Перейти до основного вмісту

Кінорежисер Спілберг розповсюдив свій вплив на Закарпаття

18 серпня, 00:00

За його програмою збираються відеоматеріали зі спогадами колишніх в’язнів концтаборів.

«Янкі» називають їх «людьми, котрі пережили катастрофу». Фонд має центри по всій планеті. Ось і київський охоплює Україну та Молдову й діє за цією програмою два роки. За цей час у республіці було взято 3200 інтерв’ю з колишніми концтабірними в’язнями. Більше, ніж у Росії (700), Білорусі (200), Латвії (70), Молдові (260).

На Україні в поле зору потрапили не лише євреї, але й цигани. Близько 400 інтерв’ю на цей час узято в Закарпатті. У процесі збору, за головної допомоги обласного єврейського культурно-просвітницького товариства (голова Лев Луцкер), брав участь куратор Фонду в Західній Україні Юлій Штернберг. Довелося бувати в різних місцях — в оселях колишніх в’язнів, на місцях розташування концтаборів, робітничих бараків, звідки людей везли в неволю. В усіх районах кожен, із ким вели мову, отримав дублікат касети. Це викликало сльози. Інтерв’ю брали і в тих, хто рятував євреїв. Серед таких були і християни, й католики.

26 липня в Києві відбулася підсумкова зустріч у Будинку вчених. У ній узяли участь представники всіх регіонів України, Молдови. Виступили посол США, працівники посольств Німеччини, Ізраїлю. Кількох закарпатців нагородили за допомогу — Лева Луцкера, Ізабеллу Луцкер, Єву Сараєву.

Нині в Ужгороді лишилося кілька чоловік, які далі будуть брати інтерв’ю. З угорськими євреями буде працювати Юдіта Грубіч, з циганами — Євгенія Навроцька. Наступний етап для закарпатців — музей пам’яті, пантеон цій катастрофі знищення людей в Ужгороді на базі мистецьки витонченої синагоги, яка будувалася на кошти жертв фашизму.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати