«Попелюшка» стала принцесою
Уперше за всю історію світових шахових змагань чемпіонкою світу стала українка — харків’янка Ганна Ушеніна
У Харківській федерації шахів — радість. Уперше за всю історію світових шахових змагань чемпіонкою світу стала українка і Харків’янка. До цього наші шахістки в особистому заліку не проходили навіть у фінал.
Для багатьох професійних шахістів перемога Ганни Ушеніної на світовому чемпіонаті в Ханти-Мансійську стала цілковитою несподіванкою. Але тільки не для її тренера Геннадія Кругового. «Вона займалася шахами, починаючи з семирічного віку, під керівництвом мами. І вже з четвертого року її занять я вірив, що вона стане чемпіонкою світу. Багато хто тоді наді мною сміявся, вважали, що це неможливо. Але я бачив у неї найкращі якості, необхідні для шахісток: прагнення бути найкращою і найпершою. І вона такою й є — найкрасивіша й найрозумніша. І ще сила волі... Вона все покинула, щоб грати, й перемогла. Тепер усі нас вітають, я ж відповідаю: «Я вам вдячний, що ви заважали Ані, не вірили в неї й виховали в неї характер! Вона стала чемпіонкою наперекір усім, хто їй заважав». При цьому тренер говорить, що близькі люди були впевнені: Ганна стане, як мінімум, призеркою чемпіонату. Хоча титул королеви шахів перевершив найсміливіші мрії.
Геннадій Леонідович розповідає, що мама вклала багато сил і здоров’я в перемогу дочки. Життя Ганни не з легких: вона живе з бабусею, яка прикута до ліжка, та мамою-інвалідом у однокімнатній квартирі. Тренер сподівається, що в долі 27-річної шахістки тепер усе зміниться. Приз у 60 тисяч доларів стане для нової королеви світових шахів хорошою підмогою.
Друзі та колеги Ганни по клубу стверджують: «Ганна й раніше виявляла твердий характер, але максимально розкрилася лише зараз». Особливими рисами називають її серйозність і уміння концентруватися, чоловічий стиль гри. «Веселі жарти та витівки — це не про Аню», — говорять її товариші.
За словами міжнародного гросмейстера Олександра Ковчана, Ганна Ушеніна підтвердила статус Харкова як шахової столиці, де є хороша школа, віртуозні майстри. «Ганна продемонструвала, що в нас дуже сильні шахісти. Це допоможе привернути увагу до цього виду спорту керівництва та функціонерів. Можливо, Ганна в її новому статусі візьметься популяризувати шахи. Але це вже залежатиме від неї». Перемогу дівчини пояснює лаконічно: «Вона була в найкращій формі, максимально показала свій стиль, не помилялася, продемонструвала міцні нерви, сильну витримку та характер. Був жорсткий відбір, де щонайменша помилка дорівнювала програшу». Перемогу Ганни п’ятикратний чемпіон України вважає особливо видатною, оскільки на світовому чемпіонаті зібралися найсильніші шахістки світу, й Ганна всіх перемогла. У кожній із виграних нею партій вона зустрічалася з сильнішою суперницею. Особливо символічним було те, що у фіналі Ганна перемогла Антуанету Стефанову в номінації зі швидких шахів — тай-брейк. Саме в цій номінації Стефанова була найсильнішою у світі, дійсною чемпіонкою. Ганна ж у швидких шахах виборола титул чемпіонки України, що стало сходинкою до світового тріумфу.