Перейти до основного вмісту

Законопроект №3378 — тест на європейськість українського парламенту

Учора представники всіх політичних фракцій Верховної Ради підписалися під пропозицією відкрити громадськості інформацію про майно
09 жовтня, 19:42

Учора у Верховної Раді зареєстрували законопроект №3378, який зробить інформацію про нерухоме майно публічною та доступною для громадян України. Якщо більшість народних депутатів підтримає цей законопроект, кожен українець матиме змогу через Інтернет дізнатися, кому належить нерухоме майно. «Можна буде дізнатися, на кого зареєстровано палаци і розкішні маєтки, та поцікавитися, звідки у простого прокурора чи судді такий дохід і чи відповідає він задекларованому», — пояснює суть законодавчих змін голова комітету ВРУ з питань боротьби з організованою злочинністю і корупцією Віктор Чумак.

Авторами законопроекту виступили представники усіх парламентських фракцій — Віктор Чумак («УДАР»), Оксана Калетник (Комуністична партія України), Леся Оробець (Всеукраїнське об’єднання «Батьківщина»), Михайло Головко (Всеукраїнське об’єднання «Свобода»), Юрій Дерев’янко (позафракційний) та Сергій Тігіпко (Партія регіонів), повідомили «Дню» у Центрі протидії корупції.

Наразі доступ до даних про майнові права обмежений. Його можуть мати лише власники, їхні спадкоємці та уповноважені ними особи, а також особи, в інтересах яких установлено обтяження, та їхні уповноважені. Крім того, отримати дані з реєстру можуть правоохоронні органи (суди, міліція, податкова, СБУ, прокуратура) та органи місцевого самоврядування, якщо запити пов’язані з виконанням ними службових повноважень. Це призводить до значних зловживань та використання інформації для приватних інтересів, наголошують експерти. Яскравим прикладом того може бути нещодавній скандал довкола зупинки всіх державних реєстрів через несанкціонований доступ до них третіми особами, про який писав «День» минулої п’ятниці. До речі, голова комітету ВРУ з питань боротьби з організованою злочинністю і корупцією Віктор Чумак тоді назвав непрозорий реєстр «альфа та омегою» рейдерства. На думку депутата, публічність — це найефективніший спосіб захисту власності. «Набагато важче буде вкрасти чиюсь нерухомість, якщо відомості про її власника будуть відкритими та доступними. Хвилюватися можуть лише ті, хто нажив усе це непосильною працею», — написав він на своїй сторінці в соціальній мережі «Фейсбук».

От, власне, з тими, хто повинен «турбуватися» у разі підтримання парламентом законопроекту №3378, збирається «працювати» голова правління громадської організації «Центр протидії корупції» Віталій Шабунін. У інтерв’ю «Дню» він назвав цей законопроект другим за ефективністю у питанні боротьби з корупцією в Україні. Зі слів Віталія, цей законопроект зробить можновладців «прозорими»: можна буде легко перевірити відповідність доходу та статків котрогось із слідчих, прокурорів чи судді, які вестимуть справи щодо зловживань під час тендерних процедур. «Наприклад: суддя приїжджає жити в будинок, який коштує кілька мільйонів, а заробітна плата у нього — 15 тисяч гривень на місяць, не більше. Будинок цей стоїть на трьох гектарах землі. А суддя каже, що це друзі дали пожити. Ми ж хочемо розуміти, яке майно насправді належить тому судді. Без цієї інформації довести корупційний інтерес посадовців неможливо», — коментує Шабунін.

У переважній більшості європейських країн будь-хто — від журналіста й до останнього бомжа — може поцікавитися, яким саме майном володіє будь-яка інша особа, включаючи можновладців, чиновників, різноманітні фірми та організації. Так само легко можна дізнатися, де саме розташовані межі будь-якої земельної ділянки, пояснює адвокат Тетяна Монтян. «Ситуація ж, коли ЗМІ та суспільство марудно з’ясовують, на кого і як оформлено яке-небудь Межигір’я і скільки гектарів воно займає, у розвинутих країнах неможлива в принципі», — говорить вона.

Для відома: з повним грузинським реєстром нерухомого майна можна ознайомитись на цьому ресурсі http://www.napr.gov.ge/. А, наприклад, на цьому http://gisims2.miamidade.gov/ можна в деталях роздивитися, яким майном володіє російська екс-тенісистка Анна Курнікова.

Система закритого доступу до інформації, яка зараз є в Україні, — це спадок Радянського Союзу. І якщо ми декларуємо, що рухаємося в ЄС, то настав час від нього відмовитися.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати