Унікальні ікони — для всіх!
У Донецьку триває виставка православного мистецтва XV—XXI століть із приватних зібраньНеймовірна за масштабами виставка «Достойно єсть. Православне мистецтво XV—XXI ст. у приватних зібраннях України» триває в донецькому художньо-виставковому центрі «Арт-Донбас». Близько 300 ікон відкрили для публіки колекціонери з Києва, Харкова, Одеси, Донецька.
Виставку благословив митрополит Донецький і Маріупольський Іларіон.
Арт-директор ХВЦ «Арт-Донбас» Катерина Калініченко пояснює: «Рік тому у нас вже відбувалася виставка православного мистецтва — вона дістала широкий відгук серед відвідувачів. Нині багато експонатів виставляються вперше, охоплено величезний діапазон: Російська Північ, Палех, строгановська школа іконопису. Це не можна назвати просто «роботами» — це мистецтво».
Виставку названо на честь ікони кінця XIX ст. «Богоматір достойно єсть», точного мірного списку з чудотворного образу «Достойно єсть» із Карейського монастиря на святій горі Афон. А найдавніший експонат — «Святий Микола Чудотворець» (оплічний) кінця XV- початку XVI ст., написаний майстром з Білозір’я. Ікона зберігається в колекції куратора виставки донеччанина Олега Здановича.
«Серце» експозиції — чотири образи кінця XVI століття невідомого майстра: «Благовіщення», «Вознесіння Господнє», «Успіння Богоматері» і «Свята Трійця». Ікони — із зруйнованого більшовиками храму в селі Бережна Дуброва Архангельської області. «Аби врятувати реліквії від розорення, віряни розібрали святковий чин, деякі ікони узяла ключниця. «Добрі люди» донесли владі, хранительці довелося емігрувати, вже по війні вона повернулася в Україну. Доки жила — дбала про святині, а в дітей її вони просто стояли в сараї. Над іконами завалилася черепиця, в діру лив дощ, потрапляли яскраві промені сонця», — розповідає Олег Зданович. Пан Олег звертає увагу: «За радянських часів ікони скуповували за копійки і масово вивозили за кордон. У сучасній Росії люди, які купують на Заході предмети мистецтва і повертають їх на батьківщину, стають національними героями. У нас, незрозуміло навіщо, для цього потрібно сплатити 30%-ний податок — тому наші надбання залишаються за кордоном». Виставка — перший крок до мрії Здановича створити в Донецьку музей православного мистецтва. «Сьогодні моя колекція зберігається в запасниках. Я не заберу її із собою назавжди, а продавати наміру не маю. Хочу, аби до нас приїжджали люди, аби ми пишатися культурними успіхами міста». Ідею схвалює протоієрей Георгій Гуляєв: «Людина, яка зберігає ікону, навіть малоцерковний, робить справу Божу. Є стереотип: ікона має бути у храмі. Але ми не наполягаємо на цьому: образ може зберігатися і вдома, і в музеї». «Деякі реліквії потребують постійного догляду і тому не можуть розміщуватися в церкві. А виставки, подібні до цієї, сприяють збереженню національних скарбів. Люди розуміють: почорнілу стару ікону можна й потрібно врятувати», — наголошує Олег Зданович.
Виставка триватиме до 12 червня.