Південне місто потребує «перевідкриття»
«День» збирає «живі сили» на круглий стіл «Як зберегти унікальне минуле і сформувати майбутнє обличчя Херсона»Як і чимало інших регіонів України, Херсон наразі перебуває в пошуку єдиних смислових координат для подальшого розвитку. Як вважають місцеві краєзнавці, місто має пишатися багато якими подіями та земляками. Утім, на карті незалежної Української держави Херсон ще не чітко окреслює свої особливості. Про це — у матеріалі краєзнавця Сергія Дяченка, який ми публікуємо далі. Мультикультурне і багатонаціональне південне місто потребує «перевідкриття» — як для самого себе, так і для всієї країни.
«Як зберегти унікальне минуле і сформувати майбутнє обличчя Херсона» — таку тему пропонує «День» для якісної дискусії за круглим столом уже наступного вівторка. Взяти в ньому участь запросили відомих на Херсонщині істориків, краєзнавців, діячів культури, представників провідних громадських організацій, депутатів міської ради, журналістів. Учасники висловлюватимуть свої думки про світові стандарти життя і про те, наскільки їх дотримано в Херсоні, архітектурний та культурний імідж міста, ментальні особливості жителів цього краю, наскільки вони готові до ребрендингу.
— Очевидно, що Херсон уже давно вичерпав ресурс «аврального» вирішення проблем. Потрібні нові підходи, «переформатування» управлінської ментальності, формати реального застосування інтелектуального потенціалу, — вважає один із запрошених до участі в круглому столі, голова Херсонського обласного відділення Спілки дизайнерів України Віталій КРИЖАНОВСЬКИЙ. — Нові — не тому, що модні, а тому, що старі не працюють. Не змінюючи ставлення до свого міста, ми до скону будемо латати дороги камінням, відкопувати і закопувати комунікації, лаяти владу і звинувачувати одне одного в непорозумінні. Критика управлінських рішень — справа безперспективна, на яку у влади виробився імунітет і заготовлені сценарії «реагування». Формат партнерських відносин, який ґрунтується на можливості бути почутим, озвучити й аргументувати альтернативне рішення — один із найпродуктивніших на сьогодні. Думки місцевих експертів часто залишаються всередині корпоративного «кокона» і зводяться «на нуль». Сьогодні вкрай необхідно дати фахівцеві хоч найменший шанс бути затребуваним не тільки у себе в офісі, університеті, музеї чи лабораторії. І в такій ситуації ініціатива «Дня» щодо дискусії про Херсон на всеукраїнському рівні заслуговує на повагу та підтримку.
На думку голови Херсонської обласної організації Комітету виборців України Дементія БЄЛОГО, подібна дискусія може допомогти не лише замислитися над проблемами, які обговорюються, а й зробити крок до їх розв’язання, до відповідальної влади та активної громади і просто зрозуміти одне одного.
— Ініціатори круглого столу пропонують глибокі й болючі питання — якості життя, діалогу з владою, толерантного ставлення до культурно-історичних цінностей. Хто ми? Яка нам потрібна влада? Чи може у нас бути спільне минуле? Як порозумітися? Подібних діалогів не вистачає нашому місту. Саме тому, на мою думку, в Херсоні багато років не вирішуються традиційні проблеми благоустрою, часто виникають культурницькі конфлікти. Важливо, щоб подібні діалоги представників різних груп відбувалися з участю молоді. Тому будь-яка ініціатива щодо діалогу за круглим столом, де кожен співрозмовник має змогу говорити відверто, є надзвичайно важливою. Якщо пізніше головні думки учасників дискусії будуть опубліковані й стануть відомі широкому загалу — цінність подібного круглого столу збільшиться в рази.
Про перебіг і результати експертного обговорення — читайте в наступних числах «Дня».