Кінорежисер Спілберг розповсюдив свій вплив на Закарпаття
За його програмою збираються відеоматеріали зі спогадами колишніх в’язнів концтаборів.
«Янкі» називають їх «людьми, котрі пережили катастрофу». Фонд має центри по всій планеті. Ось і київський охоплює Україну та Молдову й діє за цією програмою два роки. За цей час у республіці було взято 3200 інтерв’ю з колишніми концтабірними в’язнями. Більше, ніж у Росії (700), Білорусі (200), Латвії (70), Молдові (260).
На Україні в поле зору потрапили не лише євреї, але й цигани. Близько 400 інтерв’ю на цей час узято в Закарпатті. У процесі збору, за головної допомоги обласного єврейського культурно-просвітницького товариства (голова Лев Луцкер), брав участь куратор Фонду в Західній Україні Юлій Штернберг. Довелося бувати в різних місцях — в оселях колишніх в’язнів, на місцях розташування концтаборів, робітничих бараків, звідки людей везли в неволю. В усіх районах кожен, із ким вели мову, отримав дублікат касети. Це викликало сльози. Інтерв’ю брали і в тих, хто рятував євреїв. Серед таких були і християни, й католики.
26 липня в Києві відбулася підсумкова зустріч у Будинку вчених. У ній узяли участь представники всіх регіонів України, Молдови. Виступили посол США, працівники посольств Німеччини, Ізраїлю. Кількох закарпатців нагородили за допомогу — Лева Луцкера, Ізабеллу Луцкер, Єву Сараєву.
Нині в Ужгороді лишилося кілька чоловік, які далі будуть брати інтерв’ю. З угорськими євреями буде працювати Юдіта Грубіч, з циганами — Євгенія Навроцька. Наступний етап для закарпатців — музей пам’яті, пантеон цій катастрофі знищення людей в Ужгороді на базі мистецьки витонченої синагоги, яка будувалася на кошти жертв фашизму.