Перейти до основного вмісту

«Розбір польотів»

Володимир ФЕСЕНКО: «У січні можна чекати кадрових змін у складі уряду. «Лава запасних» у Президента досить обмежена»
27 грудня, 11:11
ФОТО МИКОЛИ ТИМЧЕНКА / «День»

Учора Президент Віктор Янукович виступив на Раді регіонів, підвівши риску під діяльністю цього року та наголосивши на пріоритетах держави у передвиборчий період. За доброю традицією, глава держави звернувся до прем’єр-міністра із вимогою надати список винних у зриві євроінтеграції, виконуюча обов’язки мера Галина Герега та заступник голови Київської міськдержадміністрації Анатолій Голубченко отримали доручення виплатити заробітні плати підприємствам та організаціям Києва, а від представників правоохоронних органів Президент зажадав покарання, відповідно до закону, представників місцевого самоврядування на Західній Україні, які, за словами гаранта, закликали до сепаратизму та правового нігілізму. Заразом, Президент відмітив наявність проблем із дотриманням прав людини та тотальну корупцію.

Заяви Президента оцінює політолог Володимир ФЕСЕНКО:

— Акцент зроблено на те, щоб зробити висновки по роботі Кабміну — є доручення Азарову провести зміни в уряді — але тут є питання, за яким критеріями це все будуть оцінювати. Може бути суб’єктивний підхід, окрім того, є питання збереження політичної рівноваги, оскільки уряд є чимось на зразок акціонерного товариства, де представлені різні групи. Якщо звільняти представників тільки однієї групи, це стане проблемою для Януковича, оскільки підірве рівновагу цього режиму.

Багатьох насторожує доручення покарати сепаратистів на Заході України. Тут треба бути дуже обережним. Безумовно, були певні заяви, які можна було трактувати як сепаратистські, але тоді треба аналізувати й оцінювати дії та заяви, які були в Криму — там були заклики ввести російські війська, наприклад. Якщо карати за сепаратизм, треба пройтися по всіх регіонах. До того ж, покарання сепаратистів на заході може лише загострити кризу, а не розв’язати її. Треба підійти політично виважено до вирішення цього питання.

Іще одна заява, на яку звертають увагу — покарання винних за зрив асоціації з ЄС. Тут теж ситуація непроста. Людина, яка готувала Угоду, була прямим куратором її підготовки аж до фази її парафування — це Андрій Клюєв. Він не в уряді. Чи наважиться Микола Янович надати кандидатуру Клюєва як винного за зрив асоціації? Напевно, винного назвуть П’ятницького, заступника міністра або іще когось. Іще одна проблема — політична відповідальність за неякісну угоду — якщо вона така — лягає безпосередньо на прем’єр-міністра. Уряд затвердив текст угоди за власною ініціативою у вересні 2013 р., за два місяці до Вільнюського саміту. Хто винний?

Виступ Януковича — це певний «розбір польотів» після кризи, але треба розуміти, що вона ще не завершилася. Тому діяти треба дуже обережно, зокрема в регіональному вимірі. Не протиставляти одні регіони іншим, а діяти задля збереження єдності країни й уникнення протиставлення.

В цілому, на Януковича безумовно впливає чинна ситуація, емоції пов’язані з Майданом та кризою. В той же час, є соціальні сигнали: із наближенням президентських виборів Янукович робить акцент на соціально сприятливих заявах та рішеннях: вимога знизити ціну на газ для населення, своєчасні виплати соціальних видатків тощо. Тут сигнали й соціально-політичні й емоційна оцінка останніх подій.

Що стосується «младореформаторів» — вони висуванці самого Президента. Вони були певним контр важелем по відношенню до самого Азарова. Цей блок займався соціально-економічною політикою і якщо почати міняти весь економічний блок в уряді, можуть виникнути серйозні проблеми. Це питання дискусійне навіть всередині самої команди Президента. однак, якщо хтось думає, що точковими змінами в уряді можна задовольнити Майдан — це велика помилка. Майдан вимагає двох серйозних кадрових змін в складі уряду: зміна прем’єр-міністра та зміна Міністра внутрішніх справ. Будь-які інші зміни не вплинуть на Майдан. Чи вплине це на ефективність уряду? Все залежить від того, кого звільнять, і хто обійме їхні посади. Думаю, кілька кадрових змін відбудеться вже у січні, але якими вони будуть ми побачимо пізніше.

Виходячи з рішень, ухвалених раніше, «лава запасних» у Президента досить обмежена. Зазвичай, він вдається до методу ротації чи рокіровки: людину з одного місця пересувають на інше. Знайти абсолютно нових людей не так просто. У цьому складі уряду є люди, які прийшли з регіонального рівня, наприклад Вілкул. Але все ж, останні три роки засвідчили, що попри формальну наявність великої фракції Партії регіонів, кадровий резерв Президента обмежений. Не всі, хто працює на рівні виконавчої влади готові бути ефективними урядовцями.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати