Посвяткували...
Відзначення 1120-річчя Ужгорода вирізнялося не стільки дозвіллям, скільки скандалами. Зокрема за участі журналістівСпочатку шквал критики серед містян викликало кулуарне рішення депутатського корпусу про присвоєння звання Почесного громадянина міста колишньому мерові С.Ратушняку, з правлінням якого пов’язують дерибан міської власності. Таким чином, один із найбагатших ужгородців, власник сучасного аквапарку та інших потужних комерційних структур, отримав не лише почесну грамоту, а й право пожиттєво користуватися гарячою та холодною водою, палити газ та електрику, викидати сміття та їздити міськими маршрутками за рахунок менш заможних співгородян.
У день вручення відзнак, 27 вересня, кілька журналістів місцевих ЗМІ, громадських активістів і просто ужгородців хотіли зайти до сесійної зали, де розпочиналися урочистості. Хоча вхід був не за запрошеннями та перепустками, і в плані заходів він значився як «Урочисте міське Віче», міліція відразу на вході зупинила частину журналістів, чию присутність через неозвучені мотиви вважала небажаною. Після короткої словесної перепалки дійшло до застосування фізичної сили. Міліціонери у формі та цивільному одязі спершу тілами загороджували ужгородцям вхід до зали, а потім, коли до входу підійшли кілька осіб з керівництва міста, відтіснили їх убік. При цьому студентка відділення журналістики УжНУ Юлія Дуб навіть отримала кілька стусанів у живіт.
«Востаннє я мав справу з таким 2004 року, — каже керівник інтернет-видання «Закарпаття-онлайн» Олег Диба. — Міліція просто стояла і дивилася, як особистий водій і охоронець міського голови Віктора Погорєлова Юрій Богаш та кілька молодиків застосовували силу до дівчат і журналістів. Правоохоронці не реагували ні на дії цих людей, ні на крики про допомогу. Мені особисто Юрій Богаш погрожував убивством, однак на моє звернення до міліції й, зокрема, першого заступника міськвідділу міліції Григор’єва, реакції не було. Я мав намір лише відзняти урочистості у великій залі міськради, однак міліціонери та бандити в грубій формі перешкодили виконанню мною журналістських обов’язків. Я та Юлія Дуб подали заяви в міліцію».
Прокоментувати цей інцидент автор попросив керівника сектору зв’язків із громадськістю Управління внутрішніх справ України в Закарпатській області Олега Подебрія. Він підтвердив наявність у правоохоронців заяви Олега Диби. Наразі правоохоронці з’ясовують обставини цієї справи й після закінчення слідчих дій зобов’язалися поінформувати громадськість Закарпаття про обставини цього конфлікту.
Треба сказати, що цей інцидент, у якому фігурують журналісти обласних ЗМІ, не єдиний. Буквально тиждень тому редакція тижневика «Неділя» зробила заяву про спроби тиску на неї з боку одного офіцера податкової міліції.
Чи виявлять місцеві журналісти професійну солідарність, вимагаючи від правоохоронців адекватної реакції на останні події, покаже час. «День» спостерігатиме за ситуацією й інформуватиме читачів про її розвиток.