвоката, українські пілоти, що перебувають в попередньому ув'язненні, будуть заперечувати свою провину. «Ми домагаємося, щоб їх справа була заслухана на сесії Верховного суду в жовтні», — сказав він.
У випадку невдачі, згідно з законами Замбії, за шпигунство наші громадяни можуть бути засуджені до тюремного ув'язнення строком до семи років.