«Останній цвях» для галузі
Експерти — про диспропорцію у новому оподаткуванні підприємств рослинництва і тваринництваМіністерство доходів і зборів не відмовилось від своєї ідеї переглянути оподаткування сільгоспвиробників. Однак початкова версія фіскальних змін зазнала фіаско, бо проти виступили єдиним фронтом всі галузеві асоціації і закликали главу держави не допустити цього. Нинішнє ж законодавче творіння Міндоходів пропонує замінити систему оподаткування для тваринницьких підприємств (виробники м’яса, птиці та молока): скасувати єдиний фіксований сільгоспподаток і натомість запровадити загальну систему оподаткування. За словами учасників ринку, фіксований сільгоспподаток зміниться податком на прибуток та рядом інших податків.
Зараз оновлений варіант змін оподаткування АПК розробляється в Міндоходів і його вже розіслали на погодження всім відомствами та міністерствам. У минулу п’ятницю у парламентському комітеті з питань податкової та митної політики під керівництвом Віталія Хомутинніка відбулося його попереднє обговорення депутатами. За інформацію джерел «Дня», розмова була досить жорсткою.
«Це абсурд. Він принесе копійки до бюджету і заб’є останній цвях у галузь тваринництва, яка щойно почала підійматися... Це повністю вб’є є її інвестиційну привабливість... Знизиться дохідність галузі, а 20% корів, птиці та свиней господарства просто виріжуть», — заявив після зустрічі «Дню» голова ради директорів асоціації «Союз птахівників України» Олександр Бакуменко. Відміна фіксованого сільгоспподатку також може обернутися збільшенням імпорту м’яса і птиці, каже він. За словами Бакуменка, уряду не варто іти на такий крок. Чому? Адже на 2013 рік бюджеті практично немає фінансової підтримки на АПК і триматися на плаву галузі дозволяють саме пільги зі сплати ПДВ та єдиний фіксований податок. Бакуменко також розповів, що на п’ятничному зібранні у комітеті Хомутинніка присутні нардепи висловилися за те, що вони не підтримають такий законопроект. Він також підкреслив, що аргументів на користь введення загальної системи оподаткування під час засідання в комітеті від розробників він так і не почув.
У міністерстві аграрної політики і продовольства також проти зміни оподаткування сектору. «Ми не підтримуємо цього. Я взагалі не розумію логіки розробників. Раніше говорили про підтримку тваринництва. А зараз. Крім того, якщо не даємо галузі прямих дотацій (а ми їх не даємо), то давайте хоч не забирати те, що примножили не ми. Я розумію, що розробники вважають, що це птахівники багато заробляють. Але ж про них у законопроекті не сказано. Там мова іде про тваринництво загалом», — розповідає «Дню» директор департаменту ринків тваринництва Мінагропроду Анатолій Гетя. На уточнююче запитання «Дня» про те, може тоді варто перевести на загальну систему лише птахівників, він відповів, що птахівництво лише 2—3 роки, як почало ставати на ноги. Птахівники, каже він, зараз покращують баланс м’яса: експорт зростає, а імпорт — падає. «Але м’яса ще завозиться більше. Тому на мій погляд, не треба чіпати їх. Адже пільг їм не даємо, не допомагаємо з фінансування, селекцією чи прямими дотаціями. Хай працюють і виправлять м’ясний баланс. А коли експорт буде більше чим імпорт м’яса, тоді, можливо, можна про це говорити. Зараз же зміну оподаткування я вважаю передчасною», — розповідає Гетя.
Тим часом у розробників своя логіка, мовляв, у представників тваринництва немає великих земельних наділів, і вони не займаються рослинництвом, для підтримки якого і був введений фіксований сільгоспподаток. А до того ж їм і так надходить половина бюджетної підтримки аграрної галузі в останні два роки.
«Та не було бюджетної підтримки реальної. Хіба що для населення за здану худобу передбачено менше 100 млн грн. Це капля в морі. Ніякі інші програми не працюють: ні компенсація кредитів, ні підтримка нового будівництва», — натомість розповідає Бакуменко.
Втім, за даними анонімного співрозмовника «Дня» в Мінагропроді, виробники таки кривлять душею. Адже у 2012 році всього на підтримку сільськогосподарських підприємств із бюджету направили 6,97 мільярда гривень. Із них на тваринництво надійшло — 2,44 мільярда гривень (бюджетні дотації — 437 мільйонів гривень та пільги з ПДВ — майже 1,91 мільярда гривень). Тож підтримка була. А от щодо нового законопроекту, продовжує співрозмовник видання, то тут дійсно є диспропорція у оподаткуванні підприємств рослинництва і тваринництва. І її слід виправляти. Але як? Адже запропонований Міндоходом законопроект не вирішує це питання, а, навпаки, вносить ускладнення. Вся справа у тому, що одне підприємство може займатися рослинництвом і тваринництвом. А як в такому разі адмініструвати податки? В цьому і полягає найбільша проблема.