Українській православній церкві знову пообіцяли незалежність
На цьому тижні відбулося дві прес-конференції, присвячені анафемі, якій Архієрейський собор Московського патріархату піддав патріарха Київського і всієї Руси-України Філарета.
Першу прес-конференцію провів патріарх Філарет. Він категорично заперечив законність накладеної на нього анафеми і послався на правила церковних соборів та на вчення св.Іоана Золотоустого. За словами Патріарха, ієрархи Російської православної церкви втрутилися у справи не тільки іншої церкви, а й іноземної держави. Він заявив, що його церква не збирається припиняти зусилля щодо об'єднання українського православ'я, а тільки змінить тактику - буде працювати на рівні парафій. Адже з ієрархами Української православної церкви Московського патріархату (УПЦ МП) переговори тепер неможливі - всі вони зв'язали собі руки, проголосувавши за анафему на московському соборі. У прес-конференції патріарха Філарета також узяв участь відомий правозахисник священик Київського патріархату Гліб Якунін.
Учора у Трапезній церкві Києво-Печерської лаври мала місце прес-конференція, яку провели ієрархи УПЦ МП - керуючий справами архієпископ Іонафан, єпископ Іоан та ректор Духовної академії о.Микола Забуга. Посилаючись на соборні правила та на вчення св.Василія Великого, отці підтвердили повну законність, канонічність та обгрунтованість піддання анафемі "ченця Філарета". Окрім того, вони підкреслили, що православні, які залишаються у церковному спілкуванні з відлученим від церкви Філаретом - ієрархи, священство та мільйони віруючих - впадають у великий гріх і ризикують спасінням своєї душі. На тій підставі, що церква в Україні відділена від держави, ієрархи рішуче відкинули звинувачення на адресу московського собору у втручанні в справи іншої держави.
На прес-конференції у Києво-Печерській лаврі стало відомо, що Архієрейський собор Москоського патріархату виніс ще кілька цікавих для українського православ'я рішень. Насамперед: було постановлено "розпочати консультації з помісними церквами світового православ'я щодо надання автокефалії УПЦ" (мається на увазі УПЦ-МП). Фахівці розцінюють цю обіцянку, як чисто дипломатичний хід, який не матиме конкретних наслідків. Собор також підвищив титул "блаженнійшого" митрополита Володимира (Сабодана) - цей титул з локального став тепер всеправославним. На прес-конференції були присутніми представники позафракційного депутатського об'єднання з підтримки УПЦ МП (ліве крило Верховної Ради), а також представник Адміністрації президента, який цікавився порівняльною чисельністю українських церков Київського та Московського патріархатів.
Випуск газети №:
№36, (1997)Рубрика
Панорама «Дня»