Перейти до основного вмісту

Хто ліквідує «погано»?

Державна політика щодо захисників природи — неекологічна, вважають фахівці промислових регіонів
11 липня, 20:12

Письменник Джек Тернер одного разу сказав, що існує багато захисників цивілізації, та дуже мало захисників природи. А виявляється, що захисники природи є, просто в них відсутні належні ресурси, щоб захищати. Екологи Запоріжжя та Дніпропетровська поскаржилися «Дню», що протистояння між державними органами та власне екологічними організаціями виникають дедалі частіше.

Євген КОЛІШЕВСЬКИЙ, виконавчий директор Дніпропетровської громадської екологічної організації «Голос Природи»:

— Серед поганого можна виділити дощі, які несподівано обрушилися на Дніпропетровську область минулого тижня. Це стало справжнім стихійним лихом: затоплені житлові будинки й магазини, зруйновані дороги, зірвані будівельні роботи. Зливи, що раніше не були типовими для України, тепер стають звичним явищем. На думку вчених, ненормативні опади викликані кліматичними змінами. Екологічна організація «Голос Природи» вважає, що сьогодні органи місцевого самоврядування повинні в терміновому порядку вживати заходів для адаптації населених пунктів до кліматичних катаклізмів. Одним із перших таких заходів має бути реконструкція зливових систем. У більшості населених пунктів Дніпропетровської області система відведення дощової води або застаріла, або взагалі відсутня. Гарною новиною можна вважати те, що відключення питної води в містах Дніпропетровської області тимчасово перенесено на невизначений час. Відомо, що Аульський водоканал забезпечує питною водою близько 2 млн населення, яке проживає у Дніпропетровську, Дніпродзержинську, Новомосковську, Верхньодніпровську, Криничках та інших населених пунктах. Щороку керівництво Аульського водоканалу припиняє подачу питної води на два — три дні з метою«профілактики». Цього року «профілактичні» роботи планувалося провести в літній час. Ми вважаємо, що відключення води, особливо в період спеки, призведе до неприємних санітарно-епідемічних та соціальних наслідків. Тож перенесення дати відключення тимчасово знімає соціальну напругу та невдоволення населення щодо нездатності влади забезпечити безперебійну подачу питної води.

Тамара ЖЕРЕБЦОВА, директор запорізького підприємства «Центр екодопомоги»:

— На жаль, виділити можу лише погане. По-перше, раніше територіальне управління екології підпорядковувалося Міністерству екології, а тепер — обласній адміністрації. Відповідного положення ще немає, тобто перепідпорядкування зробили, але все як завжди, до кінця не відпрацьовано. Є постанова Кабміну № 1218 «Про затвердження порядку розроблення, затвердження і перегляду лімітів на утворення та розміщення відходів». Раніше ці ліміти й дозволи підприємства отримували у своїй області. Зараз же дозволи на небезпечні відходи отримують у Києві, а на безпечні — в області. Дуже складно. При цьому такі дозволи й ліміти на 2013 рік отримали ще не всі підприємства, тож зараз вони працюють без цих документів.

Віктор РИБАКОВ, генеральний директор запорізького ТОВ «Науково-дослідницька виробнича фірма «Екоуніверсал»:

— Я працюю в екології з 1974 року й є генеральним директором фірми, яка займається екологією повітряного басейну. Можу сказати, що невідомо, що відбувається з нашим контролюючим органом. Раніше він називався Управління екобезпеки, зараз назву змінюють. Невідомо з якими намірами, чи то корупційними, чи іншими, але нам намагаються ставити палиці в колеса. Підприємство тепер частково муніципальне, частково міністерське. Чесно кажучи, всіх складнощів двома словами не можна пояснити. Увесь час виконуєш роботу, а її повертають, бо чіпляються до всіляких дрібниць: то літеру неправильно написав, то ще щось... Підприємства не можуть одержати дозвіл на викиди. Відбувається це через те, що муніципальне управління відмовилося надавати дані з санітарно-захисної зони (розрахункові дані, які вони раніше робили самостійно). І ми не знаємо, що робити. У нас все ж таки Запоріжжя — промислове місто, і в області багато підприємств. Ми, наприклад, співпрацюємо з таким великим підприємством, як «Мотор-Січ», що виготовляє мотори, невдовзі планує створювати літаки. І ми виконуємо роботу, здаємо — а нам відмовляють. Ми і наші замовники збираємося залучати юристів, оскільки це порушення законодавства.

Павло ХАЗАН, координатор зі сталого розвитку та енергетики, Дніпропетровська обласна екологічна організація «Зелений світ»:

За останній час важко згадати щось хороше, а що поганого —можу сказати одразу. По-перше, Дніпропетровською обласною радою було надано погодження компанії Shell на видобування сланцевого газу з родовищ (нагадаємо, «День» широко писав про це у №№ 117, 118 від 9 і 10 липня цього року відповідно. — Авт.). Це може призвести до серйозного забруднення водних горизонтів у тих місцях, це стосується й поверхневих вод у навколишньому середовищі. Також може бути серйозне отруєння флори, фауни і навіть людей. Більше того, частина земель, яка на сьогодні зарезервована для оформлення заповіданої зони, теж віддана цій компанії для промислової розробки сланцевого газу. Це одна з найбільш поганих подій у сфері екології, що відбулися за останні півроку в нашому регіоні. Зараз іде дуже серйозна боротьба із розробкою сланцевого газу, і, наприклад, наші колеги у Нідерландах виграли суд у компанії Shell. Тож у світовій боротьбі з фрекінгом Дніпропетровськ може стати одним із майданчиків протистояння між громадськими організаціями та обласною радою.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати