«Почуйте мерів!»
Асамблея територіальних громад України заявляє про блокування Держказначейством розрахунків за захищеними статтями міських бюджетівУпродовж кількох останніх місяців Державне казначейство України не здійснює розрахунків за платіжними дорученнями органів місцевого самоврядування. Про це заявляє Асамблея територіальних громад України у зверненні до Верховної Ради, в якому вимагає невідкладного вирішення питання блокування рахунків місцевого самоврядування.
Відповідно до тексту звернення (повний текст якого розміщено на сайті громадського руху «Спільна справа»), Асоціація вимагає невідкладного проведення парламентських слухань щодо блокування урядом коштів місцевих бюджетів.
У разі, якщо такі слухання не будуть призначені до 28 листопада, Асамблея погрожує 7 грудня, в День місцевого самоврядування, розпочати загальноукраїнську акцію протесту. Окрім питань привласнення урядом коштів територіальних громад, на слуханнях мають бути розглянуті інші факти свавільного порушення прав місцевого самоврядування, зокрема непризначення виборів у Києві, Чернівцях, Черкасах, Херсоні, Миколаєві та десятках інших населених пунктах.
Ірина ВЕРЕЩУК, міський голова Рави-Руської (Львівська область), учасниця Асамблеї:
— По загальному фонду (тобто по тих видатках, які є захищеними державою: заробітна плата працівників бюджетної сфери, оплата енергоресурсів і продуктів харчування для закладів дошкільної освіти) на наших рахунках станом на 28 жовтня було 14 тисяч гривен (!). А нам лише на заробітну плату в місяць потрібно 350 тисяч гривень. Настає кінець місяця. Як ми платитимо зарплати?
Так само я не маю що відповісти на запитання: як ми збираємося вчити наших дітей? У нас не закуплено ні кілограма вугілля на дитячі садочки. Коштів немає. Підприємці, які перемогли в тендері, кажуть: поки не перерахуєте гроші, жодного кілограма не отримаєте. А на вулиці — 1 листопада.
Усі продукти харчування на дитячі садочки та початкову школу взято в борг. Казначейство не перераховує грошей.
Двірники в Раві-Руській із липня не отримують заробітної плати. Держказначейство пояснює борги тим, що комунальна сфера не входить, за Бюджетним кодексом, до обов’язкових виплат. Але це смішно. Як це: заробітна плата, яка «працює» в міській раді, не входить до бюджетних витрат, бо вважається «прихованою»? Як пояснює нам Держказначейство, посилаючись на недолуге законодавство, що поки ми не виконаємо захищені статті, а це: виплата заробітної плати працівників дошкільних навчальних закладів, апарату управління і культури, оплата енергоносіїв і продуктів харчування для дошкільних навчальних закладів і учнів початкової школи, виплатити заробітну плату комунальникам ми не можемо. У нас проблеми з Держказначейством тепер щомісяця, то як і коли ми з двірниками розрахуємось?
Але парадокс у тому, що місто заробляє ж гроші на себе. Ми щодня маємо дохід, який акумулюємо на рахунках нашого спецфонду. Спеціальний фонд формується, як визначено законодавством, із продажу землі, майна та інших місцевих податків і зборів. Але й до нього доступ нам сьогодні заблокували. За минулий рік ми акумулювали 1,5 мільйона гривень. До сьогоднішнього дня нам навіть 400 тисяч не дозволили використати. Чому?
У мене відповідь на це одна - виконавча влада, використовуючи свій апарат примусу, не повідомляючи міську владу, просто забирає кошти з наших рахунків. Хто їм давав на це право? Я вважаю, що це - крадіжка, таємне заволодіння чужим майном, бо це — майно громади, яке вони блокують і забирають.
Влітку ми зверталися з цієї проблемою до всіх: «Почуйте мерів!». Ми пропонували нашим законодавцям (зараз я апелюю зокрема до нашої опозиції) прийняти закони, які не дозволяли хоча б спеціальний фонд місцевого самоврядування чіпати. А де вони?
Олександр СОЛОНТАЙ, учасник Асамблеї, експерт Інституту політичної освіти:
— Ми є свідками того, як влада здійснює спробу фінансової ліквідації місцевого самоврядування.
Уявіть, якби банк указував клієнтові, який відкрив рахунок, коли і як йому знімати кошти з нього; чи кредитор керував підприємцем, розповідаючи, коли та що купляти, або платити зарплату... Ситуація з блокуванням рахунків місцевого самоврядування така ж абсурдна.
Мало того, що фактично припинилося фінансування програм місцевого розвитку, за винятком окремих «наближених» міст, так дійшло до того, що навіть захищеними Бюджетним кодексом коштами міське самоврядування не може користуватися. Уряд через Держказначейство заліз у кишеню міському самоврядуванню.