Іван ЧИЖ: «Після січня наступ на свободу слова відбувається шаленими темпами»
Питання залежності ЗМІ в Україні може стати серйозною перешкодою для розвитку повноцінних стосунків з Радою Європи. Адже ця проблема за своєю значущістю була поставлена на січневій сесії Парламентської асамблеї Ради Європи в один ряд з наболілим питанням скасування найвищої міри покарання. Експерти Моніторингового комітету РЄ були досить категоричні у підготовленій ними резолюції: виконавча влада в Україні намагається підкорити собі, монополізувати засоби масової інформації. Особливо це стосується державних ЗМІ.
Як зауважив «Дню» Іван Чиж, голова парламентського Комітету з питань свободи слова та інформації, «сьогодні дуже мало засобів масової інформації, які б висловлювали свою позицію без ризику бути покараними цією владою». Варто згадати хоча б сумнозвісну історію «Політики, «Дніпровської правди». І хоча в Україні прийнято досить демократичне законодавство щодо гарантування прав і свобод людини на висловлювання, однак із січневого сорому у Страсбурзі, вітчизняна влада не зробила висновків.
«Де-факто після січня наступ на свободу слова продовжується шаленими темпами, — каже Іван Чиж. — Очевидно, головна проблема — у намаганні влади створити комфортно-монопольні умови для одного кандидата в президенти. Особливо це стосується державних телевізійних каналів, де панує повна однополюсність у висвітленні інформації, більше того, блокується доступ до ЗМІ для лідерів опозиційних структур».
Наприкінці квітня Україна буде звітувати перед ПАРЄ про хід довиконання вимог РЄ. А в травні, за повідомленням парламентського Комітету з питань свободи слова та інформації, народні обранці збираються провести відповідні слухання, змусивши владу піти на певні поступки перед вирішальним для держави, червневим засіданням ПАРЄ.