Хто зробить внесок у перемогу 2015-го?
Експерт: «Впевненість опозиції у тріумфі на проблемних округах може зіграти з нею злий жарт»![](/sites/default/files/main/articles/17102013/1konkurs2013.jpg)
Виборчу кампанію в п’яти проблемних округах розпочато. Учора «Батьківщина» та «Свобода» провели свої з’їзди й висунули кандидатів у депутати на мажоритарних округах № 94 (Обухів, Київська область), 132 (Первомайськ, Миколаївська область), 194 і 197 (Черкаська область) та 223 (Київ, Шевченківський район). Нагадаємо, що майже рік тому, 15 листопада, ЦВК визнала неможливим встановлення достовірних результатів голосування на виборах до ВРУ в цих округах через ряд порушень, допущених під час голосування й підрахунку голосів. А нещодавно в парламенті таки проголосували за необхідність проведення цих перевиборів.
Як і раніше, від лав опозиції узгодженими претендентами на перемогу обрали Віктора Романюка, Аркадія Корнацького, Леоніда Даценка, Миколу Булатецького (ВО «Батьківщина») та Юрія Левченка (ВО «Свобода») відповідно.
Натомість у лавах регіоналів та комуністів із визначенням охочих позмагатися за отримання депутатського мандата вже 15 грудня визначатися не поспішають. Мовляв, у них, на відміну від опозиціонерів, висунення кандидатів «відбувається знизу», у той час як лідери опозиційних партій «керують усім процесом із Києва». «Формами будуть самовисунення, підтримання одно партійців, і, звісно, іноді ми підтримуватимемо й позапартійних. Тобто це буде більш широкий альянс. Нам, у принципі, потрібні люди, які б сповідували державницьку філософію в роботі, а не мітинговщину», — коментує «Дню» народний депутат від Партії регіонів Володимир Олійник. На запитання, коли ж країні стануть відомі конкретні імена висуванців-регіоналів, Олійник відповів, що за декілька днів процес вступить у активну фазу, й «ви почуєте нашу позицію».
Експерти ж переконані, що затягування з боку Партії регіонів відбувається неспроста, а красиві розмови про демократичність і горизонтальну структуру ПР — лише блискуча обгортка, за якою ховається прагматичний розрахунок щодо розробки подальшого плану дій для отримання бажаних мандатів. «По-перше, у влади немає «непалених» кандидатур, — сказав у коментарі «Дню» політолог Костянтин Матвієнко. — Своєю поведінкою під час виборів 2012 року на всіх п’яти округах креатури Партії регіонів «спалилися». Тому тепер у регіоналів елементарно відсутні люди, які б мали реальні шанси здобути перемогу на цих перевиборах».
«По-друге, в самій Партії регіонів відбувається певна «підкилимна» боротьба, — продовжує Матвієнко. — Зараз питання членства в парламенті стає дуже актуальним для багатьох підприємців, чиновників, близьких до цієї політичної сили. Проте єдиних кандидатів від ПР точно буде визначено в межах, які на це відводить закон».
Інтригою залишається й питання ведення виборчої кампанії опозиційним висуванцем у 94-му окрузі Володимиром Романюком, який нині перебуває за кордоном. Днями, під час онлайн-конференції з медійниками, Романюк заявив, що наміру повертатися в Україну найближчим часом не має, бо переконаний -якщо приїде, то «одразу ж опиниться в Лук’янівському СІЗО». Як наслідок, свою виборчу кампанію Романюк збирається проводити з Італії дистанційно, з використанням технологій, які ще «ні разу не застосовувалися в Україні», та звертаючися по допомогу до волонтерів. Цікаво, що раніше в ЗМІ з’являлася інформація, що замість Віктора Романюка в «Батьківщині» розглядають висунення кандидатури Остапа Семерака.
«Партією справді розглядалася можливість висування моєї кандидатури, адже існувала юридична проблема реєстрації в кандидати Віктора Романюка, — напередодні вчорашнього з’їзду партії прокоментував журналістам Семерак. — Проте, наскільки мені відомо, сьогодні всі юридичні проблеми, які могли торкнутися висування Віктора Романюка, знято». «Переконаний, Романюк буде зареєстрований і переможе», — підсумував Остап Семерак.
Із цього приводу з листом до опозиціонерів звернулася й Юлія Тимошенко. «Втратити перемогу на «проблемних» округах ми не маємо морального права. Я вірю у вас, вірю в наших кандидатів і переконана в нашій спільний перемозі», — написала своїм соратникам Тимошенко.
Члени Партії регіонів, цілком очікувано, не так райдужно оцінюють шанси опозиціонерів на перемогу. «Ставлення до опозиції сьогодні не таке, як було рік тому, — констатує Володимир Олійник. — Гадаю, виборці поправлять нічим не обгрунтовану впевненість опозиції у власній перемозі. Тому сьогодні основною стратегією в нашому виборчому процесі є практика дослухатися до людей. Опозиція її не використовує. Переконаний, результати виборів будуть дуже цікавими».
Фахівці ж із експертних кіл уже прогнозують: вибори 15 грудня будуть надзвичайно важкими, а запекла боротьба між політичними опонентами точитиметься на всіх, без винятку, проблемних округах. Влада намагатиметься отримати реванш за свою фактичну поразку рік тому, а опозиція матиме шанс довести небезпідставність своїх заяв про масові фальсифікації на дільницях, надмірне використання адмінресурсу та звернення до брудних технологій владних представників 2012 року.
«У опозиції є великі шанси на перемогу, — стверджує Костянтин Матвієнко. — Усе залежатиме від тих єдиних кандидатів, яких висунули політичні сили. Головне, щоб вони не розслабилися». «Фактично ми вже вступили в президентську кампанію, і будь-яка перемога зараз в тому чи іншому окрузі, на тій чи іншій території — це вже значний внесок у перемогу в президентській кампанії, — стверджує експерт. — Втратити такий шанс не захоче жодна з конкуруючих політичних сил».
КОМЕНТАР
«ВІДТЕРМІНУВАННЯ ДАТИ ВИБОРІВ У ПРОБЛЕМНИХ ОКРУГАХ БУЛО В ІНТЕРЕСАХ ПАРТІЇ РЕГІОНІВ»
Володимир ФЕСЕНКО, політолог:
— Одним із найголовніших завдань влади є розпорошення опозиційного електорату напередодні перевиборів. Очевидно, будуть спроби висувати якомога більше кандидатів, які можуть сприйматися як опозиційні або напівопозиційні. Тому що є єдині кандидати від опозиції, а є кандидати, які представляють націонал-демократичні партії або мають репутацію таких опозиційних або квазіопозиційних кандидатів. Очікується, приміром, участь Кармазіна, Гримчака. Хоча насправді таких стратегічних «фішок» буде використано немало і спрямовані вони будуть насамперед на те, щоб забезпечити перемогу не стільки свого кандидата, скільки уможливити поразку кандидата від опозиції.
Варто також зазначити, що, безумовно, відтермінування дати виборів у проблемних округах було в інтересах Партії регіонів, оскільки якщо б перевибори провели відразу через один-три місяці, то це б давало більше шансів для опозиції. За рік же змінилася атмосфера, вже немає таких настроїв, зокрема мобілізації на підтримку опозиції.
У цьому контексті заяви опозиціонерів, що, мовляв, перемога на проблемних округах уже знаходиться у них в кишені, цілком імовірно, може зіграти з ними злий жарт. Адже переконаний, що перемога на цих округах їм далеко не гарантована. Про шанси опозиції можна буде робити якісь висновки, коли ми побачимо конфігурацію виборів і дізнаємося, хто з кандидатів зареєстрований. Потім слід оцінити стартові позиції.
Ніхто не сумнівається, що кандидати від опозиції будуть фаворитами на цих виборах, але враховуючи, що це позачасні, повторні вибори, то на такому голосуванні завжди нижча явка виборців і вона певною мірою зможе зменшити шанси на перемогу кандидатів від опозиції. Також багато залежить від того, наскільки сильними будуть конкуренти опозиціонерів, бо, ще раз наголошую, слід враховувати той фактор, що за рік ситуація на цих округах все-таки змінилася.
Якщо говорити про висування Романюка, то я думаю, що це радше акт моральної підтримки, адже є велика імовірність того, що йому можуть відмовити у реєстрації. Вести кампанію з-за кордону звісно можна, але це, на мій погляд, значно зменшить його шанси на перемогу. Коли ж трапиться так, що опозиція програє бодай один-два округи, то це, не виключаю, суттєво позначиться на впевненості опозиціонерів у їхній перемозі 2015-го року.