Чого очікувати від Меркель?
Штефан МАЙСТЕР: Від України, а не від Росії чи ЄС, залежить рішення щодо підписання УгодиОстанні події в Україні: призупинення урядом процесу підготовки до підписання Угоди про асоціацію та масові демонстрації, що отримали назву Євромайдан на знак протесту проти цього кроку української влади — викликали широкий резонанс у світі. «День» уже публікував погляди польських та литовських оглядачів, які негативно оцінили цей крок уряду України, водночас висловивши надію, що все-таки Угоду про асоціацію буде підписано у Вільнюсі. «День» звернувся до німецького експерта — старшого наукового співробітника з політичних питань Європейської ради з міжнародних відносин Штефана МАЙСТЕРА з проханням розповісти, чи буде федеральний канцлер Ангела Меркель більш схильною до підписання Угоди про асоціацію після останніх подій в Україні, Євромайдану та заяви Тимошенко, що вона виступає за підписання Угоди навіть за умови, що вона й надалі залишатиметься у в’язниці?
— Ні, вона не буде. Це принципове питання для неї, щоб Тимошенко було звільнено і всі вимоги ЄС було виконано. Вона не може бути непослідовною у цьому питанні, оскільки втратить довіру до себе.
— А що думають німецькі політики та експерти з цього приводу, зважаючи на Євромайдан в Україні? Чи підтримують вони підписання угоди чи ні?
— А хіба стоїть питання, що ЄС не буде підписувати Угоду про асоціацію та поглиблену та всеохоплюючу зону вільної торгівлі? Перш за все, саме український президент не хоче підписувати Угоду, тому що йому потрібні кошти та кредити, які він може отримали лише від Росії. Від України, а не від ЄС залежить рішення щодо підписання Угоди. ЄС поставив чіткі умови, і тепер усе залежить від українського лідера.
— А що думають про вільнюський саміт майбутні партнери Меркель по великій коаліції — соціал-демократи, представник яких, Франк-Вальтер Штайнмаєр, стане новим міністром закордонних справ? Чи підтримують вони підписання Угоди про асоціацію, не вимагаючи виконання всіх умов, зокрема звільнення Тимошенко?
— Соціал-демократи більш схильні до компромісу, а християнські демократи є послідовними щодо дотримання висунутих умов.
— Нещодавно німецький канцлер заявила, що збирається поговорити з Путіним про Україну та «Східне партнерство». Чи справді Меркель може вплинути на Путіна і переконати його, щоб він припинив тиск на Україну?
— Вона не має впливу на Путіна і не зможе переконати його не тиснути на Україну. Вона може публічно його розкритикувати, але не думаю, що Путін прислухається до неї. Разом із тим, це українське керівництво, а не Росія чи ЄС має ухвалювати рішення. А нинішнє українське керівництво віддає перевагу тому, щоб грати у двох напрямках.
— Що очікують у Німеччині від Януковича, і чи розуміють важливість позитивних результатів вільнюського саміту для майбутнього України та Європи?
— У Німеччині не очікують багато від Януковича. І лише зміна керівництва може привести до зближення з ЄС. Українці проголосували за Януковича на останніх виборах і тепер вони мають пожинати наслідки цього рішення. Ми будемо спостерігати за зменшенням у Німеччині інтересу до України через ліміт змін у країні.