Американці таки «підірвалися» на наших боєприпасах
Компанія «Елаєнт Техсистемз» не хоче робити бізнес в УкраїніНадалі важливо, як повідомив посол США в Україні Стівен Пайфер, в інтересах офіційного Києва щоб «розлучення» учасників цього проекту пройшло цивілізовано. Для компанії «Елаєнт Київ» остання надія ще жевріла впродовж двох останніх місяців. У цей час український уряд чи не в «пожежному темпі» розв’язував суперечки з американськими інвесторами, аби Україна в повному обсязі отримала цьогорічну фінансову допомогу з боку США — а це 195 мільйонів доларів. Але «Елаєнт Київ» не пощастило — вона таки «підірвалась» на небезпечних українських боєприпасах.
Спільне підприємство повинно було утилізувати майже дві третини із загальної кількості застарілих боєприпасів з арсеналів Міноборони. Американський співзасновник — «Елаєнт Техсистемз», що 50 років співпрацює з міністерством оборони США, — вклав понад $20 млн. у створення виробництв з утилізації боєприпасів у Ічні та подрібнення пороху в Цветосі, що під Хмельницьким.
Очікувалось, що загальна сума від реалізації на внутрішньому та зовнішньому ринках компонентів перероблених боєприпасів становитиме $100 млн. Прибуток мав порівну ділитися між українською та американською сторонами.
Проте за 5 років з 220 тис. тонн боєприпасів вдалося утилізувати лише 28 тисяч. Зароблено лише $7 млн. Американці кажуть — це є наслідком того, що українські партнери, зокрема, невчасно постачали боєприпаси на утилізацію. Військові ж наголошують, що американці, попри обіцянки, не спромоглися забезпечити комплексну утилізацію боєприпасів. Спроби порозумітись успіху не мали. Не дивно — в Міноборони на впливових посадах не залишилось жодного з генералів, які шість років тому були пристрасними прихильниками цього проекту. Нині «Елаєнт Техсистемз» хоче вдало продати майно та потужності спільного підприємства, аби повернути вкладені кошти.
«Я думаю, що українському урядові також варто порадитися із цього приводу, аби в «Елаєнт Техсистемз» не було потреби звертатись до ОРІС», — сказав «Дню» посол США в Україні Стівен Пайфер.
Нагадаю, що американська корпорація приватних інвестицій — скорочено ОРІС — страхувала цей демілітарний проект в Україні й у разі його провалу має виплатити страховий поліс «Елаєнт Техсистемз». Проте надалі, за угодою між США та Україною про взаємний захист інвестицій, вже Україна буде вимушена повністю компенсувати ОРІС її страхові витрати. Відтак, тоді за все доведеться розплачуватися небагатим українським платникам податків.