Завершуючи рік динамічних відносин
Японці нагородили чотирьох українців![](/sites/default/files/main/articles/13122012/228-8-1.jpg)
Цьогоріч Україна та Японія відзначили 20-ту річницю дипломатичних відносин. З цієї нагоди впродовж усього 2012 р. Посольство Японії в Україні організовувало ряд культурних подій у різних містах країни. Завершити рік плідної співпраці вирішили нагородами.
Нагороду Ордену Вранішнього Сонця найвищого ступеню — Золоту та Срібну зірки — за внесок у розвиток культурних та економічних відносин між Україною та Японією здобув Михайло Згуровський, ректор Національного технічного університету «КПІ». Не менш поважними нагородами цього ордену були відзначені й професори КНУ ім. Тараса Шевченка Іван Бондаренко (Інституту філології) та Борис Яценко (факультет географії). Вони дістали Золоті промені зі Стрічкою. Також нагородою Золоті промені з Розеткою була відзначена діяльність ад’юнкт-професора Інституту гуманітарних та соціальних наук Національного університету «Львівська політехніка».
Валерій Андрусяк, заступник 4-го територіального департаменту Міністерства закордонних справ України, зазначив, що цьогоріч Японія нагородила 46 іноземців, чотири з яких — українці. Також він додав, що ювілейний рік дипломатичних відносин є особливим і позначився ще більш динамічною співпрацею.
Варто додати, що до цього часу лише один українець удостоївся імператорської винагороди Ордену Вранішнього Сонця — перекладач японської літератури Іван Дзюб.
Надзвичайний та Повноважний Посол Японії в Україні Тоічі Саката зауважив, що нагородження чотирьох людей одразу — це велика честь і водночас одна з найрадісніших подій. Він розповів, що історія нагород цього ордену сягає своїм корінням у 1875 р. Однак статусу традиційної нагорода набула з 1964 р. Від того часу церемонія відбувається двічі на рік: восени та навесні. Нагороди підписано минулого місяця і мають імператорську печатку.
«Відносини між Україною та Японією дуже активно розвиваються. Останнім часом ми реалізували досить багато спільних проектів. Також розвиваються й індивідуальні зв’язки між різними людьми та організаціями в Японії та Україні», — констатував Тоічі Саката у розмові з «Днем». «Окрім культурної сфери, ми активно співпрацюємо у сфері економіки. Наприкінці травня було відкрито «Термінал D» у аеропорту Бориспіль, який було побудовано за допомогою фінансування Японії. Японська інвестиція у це будівництво становила 190 млн. доларів й допомогла завершити проект, тому це досить великий крок», — додав посол. «Також у серпні було підписано договір про оновлення складу патрульних машин. Таких машин закуплять понад 20 тисяч, а більше тисячі з них будуть автомобілі-гібриди Toyota. Ще один великий проект, підписаний у жовтні, стосується заміни рухомого складу метрополітену в Києві. В київському метро задіяно всього 750 поїздів, із них 100 будуть замінені на нові з енергозберігаючими системами».
Нагороджені діячі науки й культури висловили подяку уряду Японії, а також наголосили на схожість двох географічно віддалених країн. За словами Михайла Згуровського, японці, як і українці, є миролюбним, талановитим та працелюбним народом. Він відзначив, що українці захоплюються японською кухнею, єдиноборствами, мистецтвом екібани та орігамі. Крім того, Україна та Японія зблизилися через ядерні трагедії Хіросіми й Нагасакі, Фукусіми та Чорнобиля.
Борис Яценко, в свою чергу, відзначив, що ХХІ ст. стало епохою активних перекладів японської літератури: авторів на кшталт Кобо Абе чи Харукі Муракамі. Зближенню культур сприяє й захоплення української молоді японським аніме.