Перейти до основного вмісту

«Вампірів» виявлено. Та чи знешкоджено?

Куди завело електроенергетику України ручне управління
23 червня, 00:00
Уряд оголошує: «У зв'язку з нестачею електроенергії
світла в кінці тунелю не буде»
(Анекдот)

Докладно проаналізувавши ситуацію в енергетичній галузі, Рада національної безпеки й оборони України констатувала продовження розвитку кризових процесів. Зокрема, як і раніше, зростає дебіторська й кредиторська заборгованість підприємств ПЕК, хронічно затримується виплата зарплати й заборгованості по ній. На засіданні підкреслювалася необхідність застосування організаційно-кадрових заходів до посадових осіб, котрі недостатньою мірою використовують наявні кошти для забезпечення нормальної роботи підприємств паливно-енергетичного комплексу, повідомила прес-служба Президента агентству Інтерфакс-Україна. Тим часом ці формулювання є надто м'якими в світлі того, з чим стикаються учасники перевірок енергоринку, що проводяться на місцях.

Неприваблива картина вiдкрилась очам прокурорських працiвникiв Вiнницької областi при масовiй перевiрцi правильностi розрахункiв за енергоносiї та використання бюджетних коштiв.

Нарiкання на те, що всi проблеми виникають через несвоєчаснi розрахунки споживачів за електроенергiю, виглядають вельми нещирими. У багатьох районних електромережах (РЕМ) значнi суми, отриманi вiд споживачiв, не були перерахованi на розподiльчий рахунок, а осiдали на розрахункових рахунках i використовувалися самими пiдприємствами для власних цiлей. За чужi, по сутi, кошти купували автомобiлi, паливно-мастильнi матерiали, оргтехнiку, ними здiйснювали податковi платежi. У кращому разі грошi використовувалися на заробiтну плату працiвникiв РЕМiв.

А для Оратiвського РЕМ наявнiсть неплатникiв виявилася справжньою знахiдкою: протягом 1997—1998 рокiв складалися фiктивнi акти про порушення та фiктивнi квитанцiї про сплату нарахованих санкцiй. За це працівники «мереж» отримували кругленькi суми премiальних.

Щоправда, коли виникає потреба знайти крадiїв електроенергiї, то РЕМи пасують: у Вiнницi тiльки внаслiдок прокурорської перевiрки виявлено справжнього вампiрчика — цiлу автозаправочну станцiю, без дозволу приєднану до електромережі.

Зрештою, чи треба дивуватися тому, що роблять «низи», коли «верхи» показують їм приклад? При перевiрцi дiяльностi центрального апарату ВАТ «АК Вiнницяобленерго» повернуто з розрахункового рахунку на розподiльчий 348 тисяч гривень.

Дуже зручним мiсцем для присмоктування до енергосистеми виявилася Ладижинська теплоелектростанцiя, про що свiдчить хоч би такий факт: свого часу вона уклала договiр на оренду енергоблоку потужнiстю 300 МВат iз ЗАТ «Iнтеграцiя» (Київ). З першого березня 1997 р. по перше березня 1998-го було нараховано орендної плати 4,9 мiльйона гривень. Проте «Iнтеграцiя» сплатила менше 10 вiдсоткiв — 479 тисяч гривень. При перевiрцi донараховано пеню в розмiрi 363 тисячi гривень за несвоєчаснi розрахунки, на якi керiвництво станцiї закривало очi. Та пеня могла бути на 232 тисячi бiльшою, якби через зволiкання не минув термін позовної давностi. Крiм того, через неналежне обслуговування енергоблокiв допущено збитки в сумi понад 6 мiльйонiв гривень. Вiдносно посадових осiб Ладижинської ТЕС порушено кримiнальну справу.

Під час перевірки дiяльностi Вiнницької фiлiї АБ «Енергобанк», двадцятьма вiдсотками акцiй якої володiє Мiненерго, порушено одразу чотири кримiнальнi справи — на додачу до ще чотирьох, розпочатих ранiше. Керiвники пiдприємств для отримання кредитiв надавали банку недостовiрну iнформацiю, а посадовцi банку не вживали заходiв для їхнього повернення. Нинi колишнiй директор фiлiї «Енергобанку» I. Костюк заарештований.

У цiлому пiд час масової перевiрки порушено 70 кримiнальних справ, на вимогу прокурорiв перераховано на розподiльчий рахунок НЕК «Укренерго» 12,8 млн. гривень, стягнуто донарахувань, податкiв та фiнансових санкцiй на суму 196 млн. гривень.

Та чи ефективними виявляться каральнi санкцiї в боротьбi з енергетичним вампiризмом?

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати