«Громада» вимагає «розібратися» зі Швейцарією
Ще з ранку «Громада» розповсюдила в парламенті заяву, в якій зазначається, що «діючий режим побачив в П.Лазаренкові реального претендента на майбутніх президентських виборах (про що «Громада», як уже зазначав «День», почала говорити тiльки останнiм часом. Ранiше складалося враження, що на президентських виборах Павло Лазаренко «поставить» на Олександра Мороза. — Ред.). Робилося все, щоб усунути лідера «Громади» з політичної арени, і в цьому контексті треба розглядати його затримання в Швейцарії». Зрозуміло, що «Громада» бореться за свого лідера всіма можливими способами. Звідси й грізні вимоги громадівців: парламенту поставити КМ питання про відповідальність посадових осіб МЗС за службову бездiяльність, порушити питання про відкликання посла України в Швейцарії, Генпрокуратурі припинити інсинуації навколо Лазаренка, а в разі незвільнення лідера «Громади» розглянути на сесії ВР питання про відносини України та Швейцарії. Серед комплексних рятувальних заходів — звернення до колег-депутатів з вимогою бути більш наполегливими й послідовними в захисті честі та гідності П.Лазаренка. До речі, громадівці натякнули керівникам політичних партій України на те, що «нецивілізовані методи боротьби з опозицією» можуть торкнутися й їх. Може, тому заяву «Громади» було включено до порядку денного — за нього проголосували 238 парламентаріїв.
Кореспондент «Дня» Тетяна КОРОБОВА попросила Олександра Мороза, який ще не висловлювався на «тему Лазаренка», відповісти на запитання: «Як ви ставитеся до думки про те, що лівому блоку й вам, зокрема, справа Лазаренка завдає великої шкоди?» «Я вважаю, — відповів Мороз, — що органи правосуддя в демократичній Швейцарії розберуться по суті справи. Там багато нестикувань. Мене тільки засмучує те, що держава не захищає свій авторитет».
#TЯкщо є претензії до Павла Лазаренка, а судячи з деяких сьогоднішніх висловлювань, зокрема, колишнього в.о. прокурора Литвака, вони були ще до призначення Лазаренка прем’єром, то, значить Президент був у курсі справи? Вимальовуються цікаві зв’язки. І це саме мотив засмучуватися деяким представникам влади, а не підраховувати збитки в чужих блоках. А загалом, розгортається це комічно й примітивно — як усе, що пов’язано з інтригами на поверхах влади і що ми спостерiгаємо вже понад чотири роки».
Як повідомив з Дніпропетровська кореспондент «Дня» Вадим РИЖКОВ, учора там відбувся мітинг на захист Павла Лаазаренка. За неофіційними даними з Дніпропетровської облради, поява самого Лазаренка у Києві чи Дніпропетровську можлива вже сьогодні.
ОПИТУВАННЯ «Дня»
Арешт Павла Лазаренка, можливо, наперекір очікуванням, став темою для розмов не тільки у владних коридорах, а й у магазинах і в громадському транспорті. Кореспонденти «Дня» поцікавилися — як саме думають про цю подію різні люди. Для цього ми запропонували їм відповісти на такі запитання:I Преса і ТБ назвали арешт Павла Лазаренка в Швейцарії сенсацією. Чи схвилювала ця новина особисто Вас? Що з повідомлених фактів Вам видалося найважливішим: 1. Підозра Павла Лазаренка у відмиванні грошей? 2. Те, що його було затримано з панамським паспортом? II Чи знизить, на ваш погляд, рейтинг популярності лівих арешт Павла Лазаренка? Чи вплинула ця подія на Ваше особисте ставлення до лівого блоку?
P.S. Зрозуміло, що «включення вулиці» й точки зору декількох відомих людей — це ще не громадська думка. Однак, у наведених висловлюваннях відбилися її специфічні «деталі»: довіра до влади — «крадуть усі», віра у вітчизняне правосуддя — «все одно відмажеться», українська політика — «брудні ігри, підставки, байдужість до долі громадян і держави». Не можна не звернути уваги також на те, що нормальні люди при оцінці політичного факту використовують «терміни» кримінального жаргону. Щоправда, шок і почуття незручності від «історії» з П.Лазаренком, які промайнули в деяких висловлюваннях, показують, що імідж держави може залежати не тільки від володарів «панамських паспортів».
Валерій Григорович, 45 років, інженер у системі Міноборонмашу: — Звичайно, найважливіше — це підозра у відмиванні грошей. Я не сумніваюся, що Лазаренко давно вже попiклувався про себе. Навіть замахи на нього було влаштовано, тому цей арешт, як на мене, теж підлаштований. Його не судитимуть в Україні: відкупиться і тихенько житиме приспівуючи. Я гадаю, «Громада» не вся така, як Лазаренко. Там є люди цілком гідні, які залишаються в опозиції, але вони — жодним чином не «ліві». Це партія багатих. Ганна Власівна, 75 років, учасник війни: — Нарешті це сталося. Лазаренко, ще будучи прем’єр-міністром, забирав наші трудові заощадження, роблячи нас убогими. Він — злочинець, якого покривають: дивіться, як його захищає ВР, навіть попри те, що його піймали з іноземним паспортом. Я уважно дивлюся передачі, слухаю радіо і думаю, що багатьом вигідна ця сенсація. Так, більшість у «Громаді» — багаті, але є й такі, кого я підтримую. Ось Юлія Тимошенко — такий незвичайний бюджет, який не прийнято, тому що багатьох влаштовує «інше становище». Ілля, 25 років, безробітний: — Мені Лазаренка шкода: так безглуздо впіймався, а міг би через кілька місяців стати президентом. А іноземний паспорт — ну що, він давно жив нечесно, і ніхто не думав, що він святий.Мені ніколи не подобалася «Громада», і я думаю, що допити Лазаренка багатьох «потягнуть». Зокрема й серед «лівих». Але популярності їм це тільки додасть.
Тетяна, домогосподарка, молода мати: — Для мене це — не подія, і не сенсація. Давно очікувалося те, що тепер сталося. Адже ні для кого не є таємницею, що він живе за іншими, ніж більшість, правилами.Що Лазаренко, що партія його — всі вони однакові, а голосуватимуть люди не за них.
Антоніна Іванівна, працівник сфери обслуговування, 40 років: — Дуже гірко, що у нього під час затримання був іноземний паспорт. Людина, яка була прем’єр-міністром, з такою неповагою ставиться до нашої держави. Майже у всіх у нашому уряді, мабуть, існують іноземні рахунки, про що ми, пересічні громадяни, тільки здогадуємося.
Олена, викладач філософії:— Усе, що сталося з Лазаренком — «підставка» і грошові розбирання. Що паспорт, що гроші — все огидно. Світ цей повністю кримінальний. Якби позбавили депутатів недоторканості, тоді багато хто подумав би, як жити. Звісно, це ще один виток передвиборної гри. Яка може бути довіра до цієї партії багатіїв? Один упіймався, але ще зовсім не гарантовано, що його тут судитимуть: відкупиться. І грошова партія йому в цьому допоможе, не сумніваюся в цьому ніскільки. Олександр БРИГIНЕЦЬ, президент творчого агентства «Територія А»:— Для мене арешт Павла Лазаренка не став сенсацією, швидше, очікуваною новиною. Правосуддя визначить, чи відмивав Павло Іванович «брудні» гроші. А от факт з панамським паспортом може означати, що в нього було подвійне громадянство. Може, на цей крок його штовхнуло відчуття, що в Україні «земля горить під ногами»? Хоча подібні дії не прикрашають народного депутата. А щодо зниження рейтингу популярності блоку «Громада» і соціалістичної партії, то тут щось прогнозувати важко. Після скандалу Білл Клінтон — Моніка Левінські президент США знайшов масу захисників. Усе покажуть вибори. Історично склалося в нас так, що будь-які опитування не дають повної картини: говорили одне, а чинимо (кидаючи бюлетені) — абсолютно інше. У ситуації з Лазаренком важливе значення має особисте ставлення громадян України до нього. У нас люблять гнаних. У будь-якому разі, я за те, щоб усі були рівними перед законом. Винуватий — відповідай!Олександр ЗЛОТНИК, композитор: — Здивував не арешт нашого народного депутата, а те, що представники посольства України в Швейцарії досі не зустрілися з Павлом Лазаренком. Ми суверенна країна, наш громадянин перебуває у в’язниці, а дипломати і представники правоохоронних органів не діють. А дуже довго нам пояснюють, чому. Сам факт затримання людини такого рангу, екс-прем’єра, лідера опозиції, депутата — кидає тінь на Україну. Мене приголомшило, що в Павла Івановича паспорт Панами. Як же йому вдається дбати про інтереси таких різних держав? Після цього арешту його політичний імідж сильно підупаде.Діана КЛОЧКО, Тетяна ПОЛІЩУК, «День»
ДОВIДКА «Дня»
Каторги у Швейцарії немаєУкраїнські ЗМІ, коментуючи затримання Лазаренка, згадували про те, що йому загрожує «5 років каторжних робiт». Старовинне слово, котре викликає чіткі літературні асоціації, розбудило уяву журналістів «Дня» і вони поцікавилися — що означає каторга в Швейцарії? «Умови утримання в деяких в’язницях Швейцарії кращі, аніж у Феофанії» (урядовий санаторій у передмісті Києва. — Авт.) — повідомив кореспондентові «Дня» Віталію КУКСІ проректор з наукової роботи Інституту внутрішніх справ Олександр Беца. За його словами, у Швейцарії не існує поняття «каторга» (на якій швейцарські каторжники, перетягували б, наприклад, на своїх горбах у підвалах банків тонни золота. — Авт.), а лише тюремне ув’язнення на загальній основі. У ході нього ув’язнені можуть добровільно виконувати внутрішньов’язничні господарські роботи — прання, прибирання, роботу в... оранжереї. П’ятирічний термін ув’язнення, теоретично можливий за перебування на території країни з недійсним паспортом, реально може виявитися набагато меншим. Можливе також переведення ув’язненого на «відкритий режим», коли у тюрмі ув’язнений проводить лише ніч.
№236 09.12.98 «День»
При використанні наших публікацій посилання на газету обов'язкове. © «День»
Ще з ранку «Громада» розповсюдила в парламенті заяву, в якій зазначається, що «діючий режим побачив в П.Лазаренкові реального претендента на майбутніх президентських виборах (про що «Громада», як уже зазначав «День», почала говорити тiльки останнiм часом. Ранiше складалося враження, що на президентських виборах Павло Лазаренко «поставить» на Олександра Мороза. — Ред.). Робилося все, щоб усунути лідера «Громади» з політичної арени, і в цьому контексті треба розглядати його затримання в Швейцарії». Зрозуміло, що «Громада» бореться за свого лідера всіма можливими способами. Звідси й грізні вимоги громадівців: парламенту поставити КМ питання про відповідальність посадових осіб МЗС за службову бездiяльність, порушити питання про відкликання посла України в Швейцарії, Генпрокуратурі припинити інсинуації навколо Лазаренка, а в разі незвільнення лідера «Громади» розглянути на сесії ВР питання про відносини України та Швейцарії. Серед комплексних рятувальних заходів — звернення до колег-депутатів з вимогою бути більш наполегливими й послідовними в захисті честі та гідності П.Лазаренка. До речі, громадівці натякнули керівникам політичних партій України на те, що «нецивілізовані методи боротьби з опозицією» можуть торкнутися й їх. Може, тому заяву «Громади» було включено до порядку денного — за нього проголосували 238 парламентаріїв.
Кореспондент «Дня» Тетяна КОРОБОВА попросила Олександра Мороза, який ще не висловлювався на «тему Лазаренка», відповісти на запитання: «Як ви ставитеся до думки про те, що лівому блоку й вам, зокрема, справа Лазаренка завдає великої шкоди?» «Я вважаю, — відповів Мороз, — що органи правосуддя в демократичній Швейцарії розберуться по суті справи. Там багато нестикувань. Мене тільки засмучує те, що держава не захищає свій авторитет».
#TЯкщо є претензії до Павла Лазаренка, а судячи з деяких сьогоднішніх висловлювань, зокрема, колишнього в.о. прокурора Литвака, вони були ще до призначення Лазаренка прем’єром, то, значить Президент був у курсі справи? Вимальовуються цікаві зв’язки. І це саме мотив засмучуватися деяким представникам влади, а не підраховувати збитки в чужих блоках. А загалом, розгортається це комічно й примітивно — як усе, що пов’язано з інтригами на поверхах влади і що ми спостерiгаємо вже понад чотири роки».
Як повідомив з Дніпропетровська кореспондент «Дня» Вадим РИЖКОВ, учора там відбувся мітинг на захист Павла Лаазаренка. За неофіційними даними з Дніпропетровської облради, поява самого Лазаренка у Києві чи Дніпропетровську можлива вже сьогодні.
ОПИТУВАННЯ «Дня»
Арешт Павла Лазаренка, можливо, наперекір очікуванням, став темою для розмов не тільки у владних коридорах, а й у магазинах і в громадському транспорті. Кореспонденти «Дня» поцікавилися — як саме думають про цю подію різні люди. Для цього ми запропонували їм відповісти на такі запитання:I Преса і ТБ назвали арешт Павла Лазаренка в Швейцарії сенсацією. Чи схвилювала ця новина особисто Вас? Що з повідомлених фактів Вам видалося найважливішим: 1. Підозра Павла Лазаренка у відмиванні грошей? 2. Те, що його було затримано з панамським паспортом? II Чи знизить, на ваш погляд, рейтинг популярності лівих арешт Павла Лазаренка? Чи вплинула ця подія на Ваше особисте ставлення до лівого блоку?
P.S. Зрозуміло, що «включення вулиці» й точки зору декількох відомих людей — це ще не громадська думка. Однак, у наведених висловлюваннях відбилися її специфічні «деталі»: довіра до влади — «крадуть усі», віра у вітчизняне правосуддя — «все одно відмажеться», українська політика — «брудні ігри, підставки, байдужість до долі громадян і держави». Не можна не звернути уваги також на те, що нормальні люди при оцінці політичного факту використовують «терміни» кримінального жаргону. Щоправда, шок і почуття незручності від «історії» з П.Лазаренком, які промайнули в деяких висловлюваннях, показують, що імідж держави може залежати не тільки від володарів «панамських паспортів».
Валерій Григорович, 45 років, інженер у системі Міноборонмашу: — Звичайно, найважливіше — це підозра у відмиванні грошей. Я не сумніваюся, що Лазаренко давно вже попiклувався про себе. Навіть замахи на нього було влаштовано, тому цей арешт, як на мене, теж підлаштований. Його не судитимуть в Україні: відкупиться і тихенько житиме приспівуючи. Я гадаю, «Громада» не вся така, як Лазаренко. Там є люди цілком гідні, які залишаються в опозиції, але вони — жодним чином не «ліві». Це партія багатих. Ганна Власівна, 75 років, учасник війни: — Нарешті це сталося. Лазаренко, ще будучи прем’єр-міністром, забирав наші трудові заощадження, роблячи нас убогими. Він — злочинець, якого покривають: дивіться, як його захищає ВР, навіть попри те, що його піймали з іноземним паспортом. Я уважно дивлюся передачі, слухаю радіо і думаю, що багатьом вигідна ця сенсація. Так, більшість у «Громаді» — багаті, але є й такі, кого я підтримую. Ось Юлія Тимошенко — такий незвичайний бюджет, який не прийнято, тому що багатьох влаштовує «інше становище». Ілля, 25 років, безробітний: — Мені Лазаренка шкода: так безглуздо впіймався, а міг би через кілька місяців стати президентом. А іноземний паспорт — ну що, він давно жив нечесно, і ніхто не думав, що він святий.Мені ніколи не подобалася «Громада», і я думаю, що допити Лазаренка багатьох «потягнуть». Зокрема й серед «лівих». Але популярності їм це тільки додасть.
Тетяна, домогосподарка, молода мати: — Для мене це — не подія, і не сенсація. Давно очікувалося те, що тепер сталося. Адже ні для кого не є таємницею, що він живе за іншими, ніж більшість, правилами.Що Лазаренко, що партія його — всі вони однакові, а голосуватимуть люди не за них.
Антоніна Іванівна, працівник сфери обслуговування, 40 років: — Дуже гірко, що у нього під час затримання був іноземний паспорт. Людина, яка була прем’єр-міністром, з такою неповагою ставиться до нашої держави. Майже у всіх у нашому уряді, мабуть, існують іноземні рахунки, про що ми, пересічні громадяни, тільки здогадуємося.
Олена, викладач філософії:— Усе, що сталося з Лазаренком — «підставка» і грошові розбирання. Що паспорт, що гроші — все огидно. Світ цей повністю кримінальний. Якби позбавили депутатів недоторканості, тоді багато хто подумав би, як жити. Звісно, це ще один виток передвиборної гри. Яка може бути довіра до цієї партії багатіїв? Один упіймався, але ще зовсім не гарантовано, що його тут судитимуть: відкупиться. І грошова партія йому в цьому допоможе, не сумніваюся в цьому ніскільки. Олександр БРИГIНЕЦЬ, президент творчого агентства «Територія А»:— Для мене арешт Павла Лазаренка не став сенсацією, швидше, очікуваною новиною. Правосуддя визначить, чи відмивав Павло Іванович «брудні» гроші. А от факт з панамським паспортом може означати, що в нього було подвійне громадянство. Може, на цей крок його штовхнуло відчуття, що в Україні «земля горить під ногами»? Хоча подібні дії не прикрашають народного депутата. А щодо зниження рейтингу популярності блоку «Громада» і соціалістичної партії, то тут щось прогнозувати важко. Після скандалу Білл Клінтон — Моніка Левінські президент США знайшов масу захисників. Усе покажуть вибори. Історично склалося в нас так, що будь-які опитування не дають повної картини: говорили одне, а чинимо (кидаючи бюлетені) — абсолютно інше. У ситуації з Лазаренком важливе значення має особисте ставлення громадян України до нього. У нас люблять гнаних. У будь-якому разі, я за те, щоб усі були рівними перед законом. Винуватий — відповідай!Олександр ЗЛОТНИК, композитор: — Здивував не арешт нашого народного депутата, а те, що представники посольства України в Швейцарії досі не зустрілися з Павлом Лазаренком. Ми суверенна країна, наш громадянин перебуває у в’язниці, а дипломати і представники правоохоронних органів не діють. А дуже довго нам пояснюють, чому. Сам факт затримання людини такого рангу, екс-прем’єра, лідера опозиції, депутата — кидає тінь на Україну. Мене приголомшило, що в Павла Івановича паспорт Панами. Як же йому вдається дбати про інтереси таких різних держав? Після цього арешту його політичний імідж сильно підупаде.Діана КЛОЧКО, Тетяна ПОЛІЩУК, «День»
ДОВIДКА «Дня»
Каторги у Швейцарії немаєУкраїнські ЗМІ, коментуючи затримання Лазаренка, згадували про те, що йому загрожує «5 років каторжних робiт». Старовинне слово, котре викликає чіткі літературні асоціації, розбудило уяву журналістів «Дня» і вони поцікавилися — що означає каторга в Швейцарії? «Умови утримання в деяких в’язницях Швейцарії кращі, аніж у Феофанії» (урядовий санаторій у передмісті Києва. — Авт.) — повідомив кореспондентові «Дня» Віталію КУКСІ проректор з наукової роботи Інституту внутрішніх справ Олександр Беца. За його словами, у Швейцарії не існує поняття «каторга» (на якій швейцарські каторжники, перетягували б, наприклад, на своїх горбах у підвалах банків тонни золота. — Авт.), а лише тюремне ув’язнення на загальній основі. У ході нього ув’язнені можуть добровільно виконувати внутрішньов’язничні господарські роботи — прання, прибирання, роботу в... оранжереї. П’ятирічний термін ув’язнення, теоретично можливий за перебування на території країни з недійсним паспортом, реально може виявитися набагато меншим. Можливе також переведення ув’язненого на «відкритий режим», коли у тюрмі ув’язнений проводить лише ніч.
№236 09.12.98 «День»
При використанні наших публікацій посилання на газету обов'язкове. © «День»