Трагедія в Кориці спричинила нове загострення протистояння
Допущена військовими пілотами НАТО нова «помилка» може дорого коштувати Альянсові. Як стало відомо, в ніч з минулої п'ятницi на суботу авіація НАТО розбомбила приміщення тваринницького комплексу в косовському селі Кориця, де ночувало близько 400 біженців-албанців. Як мінімум сто із них загинуло, повідомляє АП. Непереконливими виглядали виправдування, які прозвучали в штаб-квартирі Альянсу в Брюсселі: в селі, буцімто, було розміщено командний пункт югославської військової частини, яка здійснює етнічні чистки, а біженців використовували як живий щит. Принаймні, журналісти, яких югославська влада досить оперативно доставила до злощасного села, трупів югославських військових не побачили. Жахливо ж понівечених, розірваних на шматки тіл цивільних біженців було дуже багато.
Трагедія в Кориці спричинила хвилю незадоволення діями Альянсу в самих країнах-членах. Зокрема, в Італії пройшли масові маніфестації з вимогою негайно припинити бомбардування. Натомість британська «Файненшнл Таймс» заявила, що тепер уже абсолютно ясно, що військову перемогу над Слободаном Мілошевичем можна здобути лише шляхом наземної операції.
Белград намагається повною мірою використати жахливий «подарунок», який він отримав від пілотів НАТО. Тон заяв югославського керівництва знову став жорсткішим, а шанси на те, що воно все ж таки згодиться із мирним планом, що його тиждень тому запропонувала «велика сімка» спільно з Росією, зменшилися. Вчора ж югославські війська фактично встановили контроль над кордонами Чорногорії із Боснією та Албанією. Досі кордони «молодшого» партнера сербів в урізаній югославській федерації контролювали чорногорські поліцейські, підпорядковані місцевому прозахідному президентові Міло Джукановичу. Нині позаду поліцейських загонiв з'явилися блок- пости федеральної армії. Найбільшу ж стурбованість в оглядачів викликає те, що югославські військові вже захопили групу косовських біженців, які знайшли притулок на території Чорногорії, і вивезли їх у невідомому напрямкові. Напруженість у Югославії знову зросла, а перспективи мирного врегулювання найближчим часом стають примарними.
ЗАПИТАННЯ «Дня»
— Чи можна за міжнародним законодавством розцінювати бомбардування югославського села Кориця, під час якого загинуло близько ста осіб, як воєнний злочин? Чи можуть бути віддані до суду виконавці (пілоти) і ті, хто віддав наказ про це бомбардування?
Сергій ІСАКОВИЧ, кандидат юридичних наук, завідувач кафедри європейського права Інституту міжнародних відносин:
— Звичайно, це є міжнародним злочином. Гаазька конвенція про захист цивільного населення 1949 року передбачає, що військові дії проти цивільного населення суворо заборонені, всі натовські країни є учасниками цієї конвенції. Отож вони прийняли на себе зобов'язання не атакувати цивільне населення.
У принципі, виконавців може бути притягнено до суду. Щодо організаторів, то це вирішує міжнародний трибунал у Гаазі, створений 1998 року. І югослави вже звернулися до нього з позовом.
Щодо успішності позову югославів: склад злочину є, правопорушення є. Але, на жаль, можуть бути інші варіанти. Суд дає тлумачення, і як він вирішить, так і буде.
Записав Микола СІРУК