Перейти до основного вмісту

Реквієм героям...

29 жовтня, 00:00
СПРАВЖНІЙ ПОЛКОВНИК / ФОТО КОСТЯНТИНА ГРИШИНА / «День»

У селі Нові Петрівці Київської області пройшов мітинг-реквієм з ушанування пам’яті героїв битви за Дніпро і 65-річчя визволення України у Другій світовій війні.

Тут встановлено пам’ятний меморіал героям Лютізького плацдарму, одного з найважливіших плацдармів на правому березі Дніпра, що у жовтні 1943 року було використано для завдання допоміжних ударів у визволенні Києва. На початку листопада 1943 року з цього плацдарму було здійснено головний наступ на Київ, і завдяки таємному маневру Київська операція радянської армії увінчалася успіхом.

«Для нас важливо вшанувати пам’ять тих людей, яких немає з нами. Меморіальний комплекс героям Лютізького плацдарму було відкрито 1983 року, з нагоди 40-ї річниці визволення Києва. Тут є братська могила 500 воїнів, імена яких відомі — вони перепоховані на цьому місці; імена 750 ветеранів, жителів цього села, увічнено на плитах меморіалу. І 105 невідомих солдатів: 65 перепоховано минулого року, решта — цього року, на День скорботи 21 червня з усіма почестями передано землі», — розповів «Дню» директор національного музею-заповідника «Битва за Київ у 1943 році» Іван Вікован.

Але, погодьтеся, не менш важливо пам’ятати про живих, про вояків, що стояли на фронтах за рідну землю, яких стає все менше. І тут «дрібниць» бути не може. Під час мітингу виступаючі, використовуючи усю силу власного голосу, зверталися до ветеранів, бо жодної апаратури для виступу не було. Незрозуміло, чи всі ветерани почули слова привітання і подяки, які пролунали.

В Євдокії Завалій у мікрофоні не було жодної потреби. Полковник морської піхоти, яка у 18 років уже командувала взводом, кавалер восьми Орденів Слави, нагороджена 42-ма медалями, Євдокія Миколаївна у свої 85 вразила силою голосу та слова. Її почули всі. Від запальної та патріотичної промови мужньої жінки на очах виступали сльози у всіх присутніх: «Наші ветерани були поранені, контужені, стікали кров’ю, втрачали кінцівки, кров змішувалася із землею — дорогою ціною нам дісталася перемога. А сьогодні ми вшановуємо пам’ять наших найкращих бойових друзів: пухом їм земля, а вам міцного здоров’я, удачі, щастя, радості. Молоді — дружити з іншими країнами, вершити мир задля кращого майбутнього. Слава вам, прекрасні, вічно живі, — слава завойована ніколи не помре!»

Довідка «Дня»: Музей-заповідник нараховує понад 3,5 тисячі предметів основного фонду: фото і документи часів Великої Вітчизняної війни, археологічні, етнографічні, нумізматичні колекції, вироби художнього промислу, твори живопису і культури. Також на першому поверсі експозиції міститься єдина і найбільша колекція кулеметів. На головній алеї біля приміщення музею-діорами розміщено зразки бойової техніки часів Другої світової війни.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати