Перейти до основного вмісту
На сайті проводяться технічні роботи. Вибачте за незручності.

«Піраміди» мають властивість руйнуватися

Діяльність зарубіжних страхових компаній в Україні не регламентована законодавством. А відтак — незаконна
18 вересня, 00:00

СТРАХУЙТЕСЯ... НА КІПРІ

Останніми роками в Луганській області стала поширеною діяльність ряду зарубіжних фірм, які займаються страхуванням громадян. Сьогодні в області працюють представники страхових компаній, які входять до складу західної страхової організації, котра базується на Кіпрі. На перший погляд може здатися, що зарубіжні страхувальники переслідують вельми благородні цілі, турбуючись про здоров’я, добробут наших громадян і їхніх родин навіть більше, ніж рідна держава. Тим паче, коли врахувати, що українське страхування по суті настільки себе дискредитувало, що довіра населення до нього відновиться не скоро. А тут переконливим і надійним гарантом називають швейцарський банк, де нагромаджуватимуться і зберігатимуться ваші гроші, та обіцяють інші блага, яких у себе вдома не дочекатися навіть за 10 — 20 найближчих років. І процедура страхування гранично проста: з представником компанії, який сам тебе знайде, укладаєш угоду, після чого переказуєш на вказаний рахунок потрібну суму внеску (від 300 до 2000 доларів) — і вважай, що своє майбутнє ти забезпечив. Переказуючи щороку, скажімо, тисячу доларів, через 15 років клієнт отримує заощаджену суму плюс відсотки. А коли, не дай Боже, звісно, за цей час трапиться нещастя, страховка також допоможе розв’язати фінансові проблеми. Власне, нічого нового, крім того, що гроші потрібно вносити у валюті й відправляти їх за кордон. І отут...

ЗАКОН СТРАХОВЦІ НЕ ЗАВАДА

Згідно зі статтями 2, 12, 14 Закону України «Про страхування», страхуванням має право займатися тільки страхова організація України, й «Укрстрахнагляд» дає ліцензію лише резидентам своєї країни. Виходячи з цього діяльність будь-якої зарубіжної страхової компанії на території нашої країни протизаконна, позаяк її ніде й ніким не регламентовано й не передбачено.

На яких же основах, в такому випадку, працює в Україні кiпрська фiрма? Таке питання поставили перед собою співробітники управління СБУ в Луганській області і незабаром прийшли до висновку: в Міністерстві зовнішньоекономічних зв’язків і торгівлі України акт реєстрації даної компанії є, а ось ліцензії на страхову діяльність в українській державі вона не має. І, зрозуміло, не можуть її мати, виходячи з наших законів.

По офіційній інформації УСБУ, на міжнародній зустрічі представників страхнагляду з приводу незаконних операцій цiєї компанії в 1994 році з протестом виступили відразу декілька країн — Чехія, Словенія, Польща, Угорщина. Вони в один голос заявили, що розміщення страхових полісів даної компанії в страховій Європі вони визнають незаконним.

Порушуючи закон нашої країни, зарубіжні страховики штовхають на злочин і наших співгромадян. По-перше, валютні цінності, йдучи за кордон, не проходять через податкові органи й не декларуються. По-друге, протизаконним є сам переказ валюти по лінії страхування через місцеві установи банків. А суми крутяться великі. За оцінками облуправління СБУ тільки на Луганщині щороку за цією системою страхування відбуває за рубіж до 300 тисяч американських доларів. Це один із серйозних каналів, яким валютні кошти «відпливають» за межі країни, проте ні НБУ, ні податкова служба цими питаннями повною мірою поки що не займаються.

Управління СБУ отримало нормативні документи з НБУ, згідно з якими резидент має право вносити страхові платежі страховику лише грошовою одиницею України. Це ще раз підтверджує незаконність банківських операцій фірми.

А на практиці все інакше. Як свідчать копії розрахункових документів електронної банківської системи «Свіфт», перекази за кордон ідуть у доларах, причому луганські банки роблять ці операції лише на основі страхового поліса клієнта. Банківській установі, звісно, вигідна будь-яка валютна операція. Проте що за цим стоїть?

СТРАХУВАННЯ РЕКЛАМИ... НЕ ПОТРЕБУЄ

Викликає подив і такий факт. Цi страхові компанії забороняють своїм представникам у регіонах проводити будь-яку рекламну діяльність. Заборона насамперед стосується всіх видів громадської пропаганди. Приміром, розклеювання плакатів, різноманітних оголошень у засобах масової інформації тощо. Користуватися можна лише рекламними матеріалами, отриманими безпосередньо у фірми. І зрозуміло чому: позаяк ця діяльність протизаконна, то ліпше не потрапляти на очі правоохоронним органам. До речі, представникам фірм, які працюють у регіоні, на запитання клієнта про причини відсутності офіційних представництв у країні, рекомендовано відповідати так: саме собою підприємство є ризикованим, оскільки «будь-яка форс-мажорна ситуація (зміна режиму, влади) може «експропріювати» майно та рахунки. Тож західні страхові компанії працюють на території цих країн тільки через посередників, бюро й агентства».

До речі, щодо інструкцій, даних представникам фірм стосовно того, кого і як слід агітувати для втягнення в систему страхування, передбачено навіть такі дрібниці, в якому місці під час розмови з клієнтом витримати паузу й підняти праву (чи ліву) брову. Крім того, настійно рекомендується: «інтригуйте, розпалюйте цікавість, але не вимовляйте слово «страховка».

ПРИНЦИП «ПІРАМІДИ», ЯКА ПОКИ ЩО НЕ ЗРУЙНУВАЛАСЯ

Зазвичай посередник, працюючи в регіоні, за кожного втягнутого у страхування має певну винагороду, яка нагромаджується на його валютному рахунку. За кордоном, ясна річ. Суми значні. За даними СБУ, деякі доходять до 100 тисяч на рік. У гонитві за зарплатою, яку можна зробити, по суті, «з повітря», наші співвітчизники не гребують шахрайством. Управління СБУ в Луганській області має у своєму розпорядженні інформацію, що один сільський керівник застрахував відразу 68 своїх робітників, переказавши за кожного суму внеску — по 500 доларів. Цим він відразу забезпечив собі високий рівень і, відповідно, високу зарплату й валютний рахунок за кордоном. Правоохоронні органи сьогодні повинні з’ясувати: які гроші використано з цією метою й чи не є вони заробітною платою робітників, яку ті не отримують вже тривалий час.

БОРЕМОСЯ З НАСЛІДКАМИ, А НЕ ПРИЧИНАМИ

На думку співробітників Управління СБУ в Луганській області, котрі займаються цими питаннями, обман населення щодо їх страхування названими компаніями організовано на високому професійному рівні. Це махінації вже міжнародного класу. І все-таки в нашого уряду не викликає належної тривоги той факт, що міжнародні страхові компанії своєю діяльністю підривають її економіку. У Донецькій і Луганській областях цією проблемою зайнялися серйозно. На жаль, поки що тільки на рівні регіональних управлінь Служби безпеки.

№178 18.09.98 «День»
При використанні наших публікацій посилання на газету обов'язкове. © «День»

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати