Перейти до основного вмісту
На сайті проводяться технічні роботи. Вибачте за незручності.

Кузьмук поїхав до Молдови зміцнювати ГУУАМ?

21 липня, 00:00

20 липня до Молдови з дводенним візитом вирушив міністр оборони України Олександр Кузьмук. Це сталось одразу потому, як минулого тижня у Києві майже безрезультатно завершилась зустріч лідерів Молдови та Придністров'я щодо розв'язання конфлікту між ними. І навіть присутність на переговорах таких посередників як Президент України та прем'єр Росії справі не зарадили.

У прес-службі українського Міноборони стверджують, що візит генерала Кузьмука до Молдови було сплановано ще минулого року, а відтак його не варто пов'язувати з якимось гостро пекучими проблемами, які потребують участі збройних сил. Тим більше, що свій внесок в умиротворення ситуації на кордоні між Молдовою та Придністров'ям військові вже зробили. Хоча на відправку до регіону миротворчого батальйону коштів не знайшлося, нині там перебувають 15 військових спостерігачів з України.

Відтак візит Олександра Кузьмука до Кишинева пояснюють таким нюансом, як необхідність встановлення особистих стосунків з новим керівництвом оборонного відомства Молдови і, звісно, традиційною тезою про потребу поглиблення контактів у військовій сфері між країнами. Україна вже підготувала у навчальних закладах Міноборони групу військових iз Молдови, готова надати свої полігони для стрільб зенітно-ракетних комплексів, допомогти у ремонті озброєння (зокрема, артсистем) і в організації спільних маневрів. Минулого року підрозділ з Молдови на полігоні під Одесою вже брав участь у спільних маневрах «Південь- 98», які були ініційовані саме Києвом.

Проте головну пікантність переговорам українських генералів у Молдові додає ситуація з ГУУАМом. Йдеться про Грузію, Азербайджан, Україну, Узбекистан та Молдову — це той союз п'ятьох, що поєднані абревіатурою ГУУАМ і спільною, втім, офіційно не проголошеною ідеєю — забезпечити майбутній транзит каспійської нафти в обхід Росії. Можна стверджувати, що ГУУАМ породили військові, бо спочатку йшлося лише про створення спільного батальйону. Проте, коли у січні цього року в Азербайджані зустрічались міністри оборони цього союзу тоді ще без Узбекистану — міністр оборони Молдови приїхати на нараду чомусь не наважився. Можливо, з огляду на невдоволення Москви. І тоді Кузьмукові довелося підкорегувати свій шлях до Азербайджану, аби перед прибуттям до Баку з'ясувати самопочуття Кишинева. Це можна трактувати як ознаку того, що була нагальна зацікавленість у багатосторонньому і повноцінному характері існування ГУУАМу, де найбільш потужна у військовому сенсі Україна здатна відігравати провідну роль. Що, звісно, не може не дратувати Москву.

Цього вівторка в інтерв'ю російській газеті «Комсомольская правда» міністр закордонних справ Росії Ігор Іванов висловив невдоволення, що «держави, які є членами СНД, паралельно можуть створювати інші політичні угруповання типу ГУУАМу і робити вигляд, що нічого не відбувається». «Треба називати речі своїми іменами: ГУУАМ — це політична організація з планами на переростання у військово-політичну» — заявив Ігор Іванов. Позаяк нині Президент України демонструє надзвичайну лояльність до побажань Москви, — з огляду на особливість власної передвиборної стратегії — то не виключено, що українським генералам скоро порадять не забивати собі голови геополітичними категоріями.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати