Чи погодився МВФ на додаткову емісію в Україні?
«Емісію робити неможливо, й ми не будемо цього робити» — ці слова прем’єра стали мало не хітом усіх телевізійних каналів.
Проте декількома днями раніше Президент Леонід Кучма заявив про можливість дискусії з Міжнародним валютним фондом стосовно карбування грошей. І хоча офіційно МВФ повідомив 6 листопада про погані наслідки обговорюваної емісії, за даними, які надійшли з конфіденційних джерел, уряд уже заручився попередньою згодою фонду на проведення додаткової емісії в розмірі близько $550 млн. до кінця року. Непрямим підтвердженням цієї інформації є й те, що вже 5 листопада Міністерство фінансів проінформувало: до початку наступного року планується отримати від продажу ОВДП близько 500 млн. грн., причому ліміт купівлі облігацій Нацбанком не перевищує 100 млн. грн. Та й ці 100 млн. грн. в останнього є всі підстави (тобто якісні та кількісні характеристики грошового обігу) у Мінфіну не викупити.
Раніше Кабінет Міністрів повідомив про своє бажання збільшити обсяг розміщення ОВДП цього року на 3,8 млрд. грн. Отже, попередньо обговорювана сума є чимось середнім — приблизно 2 млрд. грн. У такому контексті зрозуміло, що офіційно розповсюджена інформація про майбутнє «коригування програми EFF» означатиме не що інше, як перегляд практично всіх монетарних «маяків» у бік збільшення — дефіциту держбюджету, індексу інфляції (орієнтовно до 27% річних при плані 10%), обсягу грошових мас (тобто емісії), розмірів внутрішніх активів і зовнішніх резервів НБУ (зокрема й лімітів на купівлю ОВДП), — а також можливість отримання чергових траншів (це є далеко не очевидним, зокрема й унаслідок уже отриманих у вересні $225 млн. авансу) і т.д., і т.ін. Словом, обговорення фінансової «дієти», якої уряд повинен буде дотримуватися до кінця року, питання відкрите і для декого болюче.
Коли кореспондент «Дня» звернувся до лідера партії «Реформи й порядок» Віктора Пинзеника з проханням прокоментувати наслідки додаткової емісії для економіки, то він дуже здивувався самому факту обговорення цієї теми після публічних відмов і МВФ, і уряду від таких планів. «Якщо ж уряд піде на такий крок, то це буде шлях у нікуди», — констатував він. Власне, аналогічні оцінки пролунали й на початку цього тижня на міжнародній конференції за участю російських політиків і економістів Бориса Нємцова, Єгора Гайдара, Якова Уренсона й самого Віктора Михайловича. Утім, Україна може повторити Росію не лише в обраній формулі співробітництва з МВФ (емісія в обмін на транші), а й у прогнозованих згаданими російськими візитерами результатах — зміні політичної влади. Тільки в Росії чекають, що зійдуть зі сцени ліві. А хто кому поступиться місцем в Україні?
До речі, представник МВФ сказав агентству Українські Новини на умовах анонімності, що рішення про виділення чергового траншу кредиту розширеного фінансування можуть ухвалити після додаткових переговорів через кілька тижнів.
№218 13.11.98 «День»
При використанні наших публікацій посилання на газету обов'язкове. © «День»