Перейти до основного вмісту
На сайті проводяться технічні роботи. Вибачте за незручності.

Скільки коштує бензин « несамостійний»

29 липня, 00:00

Нещодавній сплеск бензинових цін (як, утім, і девальвацію гривні) офіційна влада досі наполегливо пояснює бензиновим дефіцитом. А бензиновий дефіцит наполегливо пояснюється підступами некваліфікованих чиновників та нафтових магнатів. Зрозуміло, що рухома подібним поглядом на суть проблеми офіційна влада не стала шукати революційних рішень. Вона просто почала скуповувати бензин, де тільки можна, щоб «зібрати врожай», або, іншими словами, щоб не розлучитися з політичним капіталом — дешевим хлібом — ще до закінчення терміну повноважень…

Українська економіка безліч разів вражала немісцевих фахівців своїми парадоксами. Вони щиро дивувалися тому, що стагнуюча енергетика, не маючи коштів для існування, нарощувала виробництво й заморожувала ціни на електроенергію. Їх шокувала завзятість вітчизняних чиновників, із якою вони боролися за нарощування обсягів збиткової продукції — вугілля, цукру, металу. Так само вони губилися в здогадках, чому ціни на одні товари (електрика, бензин, побутові послуги) набагато нижчі, ніж світові, а на інші (те саме вугілля, цукор, метал) — навпаки, перекривають світові ціни.

Більш прозорливі з немісцевих фахівців підозрювали, що структурні диспропорції насправді неекономічного походження. Тому-то дешеві ціни зазвичай субсидувалися за чужий рахунок, а всілякі цінові «дельти» акумулювалися на приватних зарубіжних рахунках. До того ж, ці провидці передбачали, що за будь-який сьогоднішній перекіс (породжений, як правило, політичним вирішенням економічної проблеми) рано чи пізно доведеться платити: або грошима, або власністю. Грошима — в разі рішучого викриття причини диспропорції, власністю — в разі чергового політичного зволікання з розв'язанням реальної проблеми.

Поки засоби масової інформації браво повідомляють, що біля автозаправних станцій зникли черги, ніхто особливо не думає, в що країні обійдеться бензиновий ажіотаж. Ні, не населенню. Бо населення мало повне право перестати купувати те, що йому не по кишені. Хто й чим розплачуватиметься за невгамовні й неадекватні політичні апетити вітчизняних керманичів?

Проте, якщо таке питання для українців ще актуальне, то зовсім не тому, що відповісти на нього можна по-різному. Російські нафтові бізнесмени не сумніваються, що саме вони будуть у виграші від бензинового ажіотажу й, нарешті, отримають те, на що так довго чекали. Не обтяженим необхідністю виправдовувати українську передвиборну кон'юнктуру, журналістам російського «Эксперта» було не важко «вивести» реальну ціну сьогоднішнім «бензиновим» рішенням Кабміну. Якщо вам також цікаво дізнатися, якою бачать росіяни долю українського ринку нафтопродуктів, річний обіг якого оцінюється в $7 млрд., читайте статтю на стор. 5.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати