Перейти до основного вмісту

«Колиска надії» на здорову націю

У Донецьку відкрився унікальний Центр надання допомоги новонародженим
09 листопада, 00:00
У ЛІКАРНІ ВЖЕ ГОТОВІ ДО РОБОТИ / ФОТО НАДАНЕ «ПIНЧУК АРТ-ЦЕНТРОМ»

Це вже 12-й Центр, що відкривається в Україні у рамках національної програми Фонду Віктора Пінчука, головним завданням якої є організація цілісного комплексу медичних послуг з надання допомоги новонародженим. Розробники програми приділяють основну увагу поставці найсучаснішого і високоякісного обладнання, яке може допомогти малюкам уже в перші хвилини їхнього життя і врятувати навіть тих дітей, які раніше були фактично приречені.

Зокрема, для донецького Центру «Колиски надії» були придбані два апарати штучної венти ляції легень «BEAR-Cub-750», високочастотний апарат ІВЛ, графічний монітор для респіратора «Bear-750», апарат для УЗО- діагностики з кольоровим дисплеєм. Центр також отримав робочу комп’ютерну станцію, цифрову фотокамеру і багатофункціональний пристрій, який включає в себе принтер, сканер і копіювальний апарат. Це обладнання дозволить медиками провести УЗО головного мозку в новонароджених і діагностувати вроджені вади серця на ранній стадії, щоб потім оперативно приймати рішення про подальшу терапію новонародженого. Апарати ж штучної вентиляції легень дозволять забезпечити весь спектр дихальної підтримки новонародженим на етапі перебування в пологовому будинку.

Наприклад, один із таких апаратів сьогодні рятує життя новонародженiй дiвчинцi, яка народилася з вагою лише 860 г. Ось уже восьму добу дівчинка перебуває в реанімації для новонароджених Донецького «Охматдиту», де їй роблять штучну вентиляцію легенів і комплексну інтенсивну терапію. За словами завідуючого відділенням реанімації новонароджених Дмитра Бессонова, у даний момент стан дитини стабільний, і періодично вона вже намагається дихати самостійно.

Аналогічна допомога була надана і двом малюкам-двійнятам, які народилися передчасно (лише на 29—30 тиждень вагітності), і також мають недостатню вагу — 1,5 і 1,9 кг. Двійняткам також була зроблена штучна вентиляція легень, і тепер вони вже не потребують перебування в реанімаційному відділенні і будуть переведені на другий етап догляду, де будуть перебувати разом із мамою. За словами Д. Бессонова, перспектива у них вимальовується дуже непогана.

Загальна вартість встановленого обладнання становить 716 710 гривень. Віце-президент Фонду Віктора Пінчука Лариса Полякова, яка прибула з Києва передати Донецькому Центру обладнання, відзначила, що значна частина цих витрат здійснена з особистих коштів Віктора Пінчука. Загалом же, 2006 року Фонд витратив на фінансування програми «Колиски надії» понад 2,5 млн. гривень, а поточного року вже майже 10 млн. гривень.

Загалом же, як розповів під час відкриття генеральний директор Донецького регіонального центру охорони материнства та дитинства член-кореспондент АМН України, доктор медичних наук, професор Володимир Чайка, встановлення новітнього обладнання допоможе Донецькому «Охматдиту» надавати допомогу абсолютно всім малюкам, які потребують допомоги від народженн я. «Коли я починав працювати, ми дітям не могли надати реальної допомогу. Ми робили контрастні ванночки, дихання рот у рот. Але це розмова не для сьогоднішнього дня. Сьогодні новий етап, і ми маємо можливість надавати допомогу дітям на найсучаснішому рівні», — заявив Володимир Чайка, додавши, що 60—70% дітей, які раніше могли загинути, тепер вже можна врятувати. За словами ж начальника управління охорони материнства, дитинства та санаторної справи Міністерства охорони здоров’я України Олександра Аніщенка, обладнання, що надане Фондом Віктора Пінчука, дозволить урятувати малюків із вагою від 500 г., що народилися на ранніх термінах (починаючи з 22 тижня).

Лікарі зазначають, що сьогодні це величезний крок для України, яка нарівні з Росією сьогодні займає першість у Європі з коефіцієнту дитячої смертності. Щодо регіонів нашої країни, то з цього сумного показника серед них лідирує саме Донеччина, де, крім смертності новонароджених, відзначається також істотне зростання показника викиднів і екстрагенітальних патологій у вагітних жінок. Основне навантаження у цих випадках у Донбасі лягає саме на регіональний «Охматдит», який є, по суті, університетською клінікою: саме на його базі працює кафедра акушерства, гінекології та перинатології факультету післядипломного навчання Донецького державного медичного університету.

Поки що цей Центр — єдиний на всю область: на жаль, поки створювати такі заклади у віддалених районах дуже дорого, тому, за словами В. Чайки, лікарі «Охматдиту» спеціально їздять по всій області і шукають майбутніх мам, які потенційно можуть народити хвору дитину або втратити її на ранніх термінах вагітності. Внаслідок цього щодня у відділенні реанімації, в середньому, перебуває 15—20 дітей з недостатньою вагою. Більш того, сьогодні, за словами Аніщенка, держава навіть виділила спеціальні кошти на придбання пересувного обладнання для кожного реанімаційного центру України, щоб за потреби можна було транспортувати дітей, що народилися в менш оснащених центрах.

Загалом же, як розповіла доцент, кандидат медичних наук Тетяна Бабич, допомога в «Охматдиті» надається не тільки «проблемним» мамам, але й узагалі будь-якій жінці, яка захоче народжувати саме там. До речі, пологи там безкоштовнi: жінка може доплатити лише за якийсь додатковий комфорт або ж сплатити страховку від ускладнень під час пологів (400—600 грн.). На гроші, отримані від цього страхового внеску, «Охматдит» зробить ремонт і вдосконалить пологові зали, встановлюючи там усе необхідне для майбутніх мам: «Кожний пологовий зал — окреме приміщення, в якому знаходиться жінка з кимсь із родини, як правило, з чоловіком. Усі вони оснащені санвузлом і душем. Є навіть два зали, в яких встановлені джакузі — вони потрібні для того, щоб зняти біль під час переймів, і можливо, використати менше медикаментів. Досить часто жінкам це приносить дуже велике полегшення. Якщо з дитиною щось відбувається, прямо в залі готується столик з підігріванням, щоб йому надати допомогу. Це робиться поруч із мамою, щоб вона бачила, що роблять із малюком», — розповідає Т. Бабич. За її словами, це найсучасніші технології, які затверджені Всесвітньою організацією охорони здоров’я і якими Центр користуємося ось уже 10 років.

Обладнання ж, подароване Фондом В. Пінчука, за словами Т. Бабич, дозволить ще більш удосконалити допомогу всім, хто її потребує, й істотно полегшить зусилля лікарів і страждання самих жінок. Крім того, лікарі сподіваються також на те, що всі ці новини опосередковано вплинуть і на зниження показника відмов від дітей відразу після пологів: сьогодні на Донеччині цей показник і так істотно знизився, однак поки що фахівцям ще є над чим працювати.

Хоч як би там не було, у даний момент «здорова демографія» у Донбасі тільки набирає обертiв: сьогодні в одному тільки «Охматдиті» щодня приймають близько 20 пологів на добу. Усього ж у центрі звичайно перебуває 150—200 майбутніх мам.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати